Denník N

Nedôverujem vláde SR

Minister vnútra sa dnes v Slovenskom rozhlase vyjadril, že nedôvera občanov SR voči nemu nie je zmeraná, a preto nemá dôvod odstúpiť. Touto cestou mu odkazujem, že ja ako občan SR mu nedôverujem.

Už keď sa koalícia SMER+SNS+MOST-HÍD+SIEŤ skladala, bolo mi jasné, že to nie je žiadna hviezdna zostava. Vedel som, že Robert Fico vystaval svoju kariéru na útokoch na svojich oponentov a na novinárov (video). Že Peter Kažimír bol schopný s vážnou tvárou a chybným grafom tvrdiť, že ceny plynu klesli o desiatky percent. Že Robert Kaliňák je spolutvorcom samozbitia Hedvigy Malinovej. Že Peter Plavčan nie je spásou slovenského školstva, pretože bol jeho tieňom už veľmi dlho. Ale napriek tomu som považoval túto vládu za legitímnu.

Lenže v polčase rozpadu tejto vlády ju už za legitímnu považovať nemôžem. Hlasy, ktoré dostali jej tvorcovia vo voľbách, boli zneužité. Na krytie daňových podvodníkov, na potláčanie práv detí, na netransparentné nákupy v armáde a na manipuláciu policajných vyšetrovaní. A keďže v týchto závažných kauzách nedokázal predseda vlády vyvodiť personálnu zodpovednosť, stáva sa pre mňa táto vláda nelegitímnou. Vyhlasujem jej nedôveru.

Nelegitímny minister vnútra sa dnes v Slovenskom rozhlase vyjadril, že nedôvera občanov SR voči nemu nie je zmeraná, a preto nemá dôvod odstúpiť. Touto cestou mu odkazujem, že ja ako občan SR mu nedôverujem. A to nie len kvôli tomu, že za vraždu Jána Kuciaka je vo veľkej miere zodpovedný práve on (video). Moja nedôvera voči nemu siaha až do čias, keď v roku 2007 hlúpo klamal o výrokoch premiéra Fica (video). A keďže predseda vlády Robert Fico nie je tohto svojho podriadeného schopný už 10 rokov odvolať, nedôverujem ani jemu. Ak sú zistenia nedávno zosnulého Jána Kuciaka pravdivé, obávam sa, že Robert Fico je rukojemníkom mafie. Tieň podozrenia je dôvodom na odchod člena vlády (video). Pamätáte si na svoje slová, pán premiér?

Nie je pravdou, že demisia vlády či ministra vnútra by mohla ohroziť plynulosť vyšetrovania nedávnej vraždy. Úlohou žiadnej vlády ani ministra nie je vyšetrovať zločiny. Jej úlohou je vládnuť, riadiť štát. Polícia, prokuratúra a súdnictvo bude bez prerušenia pokračovať vo svojej práci aj po demisii vlády. Vzhľadom na vyššie napísané bude pravdepodobne pokračovať lepšie, než doteraz. Preto považujem reči o demisii ako o momentálne veľmi nezodpovednom kroku za vrcholne nevkusný spôsob, ako sa udržať pri moci.

Matej Moško
občan SR

P.S. Až do demisie vlády si mením svoju profilovku na sociálnych sietiach. Ak by to náhodou niekto chcel urobiť tiež, tu si môžete stiahnuť obrázok „Nedôverujem vláde“.

P.S.S. Jedna z čitateliek tohto blogu ma poprosila o obrázok s vyšším rozlíšením, aby si ho mohla vytlačiť ako transparent na piatkový pochod. Tu je PDF v A2 rozmere.

P.S.S.S Po tom, čo som napísal tento článok, ozvali sa mi nejakí chalani, či môžu prebrať môj titulok. Keďže som nič svetaborné nevymyslel, iba napísal vetu, tak som samozrejme súhlasil. Výsledkom je projekt www.nedoverujem.sk

Ak nedôverujete, dajto o sebe vedieť. Ak dôverujete, je to vaše slobodné rozhodnutie. Aj napriek Ficovi sme vďakabohu stále slobodná krajina.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Matej Moško

Spoluautor show Bratislavský Kaviár, kvízmajster Turban Quizu, člen kultúrneho spolku MLOKi, doktor divadla a larpu. Píšem divadelné kritiky a statusy na facebook. Najdlhší text, ktorý som kedy napísal, sa volá Od hry s performativnym základom k umeleckému dielu a dostal som zaň doktorát. Verím v slobodu človeka kaziť si vlastný život.