Denník N

Fantazmagórie

Trochu vedeckej fantastiky na tému bojiska nového typu.

Ak vynález letectva spôsobil revolúciu vo vedení vojen, vynález jadrových zbraní po prvý krát dal možnosť úplného zničenia života na našej planéte. Oba druhy zbraní sa stali symbolmi. Pozná ich aj nevzdelaný človek a vie čo umožňujú. Konflikty 20.storočia nám sugerujú jednoduchú schému lokálnej vojny: letectvo vybojuje vzdušnú nadvládu a pozemné sily potom urobia z protivníka ementál. Skutočnosť je ako obvykle omnoho zložitejšia.

Prvý vážny debakel moderného letectva nastal v roku 1973 na blízkom východe. Vtedy stratil Izrael v priebehu troch dní veľkú časť svojho letectva (približne 100 strojov) a najlepších pilotov. Moderné vojenské lietadlá pôvodom najmä z USA si dovtedy mohli robiť čo chceli, až do okamihu keď sa proti nim postavila rovnocenne kvalitná protivzdušná obrana, sovietske strely Kub. Odpoveďou na systém protivzdušnej obrany založený na radare sa stali tzv. neviditeľné lietadlá, Stealth. Neviditeľné pre radar. Sú skonštruované z kompozitných materiálov, chránené špeciálnymi povrchovými úpravami, môžu mať čudesné tvary. Niekedy sa preteky o radarovú neviditeľnosť dostávajú až na hranicu bizarnosti: lietadlá sú plné jedovatých látok, sú nebezpečné pre obsluhu a pilota. Cena za novú technológiu je vysoká, pohybuje sa nie v násobkoch, môže to byť desaťnásobok obvyklej ceny. Hoci sú tieto stroje skoro neviditeľné pre radar, sú viditeľné pre iné senzory. V rámci spoločných cvičení nemeckí piloti cvične zostrelili veľký počet najmodernejších amerických strojov vďaka svojej taktike, najprv ich vtiahli do manévrovacieho boja, pri ktorom dochádza k obrovskému výdaju energie. Vtedy sú výduchy motorov žeravé, chladenie výfukových plynov nestačí, maskovanie je neúčinné. Žeravé plyny sú viditeľné pre infračervené alebo termické senzory. V tom momente je sa stráca výhoda nad protivníkom. Pominiem technologické obtiaže lietadiel F-22 z posledných rokov, pri ktorých piloti strácali vedomie kvôli systému zásobovania kyslíkom a kvôli ktorému sa na Aljaške jedno lietadlo zrútilo a pilot prišiel o život. F-22 Raptor je zatiaľ jediné zavedené lietadlo 5. generácie, ale blízko k zavedeniu je Rusko (Suchoj T-50 PAK FA) aj Čína (Chengdu J-20, pravdepodobne s ruskými motormi).

Ďalší zraniteľný symbol sú lietadlové lode, plávajúce letecké základne. Francúzska ponorka vybavená ruským systémom elektronického boja pri cvičení dokázala nepozorovane preniknúť cez celú obranu materskej lode a potopiť ju. Vysokopostavený ruský prestaviteľ ministerstva zahraničných vecí kvôli tomu musel nedávno vytrpieť trištvrtehodinový hysterický telefonát od jednej činovníčky State Departmentu, známej distribútorky koláčikov. Veľmoci nemajú radi keď niekto poskytne ich spojencom možnosť osamostatniť sa.

K jadrovým zbraniam: na ich miesto potichu nastupujú konvenčné zbrane s vákuových účinkom. Táto technológia najprv do vzduchu rozpráši aerosol, ktorý potom naraz zapáli. Výbuch spotrebuje kyslík z obrovského objemu atmosféry a neprežije nikto a nič, lebo nie je čo dýchať, po náhlom poklese tlaku presuny vzduchu z okolitej atmosféry do miesta explózie roztrhajú všetko čo im stojí v ceste. Americká technológia sa volá MOAB a Rusko majú tiež svoj analóg, porovnateľný so silnou jadrovou bombou.

Čo z toho vyplýva? Že ani letectvo ani jadrové zbrane už nie sú tou technológiou, ktorá by dokázala zaistiť superveľmoci dostatočnú výhodu potrebnú na porazenie protivníka, pretože druhá strana sa alebo vie účinne brániť alebo použije rovnakú silu s následkom zničenia celej planéty. Perspektíva úplného zničenia životného prostredia dokáže ochrániť svet od kataklyzmy dovtedy, kým žijú ľudia čo prežili útrapy druhej vojny. Keď pamätníci vymrú a k moci sa dostanú ambiciózni idioti ktorí neprežili svetovú vojnu… pánboh nám pomáhaj.

Pri hre v šachu sa rovnako teoreticky podkutí protivníci pravdepodobne dostanú do vyrovnanej situácie, v ktorej ani jedna strana nedokáže poraziť protivníka. Spomeňte si na pozičnú vojnu západného frontu vo veľkej vojne. Jediná možnosť ako vyhrať je zmeniť pravidlá hry. V šachu by to znamenalo vziať šachovú dosku a udrieť ňou protivníka po hlave.

Čo môžeme očakávať? O čom budú vojaci mlčať aby neposkytli protivníkovi možnosť pripraviť sa?

1. Rezonancia zemskej kôry. Pri dostatočne veľkom vlnovode je možné rozkmitať zemskú kôru a vyvolať zemetrasenie. Počul som aj teóriu o tom, že Atlantída sa mohla prepadnúť do mora následkom zemetrasenia vyvolaného človekom, aj o tom že vo veľkých stavbách z minulosti sa našlo niečo ako vlnovody ktoré mohli takúto rezonanciu vyvolať.

2. Telesá podobné meteoritom: spomínate si na meteorit na Čeljabinskom? Podľa určitých správ bolo jeho správanie veľmi podobné umelému objektu, do atmosféry vstupoval z východu na západ a vstupoval rýchlosťou blízkou prvej kozmickej rýchlosti, čo sa na nejaký bolid z vesmíru rozhodne nepodobá. Kinetické zbrane majú rozpracované všetky tri superveľmoci.

3. Tsunami: kombinácia zemetrasenia a povodne. Prudká zmena tlaku na morskom dne vyvolá vodnú stenu, ktorá zmetie všetko čo jej stojí v ceste. Najväčšie tsunami v zaznamenanej histórii bolo údajne na Ajlaške a výška vlny bola až skoro 500 m.

4. Útok na spiaci vulkán. Je známe, že pod Yellowstonským národným parkom je sopka, ktorá toho času nie je aktívna, ale môže kedykoľvek vybuchnúť. Posledný výbuch mal silu cca 100 jadrových bômb, očakávaná sila výbuchu v budúcnosti má byť až desaťnásobne väčšia. Takýto výbuch by do zemskej atmosféry vyvrhol obrovské množstvo prachu na niekoľko rokov, možno aj na desaťročia.

5. Zmeny v atmosfére: chemické látky dokážu vyvolať búrku, krupobitie, vietor. Veľa sa hovorí o tzv. chemtrails. Je otázne, čo z toho vôbec môže byť pravda, ale fakt je že ovplyvňovanie počasia by sa ako zbraň dalo použiť.

Prosím neprepadajte panike. Ľudstvo si vymyslelo veľa spôsobov ako sa vyhubiť navzájom. Je na každom z nás, či budeme konať zodpovedne alebo budeme náchylní k rezonancii zla. Každý z nás môže o urobiť niečo pre našu záchranu, ak bude rozmýšľať svojou hlavou. A keď si sami zrovnáte čo je vo vašom záujme, už len krôčik stačí aby ste pre svet urobili niečo užitočné. Nečakajte na inštrukcie.

Teraz najčítanejšie

Rudolf Drábek

Naši predkovia si nezaslúžia, aby sme na nich zabudli. Slovania, Nemci, Maďari, Židia a aj iní vytvorili našu kultúru. Prečo by sme sa mali niekomu ospravedlňovať alebo kajať za to, že existujeme? Chráňme si život, vieru, vzdelanie. Bráňme spravodlivosť a poriadok. Nech tu po nás ostane niečo dobré, aby naše deti mohli byť na nás hrdé. Národ potrebuje každého, jeho prácu, jeho angažovanosť. Nečakajte na inštrukcie.