Denník N

Infografika mesiaca február: Digitálny jednotný trh v roku 2018

Vďaka Jednotnému európskemu trhu môžu občania EÚ už takmer tri desaťročia voľne cestovať, pracovať či podnikať kdekoľvek v EÚ bez obmedzení. Od roku 2015 EÚ buduje Digitálny jednotný trh (Digital Single Market, skrátene DSM), ktorý má za cieľ zaviesť podobne revolučné zmeny v digitálnom priestore. Vďaka DSM už teraz telefonujeme a využívame dáta v celej EÚ bez roamingových poplatkov a nakupujeme online bez obmedzení. Ako sa v roku 2018 zmení digitálna ekonomika?

Európska digitálna ekonomika je už niekoľko mesiacov jednou z najhorúcejších európskych tém. Regulačný rámec digitálneho trhu sa líši naprieč členskými krajinami a nie je zabezpečený súlad s inými stratégiami a existujúcimi politikami EÚ. Aj dnes, takmer tri roky po oznámení ambiciózneho projektu Digitálneho jednotného trhu existuje mnoho právnych prekážok najmä v oblasti ochrany a zdieľania údajov, autorských práv alebo elektronického obchodu.

Prostredníctvom vytvorenia ambiciózneho projektu, ktorý predstavila Európska komisia pod vedením Jeana Clauda Junckera v roku 2015 môže Európa získať viac než len dostupné dáta či lacné telefonovanie v zahraničí. Vytvorenie ozajstného fungujúceho digitálneho trhu môže výrazne podporiť konkurencieschopnosť EÚ ako celku. Obzvlášť dôležitý je fungujúci digitálny trh aj pre ekonomiky strednej a východnej Európy. Vďaka jednotným pravidlám na úrovni EÚ by mohli tieto krajiny získať konkurenčnú výhodu v sektoroch rýchlo rastúcej digitálnej ekonomiky vďaka kombinácii kvalitnej pracovnej sily a prístupu na takmer polmiliardový trh EÚ.

V tohtomesačnej infografike sa SAPIE zameralo na osud DSM v roku 2018. Hoci by DSM mal byť do konca roku oficiálne dokončený prijatím všetkých plánovaných legislatívnych úprav, v súčasnosti je stále otvorených 12 legislatívnych balíkov. Mnohé z nich boli doteraz predmetom intenzívnej diskusie zákonodárcov, priemyslu, záujmových združení aj občanov. V SAPIE sme pre vás vybrali štyri, ktorých vývoj bude zaujímavé sledovať v roku 2018 – autorské právo, telekomunikačný balíček, e-Privacy a vzťah platforiem a podnikov.

 

Autorkou článku je Adela Zábražná, výkonná riaditeľka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) je najväčšia inovatívna aliancia na Slovensku, ktorá združuje viac než 90 členov z radov startupov, scaleupov, neziskových organizácií, investorov a korporácií. SAPIE sa venuje podpore inovatívneho ekosystému prostredníctvom projektov v oblasti inovatívneho vzdelávania a podpory startupového a inovačného ekosystému na Slovensku. Viac o SAPIE sa dozviete na našom webe www.sapie.sk.