Denník N

Odznelo na smútočnom zhromaždení v Košiciach

Týmto príhovorom som sa dňa 5. marca 2018 prihovorila účastníkom smútočného zhromaždenia v Košiciach. Veľká vďaka všetkým, ktorí ste prišli. A tí, ktorí ste nemohli a chceli, ponúkam moje myšlienky touto formou.

Priatelia,
stále mi znie v ušiach veta, ktorá zaznela v týchto dňoch na jednom smútočnom zhromaždení: „Nepoznáme meno vraha Jána Kuciaka a Martini Kušnírovej, ale poznáme páchateľa – je ním korupcia.“

Vďaka chamtivosti a korupcii, ktorá sa za vlád Roberta Fica stala vysoko profesionalizovanou činnosťou, boli popravení dvaja mladí ľudia.

Je to strašné samo o sebe. Bolo to bezohľadné, zverské a zbabelé zároveň.

Ale my vlastne ani nemáme čas trúchliť. My sa musíme brániť. Všetci slušní ľudia na Slovensku sa musia brániť, pretože sa s týmito vraždami vyplavila na svetlo sveta pravda o skutočnej povahe politiky Roberta Fica, o ňom samom, o jeho najbližších spolupracovníkoch, o povahe jeho Smeru-SD.

Strana Smer-SD sa pretvorila na organizáciu s kriminálnymi črtami, na organizáciu, ktorej mnohí funkcionári sú súčasťou organizovaného zločinu. Je vylúčené, aby nominanti Smeru-SD v polícii mohli objektívne vyšetriť vraždu investigatívneho novinára, pretože nech sa vydajú po ktorejkoľvek stope, ktorú nájdu v článkoch Jána Kuciaka, vždy narazia na ľudí zo Smeru alebo na ľudí s väzbami na Smer.

Smer-SD je pri vyšetrovaní týchto vrážd v ťažkom konflikte záujmov. A je v ňom vlastnou vinou. Dôvodom na naše vážne obavy však nie je len to, že vyšetrovanie pôjde, ako veľakrát predtým, do stratena. Tým dôvodom je aj to, že Robert Fico a jeho družina sa budú zubami nechtami držať pri moci. Oni si totiž nemôžu dovoliť urobiť gesto, ktoré robia v slušných demokraciách bezúhonní politici, keď vyvodzujú politickú zodpovednosť a odchádzajú. A odchádzajú za podstatne menej závažné počiny a podozrenia. Oni však budú bojovať do konca, lebo bojujú o seba. Nebojujú o nás, o lepšiu spoločnosť, o bezpečný a prosperujúci štát, bojujú len a len o seba! Presne tak bojuje o seba mafia. A budú bojovať tvrdo a bezohľadne.

Napriek našim znepokojujúcim vyhliadkam sme optimisti. Sme optimisti, lebo cítime, že sa národ prebudil. Smrť dvoch mladých ľudí je hrôzostrašná, bezprecedentná a neospravedlniteľná. Ak však mala mať pre nás nejaký zmysel, tak v tom, že nás všetkých zobudila a mobilizuje. Každý občan, každý policajt, každý zamestnanec v štátnej správe a, samozrejme, každý politik – my všetci dnes riešime zásadnú otázku – či sa podvolíme zlu, alebo sa mu postavíme.

Táto vláda nemá žiadnu budúcnosť, s ktorou slušní a bezúhonní občania môžu spájať svoj život. Stratila mravnú legitimitu, umožnila priesak organizovaného zločin do štátnych štruktúr a zdiskreditovala Slovensko v zahraničí.  Miesto hrdosti nás ťažia pocity hanby a rozhorčenia. Opäť stojíme na námestiach, ale aspoň vieme, že sme na správnej strane.

My neodovzdáme Slovensko mafii, my stojíme plece pri pleci v jednom šíku a cítime s absolútnou istotou, že dosť bolo Fica. Cítime s absolútnou istotou, že práve v tejto chvíli sa svet znova na nás díva a ja verím, že ho ani tento raz nesklameme.

Ešte mi dovoľte na záver dva odkazy.

Tým prvým je moja obrovská úprimná sústrasť rodičom týchto dvoch mladých ľudí. Je to obrovská úprimná sústrasť celým ich rodinám, priateľom a známym.

A ten druhý je vám, milí Košičania. Je to veľká vďaka, že ste sem prišli. Je to veľká vďaka za to, že vám to nie je jedno.

Ďakujem!

Teraz najčítanejšie

Jana Kiššová

Som poslankyňou Národnej rady SR, predsedníčkou Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a podpredsedníčkou strany. Venujem sa hlavne podnikateľskému prostrediu a jeho zjednodušovaniu. Mojím cieľom je odbúrať z neho nezmyselné povinnosti a šikanu, finančnú záťaž, byrokraciu a škodlivé bariéry. Poukazujem na potrebu rovnakého metra pre štát a podnikateľov a potrebu podporovať strednú vrstvu. Slobodu považujem za jednu z najvyšších hodnôt. Rovnako ekonomickú aj osobnú. Som presvedčená, že sú to nevyhnutné podmienky na to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. O tomto všetkom píšem. Verím, že aj moje príspevky si tu nájdu svojich čitateľov :-).