Denník N

Všetci môžeme nejako prispieť

Dvaja nevinní ľudia boli zavraždení, pretože jeden z nich chcel písať o korupcii vo vrcholovej politike a hrozí, že ich vraždy nebudú spravodlivo prešetrené. Štátna moc od začiatku vyšetrovania používa neštandardné praktiky. Predseda vlády využíva rétoriku konšpirátorov a konšpirátoriek, šíri hoaxy, dezinformácie a nahráva tak rozširujúcemu sa extrémizmu. Všetci chceme žiť v slobodnej demokratickej krajine, ktorá dokáže ochrániť svojich občanov a občianky, slobodu slova a jej vládu vedie slušná osoba. Tu je krátky návod, ako môže každý z nás svojou troškou prispieť.

1. PIATKOVÉ ZHROMAŽDENIA
Zhromaždenia za nezávislé vyšetrenie vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu prebehnú na viacerých miestach na Slovensku. Kompletný zoznam je prebiežne aktualizovaný tu. Zdieľajte zhromaždnie na ktorý sa chystáte nielen na svojej ploche, ale aj vo FB skupinách, kde ste členmi/členkami a kde sa to hodí (študentské, záujmové, miestne skupiny).

Pozvite aj svojich FB priateľov do miest podľa toho, kde žijú (ja som otvorila linky na mestá pri ktorých viem, že tam žijú moji známi, prešla som zoznam friendov a popozývala ich).

Pomôžte šíriť zahraničné zhromaždenia – pošlite eventy FB friendom o ktorých viete, že žijú v krajine kde sa nejaký event koná a poproste ich, aby to rozšírili medzi krajanmi a krajankami v danom štáte, dali to do skupín typu „Slováci v… (Kanade, Nemecku, Prahe)“ a pod.

Niektoré organizačné tímy majú alebo budú mať vlastné letáky. Stahnite, vytlačte a rozneste ich vo svojom vchode v paneláku/na svojej ulici, nie každý používa internety. Používajte ale prosím oficiálne letáky, nevytvárajte vlastné, aby bola jednotná komunikácia :)

2. POMOC PRI PROTESTOCH
Všetci organizátori a organizátorky potrebujú mať na mieste niekoľko dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Kontaktuje organizačný tím vo svojom meste, či nepotrebuje pomoc na mieste.Bratislavský pochod, ktorý bude najväčší, má registrašný formulár tu.

3. ZORGANIZUJME ZHROMAŽDENIE, AK U NÁS NIE JE
Nie je to nič zložité. Ako zorganizovať zhromaždenie krok po kroku zistíte napr. tu. Ozvite sa hlavným organizátorom, napr. Kataríne Nagy Pazmány či Karolíne Farskej a požiadajte o pomoc.

4. APELUJME NA SVOJU VYSOKÚ ŠKOLU
Organizačný tím zhromaždení v BA zaslal všetkým univerzitám výzvu, aby zrušili v piatok poobede vyučovanie a dali pred vchod univerzity horiacu sviečku. Napíšte univerzite kde ste študovali alebo študujete, že podporujete myšlienky zhromaždení a ideu, aby sa študenti a študentky mohli zúčastniť takto dôležitých zhromaždení. Spomeňte, že na výzvu zatiaľ pozitívne reagovali napr. STU, UPJŠ, UMB, UVM a niektoré fakulty (napr. Filozofická fakulta a Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK, Pedagogická fakulta TRUNI a pod.).Poproste svojich spolužiakov a spolužiačky, aby tak tiež urobili. Draft správy pre moju školu nájdete ako inšpiráciu tu. Aj takýmto tlakom môžme docieliť, že výzvu uposlúchne čo najviac univerzít, čo bude samo o sebe silný signál.

5. DAJME DOKOPY VYHLÁSENIE ABSOLVENTOV, ABSOLVENTIEK, ŠTUDENTOV A ŠTUDENIEK NAŠEJ FAKULTY
Študenti a študentky Divadelnej fakulty VŠMU ako prví uverejnili svoje vyhlásenie. Sformulujte svoje vyhlásenie, rozošlite ho spolužiakom a spolužiačkám s prosbou o pripojenie sa a šírenie. Keď vás bude dosť, zašlite ho vedeniu fakulty s menným zoznamom pripojených ľudí a s otázkou, či sa chce ako vedenie pripojiť, alebo máte v závere uviesť, že je to vyhlásenie študentov a študentiek a nie vedenia fakulty. Rozošlite vyhlásenie aj s menným zoznamom médiám.

6. NAPÍŠME POSLANCOM A POSLANKYNIAM
Sformulujte slušný mail so žiadosťou o nezotrvanie v takejto koalícii a pošlite ho koaličným poslancom a poslankyniam. Môj mail si pre inšpiráciu môžete prečítať tu. Maily nájdete v jednotlivých zoznamoch tu, odporúčam ale poslať správy aj na osobné účty poslancov a poslankýň na FB. (Mne pár odpísalo :)

7. PODPORME PROTESTY FINANČNE
Financie pôjdu napr. na výrobu odznakov či stužiek, ktoré sa na zhromaždeniach rozdávajú, zaplatenie techniky a pod. Či už pošlete 3, 5, 10 alebo 50 eur, je na vás a pomôže každá koruna. Transparentný účet s názvom Za slušné Slovensko je: SK8709000000005142112967

8. POĎME NA KONCERT ZA JÁNA A MARTINU
Festival Pohoda spolu s ďalšími organizujú dva koncerty za Jána a Martinu, počas ktorých si uctíme ich pamiatku a ukážeme, že nám to nie je jedno. Jeden je v Prešove, pretože z blízkych Gregoroviec bola Martina, druhý v Žiline, pretože z blízkeho Štiavnika pochádzal Ján. Zdieľajme, pozývajme, príďme.

9. ZDIEĽAJTE TENTO BLOG
Nech sa toto info dostane k čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí sú ochotní venovať časť svojho voľného času lepšiemu Slovensku.

10. ZAUJÍMAJME SA O VEREJNÉ DIANIE
Sledujme, ako postupuje vyšetrovanie vrážd a ako na aktuálne dianie reagujú ľudia, ktorých sme v posledných voľbách volili, alebo rozmýšľame, že ich voliť budeme. Ako povedal klasik, „Charakter rozhoduje“.

BONUS NA ZÁVER

11. BUĎME K SEBE DOBRÍ
Prežívame ťažké časy. Buďme k sebe slušní a nezabúdajme na príjemné veci. Ja si idem teraz čítať knihu.

Teraz najčítanejšie

Kaja Bernátová

Pracujem v Nadácii Zastavme korupciu, vyše roka som strávila v utečeneckých táboroch v Európe a na Balkáne. Študovala som politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Metropolitní univerzitě v Prahe. Milujem knihy, zaujímam sa o verejné dianie a rada využívam možnosti občianskej angažovanosti, ktoré ako slobodná krajina máme.