Denník N

Keď cesta do sveta, tak netradične

Dnes sa pozrieme na zúbok cestovateľom, ktorí sa nielenže zbalili a vydali do sveta, ale svoju cestu poňali viac ako netradične. A tak sa oblúkom vyhli lietadlám, autobusom či vlakom. Chalani, o ktorých bude reč, totiž vytiahli do sveta starú Ladu, ktorá má toho precestovaného viac ako poniektorí Slováci, ďalší dobrodruhovia, ktorých cieľom bolo ušetriť čo najviac peňazí, dvíhali palec hore pri benzínových pumpách a čakali, kto a kam ich odvezie.

A dokázali by ste sa zbaliť a odfrčať na svojej motorke na cestu dlhú viac ako 8000 kilometrov? Cestovateľský festival Cestou necestou, ktorý zavíta už tento víkend do Bratislavy, nám priblíži týchto cestovateľov a ich netradičné výpravy.

Lada svetom

Ako vyzerá cestovanie, keď sa dvaja kamaráti Junior a Fabo, ktorých omrzelo cestovanie v pohodlí klimatizovaného Volkswagenu, rozhodnú presedlať na sovietsku mašinu? Na svoje cesty so sebou vzali Ladu 2105 s krycím menom Vasiľ. Tá sa vďaka nim stala cestovateľkou a môže sa pochváliť, že už má za sebou východnú a južnú Európu, malý kúsok Ázie a ešte menší kúsok Afriky. Tentokrát si na festivale priblížime ich dvojmesačnú cestu do juhovýchodnej Ázie, ktorá bola dosiaľ najkolosálnejšiou výpravou projektu LADA Svetom. Prečo? Chalani vravia, že aj kvôli tomu, že cestou zničili veľmi veľa kolies. Chcete vedieť ako vyzerajú brutálne kazašské horúčavy a ako chutí najlepší šašlík na svete v Uzbekistane? Zaujíma vás, ako sa bojuje s čínskou byrokraciou a koľko vody dokáže v indickej monzúnovej oblasti napršať do Vasiľa s vybitým sklo?  Aj to sú príbehy, o ktorých vám chalani radi porozprávajú.

LowCost race alebo za málo peňazí veľa muziky

Stále veríte tomu, že nato, aby človek cestoval, je treba mať ušetrený balík peňazí? LowCost race  a jeho účastníci nám túto domnienku radi vyvrátia. Ide o súťaž, počas ktorej sa cestuje, plnia kreatívne úlohy a jednoznačne prekonávajú hranice svojej komfortnej zóny. Lebo stihnúť čo najviac a minúť čo najmenej je výzva, ktorá každého určite vytrhne z bežnej cestovateľskej rutiny. Honza, ktorý bol účastníkom LowCost race minulý rok, vám o tejto bláznivej ceste z Prahy naprieč Európou rád porozpráva. Za 10 dní prešiel 10 krajín a 5529 kilometrov. A pritom nesmel minúť viac ako 100€. Takže stopoval takpovediac stále. Kto mu zastavoval, v akých autách sa viezol a s akými ľuďmi sa počas svojej cesty stretol? A čo bol top zážitok z jeho cesty?

 

14 krajín na dvoch kolesách

Pri nízkorozpočtovom cestovaní zostaneme aj s cestovateľom Rudom, ktorý sa vybral po Európe na svojej motorke a prešiel ňou celkovo 14 krajín. Ako sám hovorí, ak chce človek cestovať, nehľadajte si veľa dôvodov, prečo to nejde, jednoducho vyrazte. Rudo porozpráva o tom, ako sa on ako vysokoškolský študent vybral na staručkom 45-ročnom motocykli Jawa Pionier po Európe. Zaujíma vás, ako na takúto cestu pripraviť motorku a čo všetko je potrebné myslieť, keď vyrážate na 8500 km cestu? Keďže počas cesty pravidelne kempoval, má za sebou vtipné príhody, ako napríklad, keď ho počas kempovania v lese zobudil diviak alebo keď sa v Rumunsku zobudil medzi pasúcimi sa kozami.  O zaujímavé cestovateľské príbehy nebude núdza.

Festival v Bratislave začína už zajtra. Kompletný program festivalu Cestou necestou na Slovensku nájdete na www.cestounecestou.sk/podujatia alebo na facebooku. Tešíme sa na vás!

Text: Hana Hajovská

Fotografie: Lada svetom (Matej Fabšík, Marián Grofčík), Jan Macháček, Rudolf Tisovský

Teraz najčítanejšie

Cestou Necestou

Inšpirujeme ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Organizujeme viac ako 50 cestovateľských podujatí vo viac ako 15 mestách Slovenska. Prostredníctvom Expedičného fondu podporujeme cestovateľské expedície. Chceš sa inšpirovať, prezentovať alebo plánuješ dobrodružnú expedíciu? Viac na: www.cestounecestou.sk