Denník N

„Sláva“ a pád

Keď sa už ani Dankovi nechce ostať v koalícii so SMERom-SD, je takmer jasné, že medzi ďalšie významné osmičkové roky v histórii Slovenska môžeme zaradiť rok 2018.

Bude sa 2018 niesť v znamení 1998?

Všetko práve teraz ovplyvní predsedníctvo SNS v pondelok a Republiková rada Mostu-Híd v utorok. O pánovi poslancovi Hrnkovi nemožno pochybovať a keď sa ten človek podpíše aj pod pád Lucii Žitňanskej, ktorá má s aktuálnou krízou spoločného asi toľko ako Kaliňák so spravodlivosťou, tak vypovie o sebe mnoho. Jej demisiu žiadajú aj kotlebovci, ktorí zase znenávideli jej proti-extrémistický zákon. Rok 1998 sa niesol v atmosfére zbavenia sa jedného z troch najúspešnejších politikov v histórii Slovenska – Mečiara. Vtedy tu však bol politik, ktorý spojil pravicu (Dzurinda, pozn.). Bude to teraz podobné a otvorí sa Slovensku možnosť posunúť sa dopredu? To nevieme asi nikto, ale cesta bude náročná a tŕnistá, vzhľadom na rozloženie parlamentu. Je však pravdepodobné, že koalíciu nepotopí Bugár, ktorý sa už nepriamo vyjadril, že mu v prvom rade nejde o jej ukončenie. A zároveň si uvedomuje, že obidve možnosti (ostať či odísť, pozn.) budú pre Most smrteľné. Je dosť možné, že Bugár sa už s Ficom dohodol na sobotňajšom tajnom rokovaní.

Smerácke prieskumy

V utorok 6. marca sa uskutočnila tlačovka „troch kráľov“ SMERu – Petra Pellegriniho, Richarda Rašiho a Martina Glváča. Počas jej priebehu a po tlaku novinárov Pellegrini nepriamo priznal, že SMER si necháva vypracovávať prieskumy verejnej mienky (čo bolo známe už dlhšie, ale iba sa to potvrdilo). Zhruba v čase 21:30, kedy sa ho novinárka opýtala, či sa stotožňuje s artikuláciou Fica ohľadom Sorosa, tak odpovedá: „Pán premiér dal otázku, ktorú sa pýta obrovské množstvo ľudí, šak si pozrite, choďte do regiónov, opýtajte sa, akí sú ľudia vystrašení.“ Môže to znamenať, že vďaka prieskumom sa strane dostali signály, ktoré hovorili o obave zo Sorosa, pretože silne pochybujem, že niekto zo smerákov osobne išiel do regiónov a pýtal sa ľudí z čoho majú obavu. Na druhej strane je to však iba vlna populizmu, na ktorej sa po dvojnásobnej vražde chcel Fico vyniesť zase niekam vyššie, čo sa mu, našťastie, nepodarilo.

„Sláva“ a pád alebo „kocky sú už hodené“

Tento týždeň, ten by sme mohli nazvať „týždeň tlačoviek“, kedy jednotlivé tlačovky (či už opozičné, alebo koaličné) boli dlhšie ako celá Esmeralda. Človek sa iba pýtal, čo bude na ich konci… Odvolaný Kaliňák, demisia Fica alebo vypovedanie koaličnej zmluvy? Bohužiaľ, toto je štát, kde morálka politikov je na bode mrazu a kde po viacerých kauzách ministri nevedia vyvodiť zodpovednosť. Udalosťou týždňa boli však asi piatkové protesty, o ktorých sa hovorilo ako o Majdane, Revolúcii alebo Prevrate. Väčšinou si takúto komunikáciu s ľuďmi osvojili konšpiračné médiá a  upozorňovali, že bude tiecť krv a k moci sa dostanú liberálno-fašistické strany. Aj nie moc inteligentnému človeku muselo dojsť, že nikdy nemala opozícia väčšiu možnosť dostať sa k moci ako po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky. Ak by túto možnosťou zahodila prevratom, tak by si moc nepomohla. Zároveň vtedy Fico varoval pred kockami pred Úradom vlády, ktoré asi mali byť použité pri tejto násilnej občianskej revolúcii. Nakoniec však tieto kocky patrili reštaurátorovi a nedostali sa tam za noc, ale boli tam od leta. Tak sa Fico stal novým Cézarom, ktorý pred prechodom cez riečku Rubikon vyslovil tú slávnu vetu „kocky sú už hodené“. Už len dúfajme, že Fico sa tak, ako Cézar nedostane k moci a nestane sa neobmedzeným diktátorom. A už len na záver, židojašter Soros sa nakoniec nedostal k moci cez dekadentné protesty a najviac ma dojala asi Emília Blážová, ktorá si po-protestný priebeh vysvetlila asi takto…

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky