Denník N

4 krajiny Afriky očami Slovákov

Aj vy sa už neviete dočkať prvých jarných dní a počasia, počas ktorého nemusíte uťahovať šál až ku krku? Hoci vonku to stále vyzerá, že zima ešte nepovedala svoje posledné slovo, počas nadchádzajúceho turné cestovateľského turné Cestou necestou sa ohrejeme aspoň pri cestovateľských prednáškach z horúcich tropických krajín. A Afriku budeme skloňovať viackrát.

Pre viacerých znamená Afrika veľký rešpekt. Predsa len je rozdiel cestovať po rozvinutej Európe či Ázii, kde sú už na batôžkárov zvyknutí a očakávajú ich s príletom každého lietadla a iné, keď cestujete do krajín, kde poriadne neexistuje verejná doprava, občianska situácia sa môže zmeniť z jedného okamihu na druhý a malária je bežne skloňované slovo.

Mnohí poznávanie tohto kontinentu skončili na fakultatívnom výlete z egyptského rezortu. Afrika však okrem pyramíd ponúka dychberúce pohľady a scenérie, fascinujúce safari, vodopády, jedinečnú faunu a flóru a úžasné pláže s tyrkysovým morom. Niekedy stačí odhodiť predsudky a pozrieť pod pokrievku. A dostanete sa tak horúcej Afrike pod kožu. A ona vám.

Madagaskar

Na základe rovnomennej rozprávky aj malé deti vedia, že na Madagaskare žijú lemury a rastú baobaby. Odborník na tento africký ostrov, ktorý sem sprevádza turistické skupiny, nám však porozpráva o Madagaskare oveľa viac. Budeme putovať krajinou baobabov, dažďových pralesov, vápencových skál a ľudí, ktorí žijú v prítomnosti. Taktiež si povieme viac o prepojení Madagaskaru s Móricom Beňovským.  Vedeli ste, že Slováci otvorili na Madagaskare školu?

Etiópia

Čo vám napadne, keď sa povie Etiópia? Prednáška o jednej z najzaujímavejších a zároveň najnedocenenejších krajín čierneho kontinentu. Biblická história Etiópie a jedinečné kultúrne pamiatky tejto krajiny sú nám len málo známe. Prírodné scenérie náhornej plošiny s bohatou faunou a flórou sa zvážajú do Danakilskej preliačiny, soľnej púšte so sírnymi prameňmi, ktorých krikľavé farby pôsobia ako vytvorené počítačom a nie prírodou. Putovanie po krajine spríjemňujú usmiati Etiópčania, všade rozvoniava káva a kadidlo, ktoré priniesla ako dar kráľovná zo Sáby Šalamúnovi.

Ghana

O tejto africkej krajine si príďte vypočuť od Slovenky, ktorá sa aktívne podieľa na podpore ghanského sirotinca a ktorá o sebe tvrdí, že je srdcom Afričanka. Na svoju výpravu do Ghany vzala pozrieť aj svoju maminu, preto vám vyvráti fakt, že je tu nebezpečne a určite vám porozpráva svoju obľúbenú historku o tom, ako cestovala 600 kilometrov viac ako 30 hodín. Afrika vás naučí trpezlivosti. Lebo život sa žije tu a teraz.

Keňa

Záver festivalu bude patriť Keni, jednej z turisticky populárnejších krajín. Hoci toto nebude rozprávanie o klasickej turistickej dovolenke, kde hrá hlavnú úlohu africké safari. Prednáška bude o netradičnej dovolenke v Keni zameranej na dokumentovanie slovenskej zahraničnej spolupráce s touto africkou krajinou, kde takmer polovica obyvateľov žije pod hranicou chudoby. Spoločne zavítame do ulíc Nairobi, kde žije bez domova takmer 80 tisíc detí. Nahliadneme za oponu najhorších slamov a najväčšieho smetiska v krajine. Navštívime aj vidiek, kde sa pozrieme, ako bežne žijú roľnícke rodiny tejto krajiny. Na záver sa pozrieme do školy, kde vďaka slovenským sponzorom študujú bývalé deti ulice a nachádzajú tu nádej na nový život.

Kompletný program najväčšieho cestovateľského festivalu, ktorý sa bude konať už tento víkend v Bratislave (9.-11.3.2018), nájdete na www.cestounecestou.sk alebo na facebooku.

Text: Hana Hajovská, OZ Cestou necestou

Fotografie: Vlado Dudlák, Roman Lipták, Martina Jarolínová, Maroš Matoušek

Teraz najčítanejšie

Cestou Necestou

Inšpirujeme ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Organizujeme viac ako 50 cestovateľských podujatí vo viac ako 15 mestách Slovenska. Prostredníctvom Expedičného fondu podporujeme cestovateľské expedície. Chceš sa inšpirovať, prezentovať alebo plánuješ dobrodružnú expedíciu? Viac na: www.cestounecestou.sk