Denník N

Áno alebo nie

Prehrávam si dôležité veci, sumarizujem a premýšľam. Dávnejšie som si uvedomila, že je dôležité, robiť si záznam. Časovú schránku deja, doby. Aby som sa k nej mohla vrátiť. Lebo veci sa dejú v súvislostiach. A prichádzajú následky.
Teda najviac pre seba dnes zaznamenávam, že:

  1. V prezidentskom paláci sme sa stretli s človekom. Pán Štepka by povedal – „Málo je dnes takých. Málo je medzi ľuďmi človekov.“ Ale nie je to tak celkom pravda. Medzi ľuďmi je veľa človekov. No máme to šťastie, že jeden z nich je našim prezidentom. Nechce a nemá záujem podieľať sa na vláde. Chce dobré Slovensko. Nič viac. Ale ani nič menej.
  2. SMER – SD je mafiánska Hydra. Desať rokov jej sekáme hlavy. Namiesto jednej odseknutej jej vyrástli hneď dve nové. V gréckej mytológii jedna z jej deviatich hláv bola nesmrteľná. Herakles tú nesmrteľnú hlavu zahrabal do zeme a zaťažil balvanom. To je dnes našou úlohou. Ak sa to nepodarí, prídeme o svoju krajinu. O naše rodisko. O svoju domovinu. Lebo sa tu nebude dať bezpečne žiť.
  3. Besné psi zahnané do kúta sú extrémne nebezpečné. Lebo sú šialené strachom o svoju existenciu. V tomto prípade nie o tú fyzickú. Boja sa, že sa budú musieť stretnúť so spravodlivosťou. To ich na smrť desí. Urobia čokoľvek, aby tomu zabránili. Použijú akúkoľvek zbraň, akýkoľvek nástroj, aby nemuseli čeliť nastavenému zrkadlu.
  4. Sú medzi nami ľudia – hrdinovia. Majú to v sebe. Púšťajú sa do boja za pravdu a spravodlivosť. Vážia riziká a prekonávajú svoj strach. Možno ich oslovil T.G. Masaryk s jeho – Nebát se a nekrást. Možno ich formoval Ján Pavol II. a jeho „Nebojte sa!“. Možno ich formovali slušní a statoční rodičia. Možno mali pravdu a spravodlivosť zakorenenú hlboko v sebe. Posúvajú nás ďalej. Lebo sa neboja. Vážme si ich.

Preto nesmieme dovoliť, aby tí najlepší z nás  zomierali a boli perzekvovaní. Tí, ktorí poukazujú na hrozné veci a bezprávie, si zaslúžia našu úctu a podporu. Bohužiaľ dnes aj pietu.

V našej histórii sú obete, ktoré sa sprvoti zdali byť márne. Ján Palach zomieral s pocitom, že najvyššia obeť, ktorú pre slobodu položil, bola márna. No v skutočnosti nebola. Jeho odkaz a spomienka naňho bola mementom, ktorú si ľudia tajne uctievali a s myšlienkou naňho nachádzali silu bojovať ďalej. Pre súčasnosť máme svojho Jána. Pamätajme!

Dnes si už nemusíme šepkať a šíriť samizdaty. Dnes si už nemusíme navzájom klamať. Dnes si musíme položiť zásadné otázky, na ktoré sa dá odpovedať len áno alebo nie.

Natália Blahová

Teraz najčítanejšie

Natália Blahová

"Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, ten kdo do pout jímá otroky, sám je otrok." (Ján Kollár - Slávy dcera)