Denník N

Slovensko sa otriasa v základoch. Čo na to, dočerta, dvojmiliónová Matica slovenská?

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej otriasla celou republikou. Otrasom na sile pridali aj otrasné prepojenia hlavných podozrivých na vládne špičky Smeru a následná neschopnosť tejto strany vyvodiť aspoň akú-takú politickú zodpovednosť.

Ulice sa plnia nespokojnými občanmi najviac od roku 1989 a k danej veci sa okrem politikov vyjadruje aj celý rad zástupcov verejnosti a niektorých viac či menej relevantných inštitúcii a združení. Vyjadrili sa vlastne už takmer všetci. Teda až na jednu verejnoprávnu ustanovizeň, ktorá sa inak k spoločenským udalostiam vyjadruje celkom rada – Maticu slovenskú.

9. marca, v čase najväčších občianskych protestov v histórii moderného Slovenska, zverejnila Matica pietny príspevok. Myslíte si, že súvisel s vyššie spomenutou vraždou, ktorá zrejme navždy zmenila Slovensko? Zabudnite. Venoval sa pietnej spomienke na Malú vojnu, počas ktorej bojoval Tisov vojnový Slovenský štát proti Maďarsku. Na webe www.matica.sk taktiež nenájdete žiadne vyhlásenia či aktivity nadväzujúce na udalosti, ktoré momentálne hýbu našou krajinou. Ak vami teda nehýbe práve protest proti osadeniu busty Horthyho vo Vydranoch či multikulturalizmus, ktorý vraj u nás šíria vzdelaní Slováci, ktorí sa vracajú po rokoch na Západe naspäť na Slovensko.

Matica by mohla oponovať, že je hlavne kultúrno-vedeckou ustanovizňou, ktorá sa venuje publikačnej činnosti, bádaniu, slovenským dejinám a organizovaniu vatier zvrchovanosti a z podstaty sa nerada vyjadruje k aktuálnym spoločensko-politickým otázkam, keďže by chcela byť vnímaná ako apolitická. To by ale Matica nemohla verejne pochodovať za rodinu, útočiť na výzvy proti účasti na referende za rodinu a lobovať zaň, vyjadrovať znepokojenie nad „agresívnymi útokmi bratislavskej kaviarne“ voči Ficovi, Dankovi, Zemanovi a Putinovi, či protestovat proti vstupu „albánskeho Kosova“ do organizácie UNESCO. A veľa ďalších sporných spoločensko-politických vyjadrení, s ktorými nemusíme súhlasiť, ale zvykli sme si ich tolerovať alebo aspoň ignorovať.

V súvislosti so zjavným ignorovaním závažných udalostí dnešných dní však vyvstáva otázka, či je v záujme Matice slovenskej skutočne chrániť Slovákov. Či dva milióny eur (1.5 milóna priamo zo štátneho rozpočtu, pol milóna z dividend Neografie), ktoré táto verejnoprávna organizácia požíva z našich spoločných peňazí, nevieme vyuziť vo veci ochrany záujmov občanov efektívnejšie. Či to nie je privysoký účet za nemú organizáciu.

Návod ako by mohla Matica získať zdroje v prípade jej nefinancovania štátom, vizionársky predstavil v roku 2017 jej vtedajší predseda Marián Tkáč: „Ale keby sme boli treťosektorová zložka, keby sme sa správali ako Amnesty International, ako všetky tie spolky, máme peniaze, Soros nás financuje,“.

Autor je člen predsedníctva hnutia Progresívne Slovensko.

Teraz najčítanejšie

Milan Ftorek

Mám rád spravodlivosť a dobrý humor. A som vraj slniečkar.