Denník N

,,Dosť bolo Fica!“

V piatok sa konali protestné zhromaždenia ,,Postavme sa za slušné Slovensko!“ po celom Slovensku. Ľudia na nich žiadali odchod ministra vnútra Kaliňáka a premiéra Fica. Sú požiadavky nespokojných občanov legitímne? Podľa politickej kultúry vyspelých demokratických štátov určite áno.

V piatok som sa osobne zúčastnil na zhromaždení ,,Postavme sa za slušné Slovensko!“ v Bratislave. Ten obrovský počet ľudí ma fascinoval. Program zhromaždenia trval niečo cez hodinu a z celého času stráveného na námestí SNP mi najviac, okrem silných a emotívnych prejavov hostí, zarezonovala veta, Dosť bolo Fica! Zo všetkých protestných zhromaždení, ktoré sa konali v piatok na Slovensku musí byť každému predstaviteľovi štátu a nositeľovi verejnej moci jasné, že ľudia nie sú spokojní so súčasnou situáciou. Keď sa pozriem na politickú kultúru v iných demokratických krajinách, hlavne smerom na západ, ku ktorej sa Slovensko tak intenzívne hlási, tak tam čelní predstavitelia štátu odstúpili a teda vyvodili politickú zodpovednosť už len pri náznakoch podozrení. Spomeniem Britského ministra Fallona, ktorý odstúpil z funkcie po obvineniach z nevhodného správania z dávnej minulosti, Holandský minister spravodlivosti odstúpil pre finančný škandál. Musím spomenúť aj Austrálskeho ministra Canavana, ktorý odstúpil len preto, že mu matka povedala, že je možno aj občanom Talianska. Keďže predstavitelia verejnej moci v Austrálii nemôžu byť cudzinci, ani držitelia iných občianstiev, minister okamžite odstúpil zo svojej funkcie. Lotyšský minister Belévičs odstúpil kvôli predbiehaniu sa u lekára.

My máme na Slovensku ministra, ktorý je 10 rokov na čele ministerstva vnútra. Prešiel si kauzami ako Bašternák atď. tie rozpisovať nebudem, nakoľko sú každému dobre známe. Ani to však nestačilo na to, aby minister vnútra zo svojej funkcie odišiel, hoci ľudia už vtedy opakovane protestovali a žiadali jeho odchod. Dnes, po veľmi smutných udalostiach posledných dní čelí Kaliňák kauze nevyšetrenia podnetu dnes zavraždeného novinára. V západných krajinách by už sám minister za takéto závažné ignorovanie orgánmi činnými v trestnom konaní sám vyvodil politickú zodpovednosť, ako ich najvyšší nadriadený. Pánovi ministrovi však nestačí ani to, že je možno priamo spojený podľa tvrdení pána prokurátora Špirka z obzvlášť závažného trestného činu sabotáže a dokonca ani to, že s prípadom priamo súvisí, nakoľko je podľa podozrení priamo spájaný ako člen vládnucej strany Smer spoločne s premiérom Ficom s mafiou. Ak sledujete tlačové konferencie prezidenta policajného zboru Gašpara, už aj tam vidíte sporné situácie. Najprv šéf NAKY na mieste činu nebol, keď mu novinári ukázali dôkaz, tak tam zrazu bol. Alebo treba spomenúť neprivolanie súdneho znalca na miesto činu. Napomáhajú takéto postupy a vyjadrenia k navráteniu dôvery ľudí v štátne orgány?

V kompetencii ministra vnútra sú ďalšie silné a dôležité orgány, na ktorých čele stoja predstavitelia, ktorí sú taktiež spájaní s týmito kauzami. Ja sa teda pýtam, ako je možné vyšetriť tieto zločiny a prepojenia bez toho, aby mali orgány činné v trestnom konaní voľné ruky? Ako môže minister vnútra, ako najvyšší nadriadený polícii vyšetrovať sám seba? Ako môže po takýchto závažných obvineniach tvrdiť, že jeho odchod by bol spolitizovaný? Rozumiem tomu, že parlamentné voľby v roku 2016 prebehli na Slovensku v súlade so zákonmi, ale myslím si, že v prípade takýchto závažných podozrení, je úplne legitímne v prípade nevyvodenia zodpovednosti a pochybách o riadnom vyšetrení týchto podozrení a zločinov žiadať aj o opätovné vyslovenie dôvery občanmi tejto krajiny vláde, resp. parlamentu aj formou referenda.

Hlavne nám mladým musí záležať na tom, v akom Slovensku chceme prežiť svoj život. Preto vyzývam všetkých ľudí, hlavne mladých, ktorí chcú pre svoje rodiny lepšiu krajinu a chcú svoj život prežiť v bezpečnom a uznávanom štáte, nech sa do tejto zmeny zapoja.

Na záver dopĺňam citát premiéra Fica z čias, keď sám bol opozičným politikom. ,,Ak Smer nebude úspešný vo voľbách, z politiky odídem. Rovnako vtedy, keď ma verejnosť nebude chcieť a ľudia mi budú nadávať na uliciach.“ Neviem aký väčší dôkaz by ešte Fico chcel. Ľudia po celom Slovensku v piatok žiadali jeho odchod.

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Roland Hogh

Druhý rok študujem na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pochádzam zo stredného Slovenska. Mám prax z advokátskej kancelárie a momentálne stážujem v Národnej rade Slovenskej republiky.