Denník N

Predčasný kolaps?

„Koľkokrát ešte musí človek pre pravdu zomrieť?“ spieva sa v pesničke od Majka Spirita. Nejak moc ho neobľubujem, ale v jednom má pravdu. Tento štát je v rovine, kedy musia ľudia za pravdu umierať.

 

Zdroj: https://dennikn.sk/1058661/shooty-koniec/?ref=list

Smerácke blúznenie

„Ľudia nemajú byť zaťažovaní politikou.“ či „Čím menej sa ľudia zaujímajú o politiku, tým je to pre nich lepšie.“ Aj to bol schopný vyprodukovať štátny tajomník Smeru – V. Stromček. Nie, pán Stromček, ste na omyle. Štát je v takej kríze, že v tejto dobe je najdôležitejšie zaujímať sa o politiku. Je to doba, kedy vo vládnej koalícii máme socialistickú, slovenskú národnú a maďarskú stranu. Je to doba, kedy štátne radkyne sú v zahraničí považované za „expertky na zahraničnú politiku“ (Der Spiegel, pozn.), ale v skutočnosti slúžia talianskej mafii a podvádzajú štát ako prvotriedne „proti-slovenské prostitútky“. Je to doba, kedy premiér žije vo svojom svete, za prezidentom vidí Sorosa, v Kaliňákovi najtalentovanejšieho ministra vnútra vôbec. Všetko naznačuje, že to je skutočne doba zvrátená, ale čo spôsobia predčasné voľby? Už teraz tu je chaos.

Precitnutie Mostu?

Je super, že F. Šebej z vládneho Mostu precitol a je za odchod z koalície. Je super, že ministerka Žitňanská pravdepodobne neostane iba pri slovách. Proste čo je veľa, to je málo. Žeby to položil sám Fico a ukončil tým útrapy vládnej koalícii a tým pádom aj udržal vládu? Netreba zabúdať, že súčasný premiér je veľký hráč a bude zvažovať všetky možnosti. Osobne aj tá hra na Sorosa mi prišla skôr ako premyslená taktika, ako „Robove magorenie“. Minimálne všetko speje k čiastočnému rozpadu Mostu-Híd a možno aj k rozhodnutiu bugárovcov odísť z koalície. AK sa však Bugár zbaví problémov (Šebeja, Žitňanskej a poslancov, ktorí by prípadne boli za odchod), je tu stále možnosť, že bez „odrezaných rúk a nôh“ by táto strana mohla dovládnuť so Smerom. Takýto model by však dlho nevydržal a rýchlo by sa rozpadol. Nech sa na to pozerám z hocijakej strany, v prípade, že Danko neklamal výrokom, že ak ide Most preč, tak idú aj národniari, tak vidím iba osamoteného Fica, ktorý to bude mať ešte ťažké.

Vyprodukovaný chaos však pravdepodobne zamieša karty natoľko, že by mohla dýku slovenskej politike vraziť úplne iná strana. Zjavne nikto si už nevšíma tichých kotlebovcov, ktorí po pár prepadoch a kauzalitách zaliezli niekam, odkiaľ sa čoskoro vrátia. Predčasné voľby v tejto situácii by teda rozhodne uškodili celej koalícii, ale zároveň asi aj pridali „iným silám“.

A teraz ľahká otázka… stačil odchod Kaliho? Určite nie. Asi zároveň ani Gašparov odchod by nestačil. Sem by sa rozhodne hodil výrok: „Vieme, čo nechceme, ale nevieme čo chceme.“ Ľudia budú prichádzať k volebným urnám deprimovaní a zmätení zo súčasnej situácie. Aj keď síce pol rok je dosť dlhá doba na vytriezvenie. Budúce volebné obdobie bude ovplyvnené mnohými faktormi. Opozícia by si mohla uškodiť v budúcnosti jednoduchým konaním… ďalším robením tlačoviek. Niekoho proste z toho môže už bolieť hlava.

Kto zjednotí pravicu? Zas si každý bude robiť kampaň za svoju stranu a nebude sa starať o ostatné. Chyba. Otras. Ale predsa slovenská realita. Preto toto je aj odkaz pravici. Začnite konečne konať tak, ako si želajú vaši voliči. Stálo by to za zamyslenie. Dnešné odstúpenie Kaliňáka bolo víťazstvo, ale aké? Za ním budú nasledovať prehry. Čie prehry, to ukáže až čas.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky