Denník N

A čo teraz?(List 120 000 občanom SR.)

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok.

V túto chvíľu je už takmer jasné, že terajšia vláda padla. Je to tak pravdepodobné, že sa ani nebojím o tom napísať. Otázne je čo sa bude diať ďalej?

V podstate existujú dve možnosti:

  1.  Vláda padne, no parlament zostane. V takomto prípade prezident vymenuje nového premiéra, ktorého prácou bude vybudovať takú vládu, čo získa podporu parlamentu. V tejto chvíli toto nepovažujem za možné.
  2. Vláda padne a parlament sa rozpustí. Túto možnosť považujem za korektnú voči občanom a po vyjadreniach pána Danka, aj za pravdepodobnejšiu. Ak sa tak stane parlament si ústavnou väčšinou odhlasuje skrátenie volebného obdobia a budú sa konať predčasné voľby.

 

A čo potom? Ako zabrániť tomu, že sa história zopakuje? To je v tejto chvíli čisto na nás voličoch. Je našou úlohou prísť k voľbám a vybrať si kandidáta, ktorý nám najviac vyhovuje!

V túto chvíľu sa chcem teda obrátiť ku každému jednému z vás. Z vás, ktorí ste boli v piatok v uliciach. Naša práca sa neskončila, práve naopak, dnes sa začína jej najdôležitejšia časť. Dnes musíme začať pracovať na tom, aby naša budúca vláda bola čo naj-reprezentatívnejšia, aby sme kvôli nej nemuseli ísť zas do ulíc! Pre to stačí málo, stačí ak sa všetci spolu stretneme pri volebnej urne. Preto vás prosím, drahí spoluobčania, budme aktívny, presviedčajme každého koho stretneme nech ide voliť.

Demokracia totiž po 89′ nesklamala nás, práve naopak to my ju! My sme ju brali ľahostajne a preto aj my sme boli braný na ľahkú váhu.

Je jedno koho budeme voliť, pretože existuje iba jedna naozaj zlá voľba, nezúčastniť sa! Ani vy keď budete presviedčať príbuzných, známych, či neznámych, nehovorte im koho, ale prečo majú voliť. Preto aby sme nemuseli prežiť to, čo prežívame teraz, nech je to akokoľvek poučné, bolesť zostane vždy iba bolesťou.

Kvôli nám a nášmu nezáujmu zomreli dvaja ľudia, uctime si ich teda aspoň tým, že budeme obraňovať ich hodnoty, to v čo verili, že tu raz môže byť lepšie. A ja aj vďaka vám verím, že bude! Pretože nie politici, ale my rozhodujeme o povahe štátu! V našej krátkej histórií sme to zažili už dva-krát. Prvý keď padol komunizmus, stratili sme záujem a to stvorilo Mečiara. Drúhy-krát sme stratili záujem po Mečiarovej porážke a dnes musíme bojovať s Ficom. Preto keď ho porazíme, nestraťme záujem, predsa- len je ľahšie demokraciu udržiavať ako ju každých desať rokov musieť obnovovať, raz sa totiž môže stať, že už to nestihneme a skončíme v totalite.

Prajem vám teda veľa zdaru v tejto významnej chvíli a aby sme nestrácali zápal, bojujme za našu demokraciu, každý deň, nie iba keď je to už kritické!

S pozdravom Lukáš Račko.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Račko

Som študent, obdivujem krásu filozofie, najmä jej najčistejšiu podobu v matematike. Nesnažím sa veci vedieť, ale chápať. Ako koníček študujem politológiu a štátotvorbu. Trápia ma problémy spoločnosti, a najmä to, že sa o nich odmieta diskusia. Nehľadám jednoduché, "zjavné", riešenia, ale snažím sa veci chápať v hlbšom zmysle.