Denník N

Vitaj Béla, harakter

Väčšinou ľudia budujú mosty, aby niečo upevnili a niečo prepojili. Bugárovi sa taký Most nepodarilo udržať. Hviezdnych 5 minút je za ním a teraz bude nasledovať armagedon v podobe volieb.

Hviezdny Hranol padá k zemi. Zdroj: zomriofficial.sk

Jedna hra sa končí, druhá začína. Vítam vás v predvolebnej kampani.

Igor Matovič dnes vystúpil na tlačovke a prezentoval, že bude spájať pravicu a strany, aby sa zbavil mafiánskeho SMERu. TA3 to klasicky naivne vypla. Začína sa teda boj o percentá. Ja to Matovičovi kvitujem a verím, že pôjde ďalej a ukáže aj skutočné výsledky.

Karma je sviňa.

Po včerajšom slove Bélu Bugára a jeho asi najsledovanejšej tlačovke vôbec človeka napadne pesnička Riša Mullera, v ktorej sa spieva „prečo ľudia pália Mosty?“.

V roku 2016 padla strana zradcu Prochádzku, ktorý nás doviedol až sem. Do tejto situácie, kedy musíme riešiť súčasnú koalíciu. Teraz, v roku 2018, sa sama potopila po tlaku občanov aj ďalšia strana – Most, ktorá tiež sklamala voličov a urobila vlastizradu na národe. Najväčší historik v histórii Slovenska, Hrnko, napríklad tiež zdieľa názor, že projekt „Most a Híd“ už v podstate skončil. Koniec koncov je jedno, že to povedal práve takýto tragéd, ktorý chcel odvolať ministerku, ktorá nemala s vládnou krízou nič spoločného. Je to proste pravda. Posledná strana, SNS na čele s Dankom sa taktiež nehrnie do predčasných volieb a bojí sa ich ako čert kríža. Jednoducho karma je sviňa.

Mečiar, Dzurinda, Fico. Tri epochy, ktoré sú už viac-menej za nami. Prečo som nezahrnul aj Radičovú? To bola iba epizóda.

Teraz trojnásobný premiér začne hrať vabank. Stávku o všetko. V jeho situácii je najlepšie zdržovať, a to čo najviac. Môže sa reálne stať, že vláda bude prakticky nefunkčná, ale napr. s podporou kotlebovcov, ktorí sú ochotní podporiť „Ficove“ zákony pre ľudí ostane Fico premiérom a ďalej bude hanobiť verejný majetok. Ak to teda Most s odchodom z koalície myslí skutočne vážne, mal by prehodnotiť hlasovanie o nedôvere vláde, ktoré sa uskutoční v pondelok. Kto vie, možno sa nájde 76 hlasov a toto trápenie sa ukončí čo najrýchlejšie. Pre Fica by nebolo nič potupnejšie, ako byť odvolaný.

Choďte voliť.

Asi také by mohlo byť heslo ďalších volieb do NRSR. Vo VÚC voľbách sa to „verbovanie“ voličov zjavne oplatilo a padli bašty SMERu či Marian Kotleba. Stačili však iba dva roky na to, aby sme tu mali o ďalších milión strán viacej. O ďalších niekoľko desiatok tisíc roztrúsených hlasov viacej. Ale nevoliť – to je to najhoršie, čo človek môže urobiť. Nevoliť je ako odmietnuť zhnitý chleba, keď ti ho ponúkajú, aj keď vieš, že nemáš žiadne iné jedlo, s ktorým by si sa nasýtil.

Post-pravda

Preto pokračuje éra prázdnych sľubov a trápnych kampaní zo strany niektorých „profesionálnych politikov“. Slovo roka 2016 v anglickom slovníku bolo „post-truth“, teda post-pravda. Vzťahuje sa alebo poukazuje na okolnosti, za ktorých majú objektívne fakty menší vplyv na formovanie verejnej mienky než podnety zamerané na city a osobné názory. Aj keď si to mnohí nevedia priznať, proste túto post-pravdu používajú pre svoje osobné ciele (výborný príklad je Trump v USA). Takže len jeden odkaz: ľudia nedajte sa zblbnúť a hlavne choďte voliť. Predtým to nevyšlo, tak to skúšajme ďalej.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky