Denník N

Spievaj ako veľryba: Uaaau! Wiaaa!

Keď budete snívať o mori, predstavujte si ho s deťmi tak, ako si ho pamätáte – modré, nekonečné, plné života. Také má byť more. Lenže nie je – zahádzali sme ho odpadkami a na naše deti sme nachystali pascu. Budú sa musieť so všetkou špinou raz vysporiadať, pretože je jasné, že my to už nestihneme. Ešteže je tu Gréta.

Pôsobí ako obrovská a nemotorná plávajúca hora, ale každý, kto sa len trošku začne zaujímať o veľryby veľmi skoro zistí, že sú to láskavé a milujúce tvory. Dorozumievajú sa nádherným spevom a neraz privádzajú svojou prítomnosťou, špliechaním obrovského chvosta a vypúšťaním fontány prebytočnej vody ľudí do rozpakov – námorníci nie raz považovali ich konanie za premyslené, dôvtipné, ba občas aj vtipné. Aj Gréta je taká a navyše ešte aj slávna speváčka, ktorá vystupuje v podmorskom kabarete.

Gréta však zachrípne. V strachu o svoju kariéru prosí o radu babičku Priscillu, za ktorou pláva spolu s veľrybím bratom Brunom. Babička jej radí – potrebuješ lekára.

Vďaka jednoduchému príbehu autorky Andrei Gregušovej so zrozumiteľnou schémou už aj tí najmenší, dvoj – trojroční čitatelia pochopia, čo Gréte hrozí, ak sa nebude liečiť a zároveň, čo jej chorobu zapríčinilo. Táto výpravná kniha nádherne ilustrovaná Nastiou Sleptsovou je ideálna pre vek 4 – 7 rokov, písmo je väčšie a textu nie je veľa, vhodná je aj pre prvočitateľov. Okrem jednoduchej zápletky – choré zvieratko a jeho záchrana – má ešte jednu vrstvu. Príčinu problémov všetkých podmorských živočíchov v čakárni sme spôsobili my všetci. Tým, že sme v mori nechali igelitové vrecko, štupeľ od fľaše, kúsok zlomenej hračky atď, lebo veď „tam sa to stratí.“

Jedno po druhom rozprávajú zvieratká, ako sa ich choroba spustila. Delfín sa dorezal na rybárskej sieti, chobotnica dostala zo znečistenia svrbivé vyrážky a malé korytnačky si pomýlili igelitky s medúzami.

Príbeh sa dá aplikovať nielen na moria, ale aj na naše jazerá, okolo ktorých takzvaní rybári nechávajú celé haldy neodprataného tovaru a všeobecne na prírodu ako takú. Deti vďaka Gréte porozumejú, že hoci sa im jeden štuplík hodený do vody zdá ako nič, ak budú takto rozmýšľať všetci, doplatia na to nevinní a my si ozaj nezaslúžime iné, než žiť na páchnucom smetisku. Kniha im preto na záver ponúka zopár tipov, ako môžu prispieť k zlepšeniu života v moriach.

A tiež vás naučí spievať ako veľryba: UAAAU! WIAAA! WIEEE!

Kniha vychádza vo vydavateľstve Egreš.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie