Denník N

Kalkul Bélu Bugára

To, že sa končí éra ďalšej nezničiteľnej strany, ktorá mala ambíciu byť vo vláde aj v jej štvrtom volebnom období, je dnes už neodvrátiteľné. Najsilnejší ministri odchádzajú a Slovensko má šancu sa začať meniť. V tom všetkom možno bádať snahy politických matadorov o ďalší úspech. Ako má volič tieto snahy čítať?

Keď sa obhliadneme za uplynulými týždňami, možno vidieť skutočnosti, ktoré by zrejme len málokto očakával. V prvom rade sa zo Slovenska stala rázom krajina, ktorá nedokáže svojich občanov dostatočne chrániť. Potvrdzujúcim faktom je vražda dvoch nevinných ľudí. Druhou pozoruhodnou vecou je to, že Slováci sa dokázali po dlhej dobe konečne spoločne zomknúť a vyšli do ulíc, aby dali jasne najavo svoj nesúhlas so súčasnou vládou. Treba zároveň povedať, že tak masívnu účasť nečakal azda nikto a prvé úspechy na seba nenechali dlho čakať. Treťou skutočnosťou, ktorá je dôsledkom dvoch predošlých, je rezignácia toho najlepšieho ministra vnútra, ktorého Slovenská republika kedy mala. Aspoň podľa rečí premiéra.

Počas uplynulých dní však začali veci naberať rýchly spád a hlavnú úlohu prebral predseda Mostu – Híd, Béla Bugár. Spočiatku bol zdržanlivý a na otázky o možnom konci ministra Kaliňáka nechcel odpovedať, neskôr však prišlo stanovisko, v ktorom jeho koniec strana jasne požadovala. Minister vnútra sa spočiatku tejto verzii o jeho politickej kariére bránil, no neskôr pochopil aj on, že je jediná možná a tak so štýlom jemu vlastným demisiu podal. Aby toho však na jeden pondelok nebolo málo, Béla Bugár pritvrdil aj na premiéra Fica, keď po niekoľkohodinovej Republikovej rade strany Most-Híd a následných rokovaniach s koalíciou prišiel s jasným stanoviskom. Buď sa vládne strany dohodnú na predčasných voľbách alebo Most vystúpi z koalície. Toto rozhodnutie však premiér Fico jasne odmietol. V najbližších dňoch sa teda bude odohrávať  ďalšie dejstvo o podobe Slovenska a my sa tak môžeme pripraviť na najrôznejšie politické stratégie všetkých relevantných strán.

Napriek tomu, že Most-Híd dnes volá po predčasných voľbách však nie je jeho náhlou zmenou morálneho kompasu, ktorý by Sever ukazoval ďaleko od Smeru- SD,  ale skôr preto, že Béla Bugár má do budúcna ďalšie ambície uchádzať sa o štátne funkcie. O ktoré konkrétne ide, vie on sám. Napriek, na prvý pohľad, správnemu gestu nemá predseda Mostu nič vyhraté. Posledné parlamentné voľby neboli tak dávno, aby jeho voliči zabudli na predvolebné balansovanie pri otázke o možnej koalícii so Smerom-SD. Bude teda na jeho voličoch, či sú ochotní mu tento ,,charakter“ odpustiť alebo sa skôr uchýlia k inej alternatíve, ktorá pre svojich voličov nepripraví povolebné prekvapenie. Druhou, nemenej dôležitou, vecou je to, či je súčasná opozícia dostatočne pripravená prevziať zodpovednosť za túto krajinu, nájsť spoločný konsenzus s možnými partnermi, dať bokom egá, prebudovať najdôležitejšie štátne inštitúcie v snahe o dosiahnutie lepšieho Slovenska.

Akokoľvek dopadnú najbližšie parlamentné voľby, bez ohľadu na to kedy sa uskutočnia, nemôže byť úkladná vražda dvoch nevinných ľudí živnou pôdou na vybíjanie politického kapitálu ktorejkoľvek politickej strany. Primárnou požiadavkou, v tomto už naplno rozbehnutom kolotoči, by malo byť jej dôkladné a úspešné vyšetrenie. Na to by mali pamätať všetci.

 

 

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Ondrej Belej

Absolvent Verejnej politiky, UK & študent Ekonomickej univerzity v Bratislave.