Denník N

Ako prestať podporovať Smer (aj keď možno nechtiac)?

Úvaha viac – menej úsmevná

Strana Smer-SD, pôvodne Smer – tretia cesta, je názov, ktorý sa mal dostať do povedomia ľudí aj tým, že ho denne používa v rámci bežnej komunikácie fakticky každý človek. Ja osobne už dávno uvažujem nad tým, ako sa tomuto, dnes už pre mňa vulgarizmu, vyhnúť. Jednoducho slovo smer sa snažím čím ďalej tým menej používať, podobne ako napríklad slovo (píp, píp, píp). Dnes, v čase keď už je na toto slovo, v určitých konotáciách, alergický prakticky každý slušný človek, je treba hľadať adekvátny výraz, ktorý by zmienený vulgarizmus nahradil. A kde inde hľadať náhradu za vulgarizmus, ak nie v synonymickom slovníku. Tak som si v ňom našiel adekvátne náhrady na vulgarizmus smer a zistil som nasledovné možnosti:

Náhradu za smer ako zameranie, zacielenie niečoho, čo sa vyvíja, môžeme použiť výrazy -ráz- charakter – povaha, poprípade – trend – kurz – a podobne.

Na vyjadrenie smeru ako myslenej čiary k istému objektu: postupovať stále tým istým smerom môžeme použiť (podľa SS) slovo strana, kurz, alebo mnou preferované a málo známe slovo ďah: ktorým ďahom pôjdeme?

Čo sa týka smeru vo význame sloh synonymický slovník (SS) uvádza ako náhradu štýl, poprípade reč (umelecká reč).

A na záver už len rečnícka otázka. Ktorým ďahom sa dnes uberá strana Smer?

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Pavol Polko

Narodený 1953, som na dôchodku, pôvodné povolanie učiteľ (ruština - francúzština). Blogy som sa rozhodol písať, nakoľko ma veľmi frustrujú príspevky, v ktorých ľudia, väčšinou neznalí histórie, glorifikujú zriadenie, v ktorom som prežil viac než 36 rokov a o ktorom som nikdy nemal ani len najmenšiu pochybnosť, že je to zriadenie zločinecké. Chcem byť protiváhou dnešných vyznavačov "alternatívnej" histórie, ktorí sa opierajú o pseudohistorické konštrukcie a pre ktorých je vlastný pocit, umocnený ruskými trolmi, dôležitejší ako historické fakty, či osobné skúsenosti ľudí, ktorých autentické zážitky sú marginalizované. Moje príspevky budú vždy podložené buď vlastnými skúsenosťami alebo serióznymi historickými materiálmi. Od októbra 2017 člen strany Šanca.