Denník N

Gašpar síce nevyšetruje, ale môže smrteľne ovplyvniť vyšetrenie vraždy.

Rodičia Janka Kuciaka a Martinky Kušnírovej neveria polícii, že vyšetrí túto úkladnú vraždu. Keďže som na inom prípade osobne zažil čoho je schopný organizovaný zločin o ktorom písal Ján Kuciak, s úcty k nim uvediem aspoň dva dôkazy, že táto ich emócia má veľmi racionálny základ.

Píšem o tom, že verejnosť netuší prečo generálny prokurátor nesúhlasí, keď policajný prezident Gašpar vypúšťa množstvo zdanlivo nesúvisiacich informácií a pritom bagatelizuje zanedbanie niektorých neopakovateľných úkonov. Rovnako verejnosť netuší prečo je obrovský problém prítomnosť šéfa protikorupčnej polície Krajmera na mieste činu.

Keby som písal príručku o tom ako sa marí vyšetrovanie, tak by som vysvetlil ako každý takýto krok môže smrteľne ovplyvniť nájdenie skutočného vraha. Teraz však píšem iba o zdokumentovanom správaní týchto dvoch pánov v inej závažnej veci kde výsledkom bolo nepotrestanie skutočných páchateľov o ktorých Janko Kuciak písal najviac:

 

  1. ako môže polícia „nevyšetriť“ jednoznačnú vec

 Dňa 9. marca 2018 pri pozeraní videa tlačovej konferencie vedenia prokuratúry sa okolo 16 minúty generálny prokurátor Čižnár vyhlasuje, že budú padať hlavy ak sa trestné veci, ktoré spolu súviseli, spolu aj spolu nerobili. Jednoducho povedané, rozdelením súvisiacich vecí sa marí vyšetrenie. Presne toto bola príčina „nevyšetrenia“ jednej z najväčších a najmedializovanejších káuz.

Asi väčšina si spomenie na bývalého generálneho prokurátora Trnku a jeho kamaráta Kočnera. Priateľstvo týchto dvoch pánov sa asi najviac „preslávilo“ pri krádeži stovky bytov v bytovke GLANCE HOUSE. Vtedy som podal trestné oznámenie na organizované zločinecké zoskupenie, kde som popísal úlohy jednotlivých členov a ako na seba nadväzovali. Celý prípad bol učebnicovým príkladom vysokoorganizovaného trestného činu skupiny páchateľov, ktorý mal všetky znaky v zmysle ustanovení jednotlivých zákonov.

Namiesto riadneho prešetrenia, toto trestné oznámenie NaKA rozdelila do troch samostatných prípadov. Následne sa jednotlivý aktéri mohli vyhovárať na dobrú vieru v toho druhého a bolo po skutku. Hlavní organizátori skončili bez obvinenia, Trnka sa doteraz „trtoší“ na prokuratúre a riaditeľovi katastra chceli dať peňažný trest 8000.-euro, a aj voči tomu sa odvolal. Dobre čítate, trest osem tisíc za krádež bytovky v hodnote viac ako 10 miliónov euro.

To je výsledok policajného vyšetrovania snáď najpodrobnejšie popísanej krádeže v histórii Slovenska v réžii NaKA – Národná protikorupčná jednotka pod vedením pána Krajmera.

 

  1. ako môže policajný prezident dať „nevyšetriť“ jednoznačný podvod

Policajný prezident Gašpar na svojom brífingu dňa 5. 3. 2018 uviedol, že on nevykonáva vyšetrovanie, ale vyšetrovateľ pod dohľadom prokurátora. Problém však je, že ako prezident má právomoc zobrať vyšetrovanie nevhodnému vyšetrovateľovi a dať ho tomu čo to vyšetrí aby „skutok sa nestal“.

Už od roku 2004 čelím tejto mafii a spoznal som väčšinu ich postupov. Podľa niektorých náznakov som už vopred vedel čo chystajú, preto som v auguste 2013 podal generálnemu prokurátorovi trestné oznámenie, že sa pripravuje dokonanie krádeže stovky bytov, ktorú som popísal vyššie. O mesiac neskôr sa aj pokúsili čin naozaj dokonať. Moje trestné oznámenie dostal od prokuratúry policajt, ktorý začal vykonávať jednotlivé úkony.

Neskôr ma predvolal vyšetrovateľ NaKA kvôli inej trestnej veci a pri tej príležitosti vytiahol faxovú kópiu časti môjho trestného oznámenia. Vôbec nemal predstavu o čo ide a tak som mu objasnil, že to nemá kompletnú dokumentáciu a neviem z akého dôvodu ich vôbec má, keď už túto vec vyšetruje iný policajt.

Následne ma riadne ustanovení policajti už ani nemohli vypočuť, nakoľko museli prípad odovzdať NaKA – Národnej protikorupčnej jednotke pod vedením pána Krajmera. Samozrejme vec sa skončila bez riadneho vyšetrenia s výsledkom „skutok sa nestal“. Keďže si bol vyšetrovateľ NaKA vedomý problematickosťou takéhoto postupu, do uznesenia vyslovene uviedol, že spis sa k nemu dostal na základe opatrenia policajného prezidenta PPZ-NKA-138-020/2013 zo dňa 08.10.2013. V skratke povedané, policajný prezident Gašpar má právomoc zabezpečiť presun spisu od policajta čo chcel riadne vec vyšetriť k vyšetrovateľovi čo to zastavil.

Som si vedomý, že tento uvedený postup nehrozí v prípade objasnenia vraždy, ale vyššie som popísal, že aj v prípade vyšetrovania vražd sa dejú veľmi divné skutočnosti s ktorými nesúhlasí ani odborná verejnosť.

Týmto blogom som chcel len poukázať, že je priam kľúčové, kto má informácie o stave vyšetrovania, a že právomoci policajného prezidenta umožňujú rozsiahle zásahy do vyšetrovania – v tomto blogu sa nedajú objasniť všetky. Samozrejme oba uvedené prípady sú „v súlade so zákonom“, len to asi nie je to čo si predstavuje väčšina z nás pod pojmom spravodlivosť.

To, že dnes vôbec môžem písať tento blog je zásluha čestných ľudí a medzi nimi sú aj čestní policajti. To, že si tie davy ľudí zamieňajú činnosť polície a konkrétnych osôb, ktoré vyvolávajú oprávnené pochybnosti, nie je ich chyba. Chyba je, že takéto osoby v polícii vôbec sú a ľudia si to budú neustále zamieňať, pokiaľ tam tieto osoby budú.

 

Róbert Číž

zakladateľ projektu SLUŠNÝ ČLOVEK

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Slušný človek

Je občianska inaciatíva s cieľom spájať slušných ľudí, ktorý pochopili, že len popisovať nespravodlivosť, korupciu a aroganciu moci nestačí. Týmto projektom chceme spojíť čo najviac samostatných iniciatív tak, aby sa dopĺňali, navzájom na seba nadväzovali a synergickým efektom dosiahli viac ako individuálnou aktivitou. www.slusnyclovek.sk Jednotlivca, prípadne malú skupinku vedia ignorovať, zdiskreditovať, alebo zastaviť, ale ak nás bude dosť, už nás nikto nezastaví.