BLOG
Ľudmila Kolesárová
Ľudmila Kolesárová
368

Na východ nám nesiahajte

“ Predstava, že by mafia mala záujem o východné Slovensko je absurdná, pretože tam nič nie je. “ Premiér Slovenskej republiky delegátom európskeho parlamentu minulý týždeň. Tak ja to beriem dosť osobne.  Áno, všetko ste urobili pre to, aby na východe nič nebolo. A ani na Slovensku. Lenže našťastie veľa nezávisí od vás, ale od nás ľudí.  Pozrite sa v piatok z okna. (Blog obsahuje fotografie)

Východ považujem za najkrajšie miesto na život, písala som o tom už viackrát. Ten najzaujímavejší článok vyšiel v deň, keď sme sa dozvedeli o vražde Jána Kuciaka. Mnoho ľudí ho asi nečítalo, bolo to naozaj hrozné ráno. Odvtedy čítame len články, z ktorých by sme mohli nadobudnúť dojem, že sa na Slovensku nedá žiť. Lenže my máme Slovensko radi, je to náš domov. Písala som o ľuďoch, ktorí sa vrátili z USA, z Anglicka, z Bratislavy, či Rakúska žiť na východ a darí sa im a sú tu šťastní. Môžu sa vídať s babičkou, piť vodu z prameňa z Polonín, robia besedy v svojich kaviarničkách a plnia si sny. Na východe, kde nič nie je.

Ale nebudem zase idealizovať. Áno, pán premiér, neurobili ste tu jednu poriadnu diaľnicu. Môj muž hovorí, že to by už sám s lopatou ucapkal, čo vy neviete. No ale to bude ako s tými odznakmi. Nerozumiete, že veci sa dajú robiť efektívne a rýchlo, ak sa robia srdcom a nie vlastnou hlavou.

Nechali ste tu osamelých starých ľudí, lebo mladí museli ísť do sveta. Babičky, ktorým nemá kto podať  vodu a doniesť drevo. Ale z toho sveta sa aj ľudia vrátili. A robia opatrovateľskú službu starým, zatiaľ čo ich deti opatrujú cudzích starkých v Rakúsku. Lebo ste nedokázali nastaviť zákony tak, aby tu bolo opatrovateľov dosť a dostali aj zaplatené.

Nedokázali ste zabrániť ťažbe v národných parkoch, ani ochrániť Karpatské bukové pralesy.  Po Tatrách nám behajú traktory, turistické chodníky sú preorané ťažkou technikou.  Ľudia v Novej Sedlici veria, že jediné, čo im pomôže  je motorová píla, ktorá skosí tristoročný strom. Lebo ste im  nedali inú šancu. Nezáleží vám ani na strome ani na človeku.

Rozbili ste manželstvá,  lebo muži odchádzajú na týždňovky.

Rozdali ste hasičské autá, ale tu už niekedy ani nemá čo horieť, lebo ste tu nič nevybudovali.

Lenže tu sú ľudia aj odvážni, neboja sa výziev, vedia si pomôcť navzájom, keď ste im vy nepomohli, budujú, čo sa  dá v tých najzložitejších podmienkach, podnikajú, robia festivaly, diskusie,  vzdelávajú a tešia sa z mnohých vecí. Takmer žiadnu ste však nepriniesli vy. Ani rozvoj cestovného ruchu, ani tú prírodu, ani vôňu domova, ani tie podnikateľské príležitosti. Akurát pri Prešove, tam predsa… vďaka vašej vláde tam pribudol jeden čerstvý hrob mladej  ženy.

 

Na záver predsa len ukončím negatívnu emóciu. Toto je východné Slovensko, miesto, ktoré milujeme a ktorému vy vôbec nerozumiete:

Spišské Podhradie

Dreveník

Levoča

Osturňa

Naši vysokohorskí susedia

Bardejov

Tomášovský výhľad – Slovenský Raj

Symbolický cintorín – Popr.pleso

Svidník

Zamrznutý Prielom Hornádu

Horský nosič cestou na Téryho chatu

Pohľad do Mlynickej doliny na Štrbský štít

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

život, chudoba, choroba a kontrasty. Som na kolesarova@dobryanjel.sk

Blogy

|