Denník N

Osem dôvodov, prečo navštíviť národné parky západného USA mimo sezóny

Monument Valley
Monument Valley

Návšteva amerických národných parkov sa v uplynulom desaťročí stala veľkým trendom. Predovšetkým za posledné 3-4 roky neudržateľne stúpa počet turistov v Yellowstone, Grand Canyone či Zione. Zápchy pri vjazdoch do parkov, problémy s parkovaním, davy ľudí, vysoké ceny – človek si moc neoddýchne. Stačí pritom ísť na výlet mimo sezóny a všetko je hneď inak!

Bol som už vari v polovici amerických národných parkov. Mám rád Európu, no v diverzite fascinujúcich scenérií je západ USA nedostihnuteľný. Kaňony z rôznych westernov či červenú krajinu s vystupujúcimi skalnými útvarmi z Forresta Gumpa si pamätá snáď každý. Len tak si zakričať do majestátneho kaňonu a čakať na ozvenu, v pokoji hľadieť na nedoziernu planinu alebo sa predierať červeno-oranžovou pieskovcovou úžinou, sú zážitky, ktoré ostanú v hlave navždy. Čím ďalej, tým viac ľudí má však každý rok tento istý nápad. V júni, júli a auguste sa mnohé americké národné parky premieňajú na akýsi ekvivalent nákupných stredísk pred Vianocami. Zápchy a súboje vodičov o posledné parkovacie miesta sú všadeprítomné. Davy ľudí sa tlačia na chodníkoch i mimo nich. Kaviarne praskajú vo švíkoch.

Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že situácia je z roka na rok horšia. Riešenie, ako si národné parky naozaj užiť, je pritom celkom jednoduché: treba sa vybrať na výlet na jar, jeseň, alebo rovno v zime. Samozrejme, nie u všetkých parkov je to možné. Vo väčšine tých najznámejších v Kalifornii, Arizone alebo Utahu to však nie je nijaký problém. Práve naopak – je to výhoda! Tu je niekoľko dôvodov, prečo treba ísť na výlet mimo sezóny:

 

1. Letenky a hotely sú lacnejšie, prenájom auta tiež

Konkurencia na trhu leteckých dopravcov v poslednom období spôsobila, že ceny spiatočných leteniek do USA často hlboko podliezajú pol tisícky. Isteže, nie v lete. Najmä na jeseň, v zime a začiatkom jari je takmer vždy možné kúpiť letenku do Los Angeles (prípadne Las Vegas) za 300 až 400 eur. Základom je byť flexibilný a počkať si na tú správnu akciu. Viaceré aerolínie začali ponúkať aj tarify bez zahrnutej zapísanej batožiny, cena sa preto vie dostať i nižšie.

V samotnej Amerike sú mimo sezóny menej obsadené hotely. Američania, ako národ, ktorý je večne v pohybe, majú pri diaľniciach aj v najmenšom mestečku široký výber motelov rôznej kvality. Od jesene do jari takmer nikdy nie je problém nájsť ubytovanie za rozumnú cenu až po príchode na miesto. S výnimkou víkendov sú mnohé motely takmer garantovane poloprázdne. Kto chce mať ale istotu najlepšej ceny, tomu odporúčam zarezervovať ubytovanie online s niekoľkotýždňovým predstihom – ideálne tak, aby bolo stornovateľné. Drahšie hotely v samotných národných parkoch mávajú pritom v turisticky slabších mesiacoch aj 50-percentné zľavy.

Ušetriť sa dá aj na prenájme auta. Ten je v USA lacný už beztak (nehovoriac o benzíne, aktuálne napríklad v Utahu necelých 50c za liter), ale cena vo februári je, samozrejme, iná ako cena v júli. Ponuka a dopyt v praxi!

Lietadlo
Lacné letenky dnes ponúkajú všetky tri aliancie

 

2. V Death Valley neumriete od tepla

Death Valley je nielen najnižšie položeným miestom na americkom kontinente (-86 m n.m.), ale aj tým najteplejším. V júli tu dosahuje priemerná najvyššia teplota 47°C a ani v noci ortuť teplomera neklesá pod 30°C. Zato vo februári je cez deň príjemných 20-25°C. Viete si predstaviť letnú turistiku v tomto horúcom pekle? Už aj vystúpenie z vyklímovaného auta bolí. Napriek tomu je návštevnosť najvyššia práve v lete…

Death Valley
Death Valley

 

3. Grand Canyon si užijete vlastným autom

Na najzaujímavejšie vyhliadky do tohto majestátneho kaňonu dostupné z cesty Hermit Road sa dostanete len prostredníctvom parkom prevádzkovaných kyvadlových autobusov. Samozrejme, zákaz automobilovej dopravy je výborná vec a mal by prispievať k udržateľnosti cestovného ruchu v parku. To by však tieto autobusy museli jazdiť na iné palivo ako zemný plyn… Navyše, interval medzi spojmi je často nepostačujúci a ľudia musia čakať na ďalší autobus. Kto však príde medzi decembrom a februárom, užije si výlet po tejto slávnej ceste svojím autom a svojím tempom.

Grand Canyon
Grand Canyon

 

4. Monument Valley naozaj odfotíte tak, ako vyzerá v katalógu

Každý si asi pamätá slávnu scénu z Forresta Gumpa, ako uteká po rovnej ceste pred scenériou zvláštnych do neba sa týčiacich červených skalných útvarov. Monument Valley, Utah. Tento záber sa z cesty číslo 163 pokúšajú rok čo rok spraviť tisíce turistov. Určite uhádnete, v ktorom ročnom období je ich najviac. Ak si chcete pobehať (alebo hoci aj posedieť) na tejto ceste bez desiatok áut a ďalších ľudí v pozadí, skúste prísť inokedy.

Monument Valley
Monument Valley

 

5. Capitol Reef budete mať len pre seba

Capitol Reef všeobecne patrí medzi najmenej navštevované národné parky v Utahu. Je najďalej od veľkomiest a míňajú ho aj diaľnice. Nachádza sa v ňom krásna úžina, po ktorej sa môžete previezť autom a keď sa skončí cesta, ďalej viete pokračovať pešo. Garantujem vám, že mimo sezóny budete mať celý park takmer výlučne pre seba. Návštevnícke centrum je pritom otvorené a ponúka všetko, čo turista potrebuje.

Capitol Reef
Capitol Reef

 

6. Bryce Canyon je pod snehom najkrajší

Možno vám už niekto povedal, že spomedzi desiatok kaňonov v USA je Bryce Canyon ten najscénickejší. Nemôžem nesúhlasiť. Grand Canyon síce zaujme svojou majestátnosťou, hĺbkou a šírkou, Bryce má však svoje nedostihnuteľné umelecké čaro. Vidieť údolie plné červených vápencových veží (volajú sa „hoodoos“) a poprechádzať sa pomedzi ne je zážitok akoby z inej galaxie. Napriek tomu sa to dá vylepšiť. Viete si predstaviť červené vápencové veže v zajatí červeného snehu, zaliate slnkom a modrou oblohou? Že je to gýč? Nie! To je Bryce v januári alebo februári! 

Bryce Canyon
Bryce Canyon

 

7. V Zione vás neudupú turisti

Zion je asi najpreceňovanejší z amerických národných parkov. Je krásny, o to pokoj, ale na strane druhej je to niečo, čo by sme možno vedeli nájsť aj v Európe. Davy ľudí doňho tiahnu najmä vďaka jeho relatívnej blízkosti k Las Vegas, a zároveň pre jeho variabilitu svetoznámych turistických chodníkov (napríklad Angel´s Landing a Narrows). Jeho návštevnosť sa za posledných 10 rokov zvýšila dvojnásobne. Práve preto bude možno prvým z amerických národných parkov, ktorý zavedie povinné rezervácie vstupu.

Na rozdiel od leta, keď sa pri vjazde často čaká i 2 hodiny (!) a ďalšiu hodinu na kyvadlový autobus, je park mimo sezóny relatívne pokojný. 

Turistika v Zione
Turistika v Zione

 

8. Nájdete život aj na púšti

Aj menej známe parky ležiace na kalifornských a arizonských púšťach či polopúšťach, ako napríklad Joshua Tree, Petrified Forest alebo Mojave National Preserve, sú v zime a na jar najkrajšie. Keďže denná teplota je ešte relatívne príjemná, máte oveľa väčšiu šancu, že sa na vás príde pozrieť aj nejaké zviera. Či už to bude rys, zajac alebo kojot.

Nájde sa aj divá koza
Nájde sa aj divá koza

 

V rovnakom regióne sa dajú navštíviť aj Arches, Canyonlands, Canyon de Chelly a ďalšie. I pri nich platí, že najviac návštevníkov lákajú v lete, napriek tomu, že sú otvorené po celý zvyšok roka a práve v lete sú v nich často vyslovene nevhodné teploty na turistiku…

Treba férovo priznať, že cestovanie mimo sezóny má aj svoje nevýhody. V západnom USA viac-menej od novembra do apríla existuje možnosť snehových búrok, ktoré vám môžu prekaziť plány. Deň je kratší a noci tmavé. Slabšia návštevnosť hotelov a ich nižšie ceny sa premietajú do slabšej úrovne raňajok. Mnohé reštaurácie majú zavreté. A niektoré atrakcie, ktoré by ste možno chceli vidieť, nie sú v prevádzke.

Všetko sa však dá vyriešiť trochou prípravy: mať flexibilne rezervované ubytovania s možnosťou storna do poslednej chvíle a pripraviť si alternatívnu trasu pre prípad zlého počasia nikdy nie je na škodu. Treba skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby človek maximalizoval využitie slnečného svitu. Recenzie na Tripadvisore alebo iných stránkach prezradia o kvalite ubytovania a stravy viac ako dosť. Otváracie hodiny reštaurácií v malých mestečkách si tiež treba pre istotu pozrieť vopred. Akurát so zavretými atrakciami sa toho moc nedá narobiť… avšak úprimne povedané, z vyše päťdesiatich národných parkov USA veľká väčšina v zime nezatvorí ani centimeter štvorcový. Opäť sme pri tej príprave!

A kto chce vidieť určite všetko a mať všade fotografie v tričku s krátkym rukávom, vždy môže ísť na výlet aj v lete. Ale potom nech nehovorí, že ho pred tými davmi ľudí nik nevaroval! ;)

Teraz najčítanejšie

Martin Grančay

Vysokoškolský pedagóg, výskumník, projektový manažér, cestovateľ, sprievodca cestovného ruchu, obdivovateľ leteckej dopravy. Odborne sa venujem teóriám medzinárodného obchodu, gravitačným modelom a ekonomike medzinárodnej civilnej leteckej dopravy. Mám rád Slovensko a ako sprievodca ho predstavujem zahraničným turistom, aby sa sem chceli vrátiť a aby o nás šírili dobré meno. Milujem cestovanie, najlepšie všade tam, kde môžem spoznať nové kultúry. Čím dlhší a komplikovanejší let, tým lepšie. :-)