Denník N

Fenomén pani Anny

Článok Miroslava Kusého „Pompadourka“ mi pripomenul jeden môj starší článok, ktorý som napísal pred skoro desiatimi rokmi. V oboch sa spomína pani Anna Nagyová, Mečiarova asistentka, oficiálne riaditeľka premiérskej kancelárie. Doba medzitým pokročila, zmenili sa mená a tváre v dôležitých funkciách, no základné princípy ostali v platnosti:

Za Mečiarovej prvej vlády bola pani Anna jeho asistentkou. Asistovala nášmu premiérovi tak dôkladne, že bez jej vedomia a schválenia sa k nemu nedostala ani myška. Oplatilo sa byť s pani Annou zadobre. Kto nebol, ten sa k jej šéfovi nedostal. A kto sa k nemu nedostal, na toho sa časom zabudlo.

Všetko by bolo v poriadku, nebyť novinárskej zberby, ktorá to vysliedila a do sveta vytrúbila. Kde-kto sa rozčuľoval, kde-kto sa k tomu vyjadroval, písali sa články, vysielali reportáže, no hotový cirkus. Dokonca aj Milan Markovič venoval pani Anne jednu pesničku.

Nechápem, prečo to všetko. Veď je to celkom prirodzená vec. Všetci veľkí šéfovia sú veľmi zaneprázdnení. Musia myslieť na plno vecí, veď každú chvíľu zachraňujú svet a žehlia priesery, ktoré sa im pri tom zachraňovaní prihodia. Veľkí šéfovia potrebujú niekoho, kto by si miesto nich pamätal čísla telefónov a termíny schôdzok a tisíc iných maličkostí.

Chápem, že sa to feministkám nepáči, ale ide o tak rozšírený jav, až mám podozrenie, že nejako hlbšie súvisí so základným poriadkom sveta. Dvojice veľký šéf a šikovná asistentka fungujú na všetkých kontinentoch, vo všetkých kultúrach, v diktatúrach aj demokraciách, no prosto všade.

Napísal som, že asistentky sú na pamätanie maličkostí. Lenže tým sa to často len začína. Z asistentky môže časom vyrásť vrátnik, ktorý ako svätý Peter pri nebeskej bráne rozhoduje, kto je hodný postaviť sa pred tvár najvyššieho (šéfa). Z asistentky môže byť cenzor, ktorý rozhoduje, aké materiály bude šéf čítať a kto s ním bude smieť telefonovať. Sú šéfovia, ktorí nepoznajú vlastné heslo na vlastnom počítači, ktorí si nepamätajú kombináciu čísel na svojom trezore. Dúfam len, že veľkí šéfovia šéfujúci jadrovým mocnostiam ešte nestačili zveriť svojím asistentkám také tie apartné kufríky s veľkým červeným tlačidlom vnútri.

A možno je už neskoro. Možno, že svet je ovládaný tajným sesterstvom asistentiek, sekretárok, tajomníčok a šedých eminencií v slušivých kostýmčekoch.

A možno je to tak lepšie.

Teraz najčítanejšie

Peter Kupčík

Snažím sa na známe veci a fakty pozerať trochu inak. Nemusíte veriť tomu, čo píšem. Stačí keď o tom budete rozmýšľať.