Denník N

Aj teraz môžeme všetci nejako prispieť

Ján Kuciak pracoval na svojom poslednom článku 18 mesiacov. Buďme aj my vytrvalí a vytrvalé a nepoľavme v snahách zabezpečiť spravodlivé prešetrenie vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. To môže zabezpečiť len nová dôveryhodná vláda bez prepojenia na mafiu a korupčnú chobotnicu na Slovensku. Tu je krátky návrh, ako môžeme všetci pomôcť.

1. PIATKOVÉ ZHROMAŽDENIA

Áno, stráviť za každého počasia tri piatky po sebe v uliciach už môže byť trošku otravné. Na druhej strane, ak tieto tri dni dokážu vyvolať dostatočne silný tlak, stojí to za to. Aktualizovaný zoznam kde všade budú zhromaždenia možno nájsť tu.

Nezabudnime event na ktorý sa chystáme zdieľať aj v relevantných skupinách na Facebooku (napr. študentské, miestne alebo záujmové skupiny). Určite sme niektorí z nás súčasťou aj zahraničných skupín typu „Slováci v…. (Berlíne, Kanade, Poľsku). Zdieľajme zahraničné eventy aj tu a nezabudnime pozvať krajanov a krajanky žijúcich v danom štáte.

Pozvime svojich FB priateľov na zhromaždenia podľa toho, kde žijú. Ja som napríklad otvorili linky eventov v mestách o ktorých viem, že v nich bývajú moji známi a známe, listovala v zozname FB priateľov a popozývala ich.

2. LETÁKY A ODZNAKY

Nie všetci žijú sociálnymi sieťami. Zabezpečme, aby naša ulica alebo vchod vedeli o tom, že sa v blízkom meste koná zhromaždenie. Tu sú umiestnené letáky, ktoré môžme vytlačiť a rozniesť v susedstve.

Zároveň možno myšlienku zhromaždení šíriť každý deň, obyčajným nosením odznaku. Tu je generátor odznakov, kde si môžeme dopísať vlastnú myšlienku a hrdo ju vycapiť na svoj kabát či batoh.

3. DOBROVOĽNÍČME NA ZHROMAŽDENIACH

Na každom zhromaždení musí byť niekoľko dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí budú napr. koordinovať dav alebo inak pomáhať polícii. Kontaktujme organizačný tím vo svojom meste a ponúknime sa ako dobrovoľná výpomoc. Zrejme najväčší bratislavský pochod má formulár na prihlásenie sa tu.

4. ZORGANIZUJME ZHROMAŽDENIE

Ak v našom meste event nie je, jednoducho ho zorganizujme. Mimovládna organizácia VIA IURIS ponúka jednoduchý manuál, ako na to. Ak treba pomôcť, stačí sa ozvať hlavnému organizačnému tímu.

5. KEĎ DOBA KEŠU POMÁHA

Odznaky, stužky či zvuková technika na zhromaždeniach niečo stoja. Zašlime euro, dve, päť či päťdesiat na transparentný účet s názvom Za slušné Slovensko. Jeho číslo je SK8709000000005142112967.

6. UCTIME SI PAMIATKU JÁNA A MARTINY NA KONCERTOCH

Aj veľký dav na hudobnom podujatí môže ukázať, ako veľmi nám na vyšetrení ohavných vrážd skvelého novinára a výbornej archeologičky záleží. Martina a Ján sa spoznali v Nitre, kde bude koncert už túto nedeľu. Aby sa podujatia mohol zúčastniť naozaj každý, bude v rovnaký deň koncert aj v Košiciach. V Bratislave sa budeme môcť stretnúť na koncerte opäť, v utorok v Katedrále sv. Martina.

7. PODPORME BILBORDOVÚ KAMPAŇ NA STARTLABE

Zabezpečme, aby celé Slovensko vedelo, čo sa stalo a vinníci zažili verejnú hanbu. Prispejme hoc i malou sumou do fundraisingovej kampane, vďaka ktorej budú v každom kúte našej krajiny bilbordy s jasným odkazom. Čím viac peňazí sa vyzbiera, tým viac bilbordov bude.

8. PRIDAJME SA DO KAMPANE „NEDÔVERUJEM“

Koľko ľudí naozaj nedôveruje aktuálnej vláde? Vytvorme si obrázok ktorý možno zdieľať na Facebooku vďaka iniciatíve nedoverujem.sk a zvýšme toto číslo.

9. PODPORME ZHROMAŽDENIA VEREJNE NA INTERNETOCH

Tu sa nachádza header, ktorý si možno umiestniť na svoje web stránky. Taktiež si môžeme zmeniť titulnú fotku na svojom facebookovom profile na obrázok „Postavme sa za slušné Slovensko“, ktorý je umiestnený aj v tomto blogu.

10. PETÍCIAMI ZA ODVOLANIE POLICAJNÉHO PREZIDENTA 

Napísala by som, že vyšetrovanie vrážd od začiatku prebieha veľmi neštandardne, v skutočnosti si však myslím, že je úmyselne sabotované. Tak či tak blízky človek SMER-u, policajný prezident Tibor Gašpar musí odísť. Petícia Veľkého protikorupčného pochodu ktorá vyzýva aj na Gašparovo odstúpenie má teraz vyše 80 000 podpisov, petícia ktorú vytvorila strana OĽaNO s rovnakou požiadavkou vyše 60 000. Pri prvej menovanej treba vytlačiť podpisový hárok a odoslať ho na adresu uvedenú na stránke (môžete odoslať aj hárok s len jedným podpisom), druhú sa dá podpísať aj online formou.

A bonus navyše,

SLEDUJME, ČO BUDE ĎALEJ A ROZPRÁVAJME SA O TOM

Podporujme kvalitnú novinárčinu (napr. zaplatením si predplatného), nájdime si každý deň aspoň chvíľku času na zistenie noviniek a ostaňme v obraze. Len tak sa môžeme obrniť argumentmi, ktoré možno použiť pri „krčmových“ rečiach a tromfnúť tak menej informovaných známych :) Ja odporúčam pozrieť si krátke video riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského o tom, že financie tejto mimovládky zmôžu veľa, ale na krvavý prevrat ani zďaleka nemajú (aj keby chceli, čo nechcú).

Teraz najčítanejšie

Kaja Bernátová

Pracujem v Nadácii Zastavme korupciu, vyše roka som strávila v utečeneckých táboroch v Európe a na Balkáne. Študovala som politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Metropolitní univerzitě v Prahe. Milujem knihy, zaujímam sa o verejné dianie a rada využívam možnosti občianskej angažovanosti, ktoré ako slobodná krajina máme.