Denník N

Kto je potenciálny vrah cyklistov?

Socialistická múdrosť, že aktívny blbec je horší ako triedny nepriateľ stále platí. Niektorí aktívni blbci sú však mimoriadne nebezpeční. Jeden z nich v Bratislave rozhodol o tom, že na mimoriadne frekventovanej cykloceste vytvorí život ohrozujúcu prekážku. Prekážka je tak mimoriadne nebezpečná, že to zaváňa spáchaním trestného činu všeobecného ohrozenia.

Bratislavská dunajská hrádza je miestom, na ktorom stretnete obrovské množstvo bežcov, korčuliarov a cyklistov.  Hustota rekreačných športovcov je taká, že cyklisti majú vyhradená cyklocestu. Môžu sa tak pohybovať (teoreticky) rýchlo a bezpečne.  To by sme však nesmeli žiť na Slovensku a v Bratislave.

Jedno ráno som na cykloceste zbadal toto:

Na cykloceste  sa objavila pevná prekážka.  Túto prekážku tam umiestnil buď úplný idiot alebo zákerný terorista.  Z jednej strany neexistuje žiadne varovanie pred touto prekážkou. Na prekážke nie sú absolútne žiadne reflexné prvky. Cyklisti ako ja pritom po tejto cyklotrase jazdia aj v noci.  Táto prekážka je potenciálne smrteľná pasca.  Navyše jej konštrukcia je taká, že sa cez ňu nielenže nedá prejsť bicyklom bez zosadnutia, ono sa sa cez ňu prejsť bicyklom nedá vôbec.  Preto ju cyklisti obchádzajú, čo na fotografii výborne vidieť ako vyjazdené obchádzky.

Prečo považujem umiestnenie tejto prekážky sa idiotské a mimoriadne nebezpečné? Neznámy aktívny blbec si neuvedomil, že túto prekážku umiestnil na mimoriadne frekventované miesto.  Dôkaz poskytne aplikácia Strava – čím výraznejšia je červená farba, tým viac cyklistov prejde daným miestom.  Miesto, kde je prekážka, som vyznačil šípkou:

Prekážka v danom mieste vydáva cyklistov do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví, pričom je zjavné, že umiestnenie  kovového zábradlia na mimoriadne frekventovanú cyklocestu  sa nedá charakterizovať inak ako nebezpečné konanie.  Tú prekážku tam pritom niekto umiestnil úmyselne.  Len tak medzi nami, v Trestnom zákone sa takéto konanie označuje ako trestný čin všeobecného ohrozenia s trestnou sadzbou 4 až 10 rokov. To znamená, že ak bude dozorujúci prokurátor militantným cyklistom, páchateľ pôjde sedieť natvrdo.

Rád by som sa dozvedel meno génia, ktorému napadlo skomplikovať život cyklistom.  Rozhodnutie tohto jedinca môže totiž niekoho stáť život.  Týmto dávam tomu, kto tam tú prekážku dal namontovať, ultimátum – buď tá prekážka zmizne, alebo v apríli podám trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia.

Teraz najčítanejšie