Denník N

Aj keď si malý, môžeš byť iný

Dospeláci poznajú kopec rôznych motivačných meme o tom, že môžu byť iní. Môžu byť akí len chcú. Extravagantní, introvertní, módni maniaci, knihomoli, nechutne aktívni, zenovo pokojní. A čo deti? Môžu byť iné, ak by chceli? Môžu byť také, ako to cítia kdesi hlboko vnútri alebo si my, rodičia, nevieme pomôcť a manipulujeme ich tam, kde ich chceme mať my?

Je mimoriadne náročné hovoriť o abstraktných témach s malými deťmi. Ako pôsobíme na ľudí – na to si často nevedia reálne odpovedať ani 40roční. Ako máme zapadnúť – ani na to nenájde odpoveď každý dospelák, nieto ešte škôlkar, pre ktorého ide o úplne prvú skúsenosť s väčším kolektívom. Spisovateľ a ilustrátor David McKee sa pokúsil tieto komplikované témy spracovať pre vekovku 3+ a za hlavného hrdinu si na to vybral slona. Nie obyčajného slona. Elmer má namiesto sivej kože bláznivo farebné štvorce.

V jednoduchom príbehu je Elmer medzi svojimi obľúbený, kam príde, tam sa ozýva smiech. On sa však zamýšľa nad tým, či ide o úprimný smiech alebo o výsmech. Nesmejú sa mu náhodou preto, že je iný?

Elmer zápasí s tým, s čím si nevedia dať rady ani mnohí veľkáči – s vlastným sebavedomím a sebauvedomením. Chce silou mocou zapadnúť a pritom nechápe, že už je dávno všetko v poriadku a že ho jeho blízki akceptujú takého, aký je. Hanbí sa za svoje pestré farby, za to, že vyvoláva smiech, nie je si istý sám sebou. V tejto detskej knihe sa pre neho situácia vyvinie, samozrejme, dobre. Elmer prijme to, kým je, kamaráti ho podržia, ba čo viac, inšpirujú sa ním a oslávia jeho výnimočnosť.

 

Jedna kniha o Elmerovi Davidovi McKee nestačila. Na Slovensku o ňom vychádzajú hneď dva príbehy naraz. Kým v prvom znovu nadobudne vieru v to, kým je, v príbehu Elmer a dúha sa o svoju originalitu radostne podelí. Po búrke totiž na oblohe vyšla jednofarebná dúha a Elmer sa za ňou vyberie, aby jej podaroval svoje farby.

Dej druhej knihy sa v ničom nevymyká stovkám iných detských kníh, slon putuje krajinou, rozpráva sa so zvieratami, pýta sa na cestu.

Výnimočný je až záver. Zvieratá sa obávajú, či tým, že Elmer daruje dúhe svoje farby, nepríde o tie svoje. Či nezosivie, ak sa podelí o to, čo je na ňom výnimočné. Elmer ale nezaváha a nezľakne sa. Vie, že o niektoré veci prísť nemôžeme a vždy ich budeme mať dosť pre všetkých. V knihe Elmer a dúha ide o jeho farby, v realite môžete toto jeho konanie prirovnať k čomukoľvek, čo sa hodí – donekonečna môžeme rozdávať lásku, smiech, dobro, láskavosť, priateľstvo a nikdy neprídeme ani o kúsok z nich.

Text oboch kníh je písaný zrozumiteľne pre najmenších, od rodičov sa očakáva vklad v podobe podobenstiev z reálneho života.

Slon Elmer je vo Veľkej Británii, rodnej krajine Davida McKee, detskou superstar, vyšlo o ňom takmer dvadsať kníh. Samotný autor napísal množstvo ďalších detských titulov, spolupracoval aj s televíziou BBC, ktorá na jeho námety nakrútila niekoľko seriálov.

Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Verbarium.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie