Denník N

Prečo treba ísť do ulíc a nežiadať predčasné voľby

Prioritou by malo byť vyšetrenie brutálnej vraždy Jána a Martiny, nie prekreslenie politickej mapy za každú cenu.

Podarilo sa nám to. Protesty v uliciach prinútili Fica a stranu Smer k najväčšej sebareflexii v histórii ich vládnutia. Stalo sa niečo, čo by sme ešte pred mesiacom považovali za nemožné. Kaliňák je preč, Fico podal demisiu a Smer klesol podľa prieskumu o 5 percentuálnych bodov. Predsa však zostáva horká pachuť v ústach.

Všetci sme verili, že odovzdajú moc a počkajú na predčasné voľby, no nakoniec nás koaliční lídri predsa dobehli. Fico totiž zosnoval plán, že aj Machiavelli by bledol závisťou a scenáristi Game of thrones by si kládli otázku, či to už nie je príliš šokujúci zvrat. Za premiéra dosadil svoju bábku a aj to symbolicky potvrdil, keď nenechal po svojej demisii Pellegriniho ani ceknúť.

Frustrácia z vývoja je pochopiteľná, rovnako aj vôľa ísť do ulíc a žiadať predčasné voľby. Mali by sme si však uvedomiť, čo je prvotným dôvodom, že minulý týždeň protestovalo v uliciach najviac ľudí od Nežnej revolúcie.

Nejde o Matoviča

Najmä opozícia, ale, žiaľ, trochu aj organizátori protestu, zabúdajú, že tie tisíce ľudí nevyšli von, aby do vlády dostali Sulíka s Matovičom, ale aby vyjadrili požiadavku na nezávislé vyšetrenie popravy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a obnovu právneho štátu a rovnosti pred zákonom.

Vláda musí vrátiť dôveru polícii, súdom a prokuratúre a na to nemá vplyv to, či ostane v kresle ministra Arpád Érsek, Gabriela Matečná alebo Peter Kažimír. Rozhodujúce je najmä, aká bude nominácia na ministra vnútra, spravodlivosti a či prídu zmeny vo vedení polície. Ak by sa nástupcom Kaliňáka stala jeho tajomníčka Denisa Saková či ktokoľvek iný zo Smeru, bol by to výsmech občanom a nezávislosti vyšetrovania.

Preto by organizátori mali v tomto momente rezignovať na požiadavku predčasných volieb. Okrem zapojenia zahraničného tímu do vyšetrovania musíme primárne žiadať, aby sa v ideálnom prípade dostalo ministerstvo vnútra pod gesciu koaličných partnerov Mosta-Híd alebo SNS, v tom horšom, aby Smer nominoval nezávislého nestraníka.

Ak by aj poslanci pristúpili k predčasným voľbám, kým by sa do kresla dostal nezávislý človek, mohlo by to trvať mesiace. Pri dostatočnom spoločenskom tlaku by to v Pellegriniho vláde mohlo byť už budúci týždeň.

Fica treba odzbrojiť

Ak dnes budú ľudia v uliciach žiadať pád ďalšej vlády, (ktorá, mimochodom, ešte ani nejestvuje) už v sobotu môže Fico protesty relativizovať a odsúdiť ako politicky a opozične ladené. Občianske protesty, ktoré žiadajú vyšetrenie vraždy a nezávislý chod inštitúcií, sa mu budú znevažovať oveľa ťažšie.

V dlhodobom horizonte je pre Slovensko kriticky dôležité zbaviť sa všeobjímajúcej smeráckej chobotnice a začať naprávať škody. Avšak na základe najnovších výsledkov Focusu a koaličného potenciálu opozície nie je zďaleka isté, že by sa to muselo v prípade predčasných volieb podariť. Pohľad na prieskum odhaľuje hrozivú vec. Predčasné voľby by mohli v konečnom dôsledku dostať do parlamentu iba viac extrémizmu. Na úkor padajúceho Smeru totiž nerastie SaS, OĽaNO či KDH, ale SNS a najmä Kollárovci a fašisti.

Hnev je veľký a predstava výmeny vlády lákavá. Motiváciou ísť do ulíc by však nemala byť politická vendeta, ale vyšetrenie vraždy. V tomto smere je nezávislý minister vnútra a polícia oveľa realistickejší, naliehavejší a dôležitejší cieľ než predčasné voľby.

Vzhľadom na parlamentnú väčšinu sa musíme nateraz uspokojiť s tým, že Fico vo veľkej politike ešte chvíľu zostane. S čím sa ale uspokojiť nemôžeme, je zanechať mu vplyv na ministra vnútra a orgány činné v trestnom konaní.

A ktovie, ak by sme nakoniec s voľbami počkali dva roky, možno by sme si pri hľadaní alternatívy Fica nemuseli vyberať medzi euroskeptikom, hysterickým krikľúňom a niekdajším Steinhübelovým poskokom.

 

Teraz najčítanejšie

Jakub Prok

Som študent žurnalistiky a pracujem v online spravodajstve. Mám rád kritické myslenie, beh a politiku.