Denník N

Róbert Fico bez chrbtovej kosti

Róbert Fico bez chrbtovej kosti – asi nemusím pripomínať karikatúru, za ktorú Róbert Fico žaloval denník SME ešte kedysi v roku 2009. Sme v roku 2018 a čo sa tu deje dnes, to čo predvádza odchádzajúci pán premiér a predseda strany SMER-SD presne zodpovedá spomínanej karikatúre…

A nie len on, ale celá koalícia. Môže Róbert Fico a jeho voliči tvrdiť, že veď toto je to čo ste chceli – rekonštrukcia vlády, demisia ministra vnútra, predsedu vlády. Áno, toto boli kroky, ktoré malo zmysle podniknúť hneď potom, čo všetky udalosti a skutočnosti začali vystupovať na povrch. Teraz sú to už iba symbolické gesta, prázdne gestá, ktorým nikto neverí a za ktorými možno vidieť nič iné, iba snahu sa udržať pri moci, snahu si udržať dohlaď nad tým čo sa tu deje a ako sa budú veci vyvíjať ďalej.

Predpokladaná rekonštrukcia vlády je divadlo. Aspoň podľa predbežných informácii, ministerstvá kde má prísť k zmenám, sú tak či tak ministerstvá kde ministri dali demisiu – kultúra, vnútro a spravodlivosť. Aká teda zmena, veď tá by prišla tak či tak. Rozdelenie ministerstiev ostane rovnaké, teda každý koaličný partner bude mať tie isté ako mal predtým, iba personálne obsadenie bude iné. Kde je tá zmena? Dosah na ne bude mať stále ten istý človek, „náš človek“…

Naozaj zodpovedné by bolo pristúpiť na predčasné voľby

Róbert Fico, ale aj Róbert Kaliňák sa neustále odvolávajú ma mandát, ktorý dostali vo voľbách 2016. Áno, tie boli legitímne a demokratické, to ani nikto nepopiera. Problém však je, že nastali isté zmeny – a síce že sa ukazuje, že vláda je prepojená na mafiu, že vláda dovolila mafii pôsobiť na našom území, že jej dokonca aj poskytovala finančné dotácie. Samozrejme toto všetko popierajú, napokon “na východe ani nič nie je” – to akože chcú povedať, že poskytovali dotácie zahraničnému investorovi??? Aj toto svedčí o tom, že Róbert Fico v záujme záchrany vlastného miesta pri koryte neváha obetovať kohokoľvek a čokoľvek.

O pánovi Bugárovi ani nehovoriac. Je hrozné ak poskytne nádej slušným ľuďom tejto krajiny, že práve Most / Híd môže byť tým rozhodujúcim subjektom, ktorý nás môže priviesť k predčasným voľbám a z hodiny na hodinu otočí, a podporí rekonštrukciu vlády. Myslím si, že v tomto momente pán Bugár zahodil jedinečnú šancu zachrániť si svoju česť, stať sa tým, kto by nasmeroval túto krajinu k pozitívnym zmenám. Túto možnosť nevyužil a zrejme si podpísal týmto aj definitívny koniec v slovenskej politike. Aj tí poslední voliči Mostu/Híd, ktorí ešte dúfali, že práve ich strana môže zohrať túto dôležitú úlohu sa od nej odvrátia. Takisto ako Lucia Žitňanská nemôže ďalej reprezentovať túto a ani rekonštruovanú vládu, či ako František Šebej nemôže reprezentovať stranu v NRSR. Síce ostávajú v štruktúrach strany, no neprekvapilo by ma ak by opustili aj tie v najbližších týždňoch.

Aj toto svedčí o tom, že každý v kom sa aspoň trošku ozvalo svedomie a doposiaľ sa snažil nejako objektivizovať spoluprácu so zlodejmi zo SMERu-SD a SNS, opúšťa koalíciu. Čo však ďalej? Budeme mať rekonštruovanú vládu a status quo ostane zachované? Teraz je to už čisto na občianskej spoločnosti, aby dala jasne najavo čo si myslí. Preto bude nesmierne dôležité pokračovať v pokojných protestoch a aspoň v takej miere ako tomu bolo doteraz ak nie v ešte väčších rozmeroch . Ono ta situácia nie je vôbec jednoduchá a práve po takýchto udalostiach je ešte viac obdivuhodné ak takýto dav ľudí protestuje naozaj pokojne. Lebo ak človek cíti a vníma čo sa tu deje, musí byť naozaj rozhorčený. Aj mňa prvé myšlienky čo napadli boli, že tých z úradu vlády jedine vyniesť na rukách von, lebo sami odtiaľ nikdy neodídu. Samozrejme toto nie je cesta v demokratickej spoločnosti, ale žiaľ Róbert Fico tu situáciu vyhrotil až do takejto miery. Rozosial tu nenávisť, hnev a zlo.

Návrat ku karikatúre

Róbert Fico svojim konaním neustále potvrdzuje, že na tej karikatúre niečo bude. Stačí sa pozrieť akým spôsobom podával demisiu – sebavedome a arogantne, s poznámkami, ktoré s pokorou nemajú vôbec nič spoločné. A prečo? Lebo vie, že ostáva v hre a možno ešte vo výhodnejšej pozícii než by v nej bol v pozícii premiéra. A vidí, že pán prezident s tým veľa sám nespraví. Toto je ten obraz Róberta Fica, ktorý ho definuje najlepšie. Práve táto krízová situácia odhalila až neuveriteľným spôsobom jeho charakter, a toto budú musieť teraz opozičné strany, ale aj všetci slušní ľudia pripomínať a konfrontovať voličov SMERU-SD s týmito skutočnosťami.

Teraz najčítanejšie