Denník N

Ako dospieť k novým voľbám? Ľudovým protestom pred NR SR pri hlasovaní o dôvere pre Pellegriniho vládu

Vládna koalícia vôbec nemá istých 76 poslancov parlamentu, ktorí sú potrební na to, aby nová Pellegriniho vláda mohla fungovať. Tých 79 podpisov je zatiaľ podmienečných. Keď sa reálne ukáže, kto v novej vláde má byť a kto nie, hlasov môže byť zrazu menej.

V skutočnosti na nedôveru Pellegriniho vláde stačí, aby sa niektorí nespokojní poslanci vládnej koalície „zabudli na toalete“. Situácia v parlamente je reálne taká, že nespokojných vládnych poslancov je v NR SR dostatočne veľa na to, aby nová vláda dôveru nezískala. Potrebujú však na svoj nesúhlas s Pellegriniho vládou nejaký dostatočne vážny argument.

Ak sa počas hlasovania o dôvere novej vláde zíde v uliciach v okolí NR SR napríklad 65 tisíc ľudí, ktorí boli na námestí SNP tento piatok v Bratislave, budú musieť poslanci NR SR prejsť pomedzi protestujúcich ľudí a pozrieť sa im pred hlasovaním do očí. A aj po hlasovaní sa poslanci budú musieť pozrieť ľuďom do očí.

Počas posledných dvoch rokov, ktoré som v parlamente, som sa rozprával s desiatkami vládnych poslancov. Viem, že je medzi nimi veľa ľudí, ktorí nič neukradli, nikomu nerobili zle, a preto sú stále slobodní vo svojom rozhodovaní. S týmito ľuďmi stojí za to sa rozprávať a presviedčať ich. Aj oni sami si uvedomujú, že táto vládna garnitúra by mala skončiť, pretože už nemôže dať Slovensku nič dobré.

Čo teda môžete robiť vy? Prísť pred Národnú radu Slovenskej republiky v deň, keď sa bude hlasovať o dôvere pre Pellegriniho vládu. Aby všetci poslanci NR SR videli, že zákulisné chrapúnstva sa im len tak ľahko neprepečú.

Čo budem robiť dovtedy ja? Budem sa rozprávať s tými poslancami vládnej koalície, s ktorými to má zmysel. Aby som ich presvedčil, že pre nich existuje cesta von z tohto marazmu. A spolu s nimi aj pre Slovensko.

Ak sa nájde väčšina poslancov NR SR, ktorí Pellegriniho bábkovú vládu nepodporia, vládna koalícia stratí ústavnú legitimitu. Cesta k novým voľbám bude otvorená a s ňou aj nová nádej pre budúcnosť Slovenska. Tomu budem v najbližších dňoch venovať všetok svoj čas a energiu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Milan Krajniak

Narodil som sa v Bojniciach 30. januára 1973. Vyrastal som v Prievidzi, vojenskú službu som absolvoval v rokoch 1997-1998 u 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Napísal som publikácie Banda zlodejov, Úspešní politici slovenských dejín, Doktrína štátu a Slovenská identita. Som šťastne ženatý, s manželkou Andreou máme dcéru Zuzku. Od roku 2016 som poslancom NR SR a podpredsedom hnutia SME RODINA.