Denník N

Správa z inej doby

Dnes som v poličke vyhrabal malú knižku, Podpisy analfabetov. Táto knižka je priamym posolstvom zo 65teho roku, doby keď vládol Slovensku a Česku úchylný telovýchovný aparát prezidenta Novotného. Jedná sa o malú zbierku satirických úryvkov, krátkych próz a aforizmov.

Na sedemdesiatej deviatej strane Tomáš Janovic píše: „Diery do sveta! Ale nie delom!“.

Nenechajme sa zahriaknuť, Slovensko nikdy nebolo čiernou dierou uprostred akéhosi priestoru. Bolo zemou, ktorej ľudia roky menili svoje blízke okolie, ale aj okolitý svet. Dnes, keď sa opäť rozhoduje o smerovaní (sprznené slovo) našej krajiny je však najdôležitejšie zachovať si chladnú hlavu.
Na ulici často rozhodujú emócie, ktorých všetci máme nepochybne mnoho. Hnev, zášť, znepokojenie, rozhorčenie, nedôveru, smútok. Ale kľúčovou emóciou, ktorá udáva dobu, je nádej, a tú dnes medzi občanmi cítiť viac ako inokedy predtým počas existencie samostatného Slovenska.

Robme diery do sveta, ale nerobme diery do sveta delom, ani hlavou. Lebo od okolitého sveta nás ešte stále delí pomyselná stena. A keď sa ide aj sto hlavami proti múru, väčšinou tento konflikt končí ľútosťou na traumatológii.

Majme nádej, majme vášeň meniť veci, ale meňme ich slušne, vecne a vytrvalo. Lebo trojkombinácia slušne, vecne, vytrvalo (nie slušne, odborne a hrdo!) našim politikom chýba. Postupne tak zistia, že sa od tých, ktorých mali reprezentovať, ireverzibilne vzdialili.

Teraz najčítanejšie

Jorik Chovan

Zúfalo mienkotvorný model verejného posmechu. Ašpirant na kandidáta všeobecnej medicíny. Dvadsať rokov, milujem život, ale ešte viac milujem naň nadávať.