Denník N

dni prezidenta

A.Kiska prišiel do politiky bez toho, aby verejne a jednoznačne prejavil svoje hodnoty a integritu v ére normalizácie, počas Nežnej , alebo počas Mečiarovej kontrarevolúcie. Dnes sa náhle ocitol uprostred boja o charakter štátu. Čo urobí?

Od piatku je už isté, že žijeme v  osmičkovom roku  kedy sa u nás opäť  pohli dejiny. Opäť raz sa stretla minulosť a budúcnosť Slovenska. Stret je emociálny a ostrý aj preto, že  sú tu dva čerstvé hroby.

R.Fico vychádza z faktu, že on osobne nikoho nezabil a tvári sa, že jeho tretia vláda s tou tragédiou nič nemá. Necíti volanie po zmene, pretože  žije na Slovensku minulosti. Preto nechápe, aké emócie vyvolal, ak dal  úškrnom pri abdikácii najavo, ako nás všetkých dobehol.

Nevidí nič zlé na tom, ako zinscenoval svoj predstieraný odchod od moci  : že cez svojho dublera a najmä cez koaličnú radu mieni mať aj naďalej moc nad Slovenskom … zatiaľ čo z politiky boli v skutočnosti „odídení“ Žitňanská a Šebej. Očividne  žije ešte stále na Slovensku, kde ten, kto má v NRSR svoje „žetóny“ , vládne a ostatným sa môže smiať do očí.

Minulý piatok sa ukázalo, že to druhé, budúce Slovensko, už na podobné rošády nenaletí. Demonštrujúci odkázali vládnúcim, že  žiadajú od politikov  oveľa viac : revíziu fungovania štátu a jeho očistenie od klientelistických a korupčných schém. Chcú viac spravodlivosti a právny štát. Prejavili hnev aj nad tým,  že ani tri týždne po vražde neexistuje medzinárodný tím, ani výsledky vyšetrovania. Navyše – objasnenie vraždy Jána a Martiny majú stále pod kontrolou tí politici, ktorých spája až priveľa nitiek s kriminalitou bielych golierov, po ktorých išiel J.Kuciak.

Od piatku si uvedomujeme viac než doposiaľ, že tieto dve Slovenská majú jednu hlavu štátu, A.Kisku. Viem si predstaviť, že nemá  radosť z ich konfrontácie. Ale nevyhne sa odpovedi na otázku : chce  prezident vychádzať v ústrety Ficovej snahe uchovať kontinuitu moci, aj spôsobu vládnutia? Ale potom bude musieť  stráviť, že SMER nepripustí, aby sa na rezort vnútra dostal nezávislý odborník. Nepripustí ani vyšetrenie káuz, o ktorých písal J.Kuciak. Oligarchický štát sa bude budovať aj po vzniku tejto , de facto štvrtej Ficovej vlády. Napr. :  Ústavný súd sa obsadí na ďalších 12 rokov straníckymi nominantami. V pohode  „dobehnú“ aj schémy nachystané na miliardy z eurofondov, …atď. atď. Nepríde ku žiadnemu zlepšovaniu dôveryhodnosti inštitúcií štátu, po ktorom volá prezident… ale porastú percentá extrémistov.

……………………………..

Prezident má možnosť konať aj v takejto situácii, aká vznikla po štvrtkovej designácií. Napr. môže stiahnuť Pellegríniho poverenie. Má tiež možnosť vystúpiť v NRSR a pomenovať situáciu. Pripomeniem, že prezident Michal Kováč to kedysi v podobne krízovej situácii urobil. Prezident A.Kiska môže vstúpiť aj do vysielania RTVS, kde mu musia poskytnúť priestor. Nik z ostatných demokratov – či z parlamentu, alebo z námestí – nemá v tejto chvíli také možnosti, ako on. Nadchádza chvíľa, ktorá bude vyvrcholením pôsobenia A.Kisku v úrade. Zrejme si to neprial, ale ocitol sa uprostred zápasu o charakter štátu. Čo urobí?

Teraz najčítanejšie