Denník N

Sú štáty, ktoré sa na boj s korupciou nehrajú…

…a je aj taký, kde bývalý premiér a predtým niekoľkoročný starosta jej hlavného mesta sedí vo väzení za korupciu. Bol veľa rokov aj členom vládneho kabinetu. No práve teraz obýva väzenskú celu. Bývalý prezident tej istej krajiny sa po siedmich rokoch úradovania tiež dostal za mreže. Dôvodom bolo sexuálne obťažovanie. A dalo by sa vymenovať aj zopár bývalých ministrov, ktorí boli odsúdení za zneužívanie svojho postavenia. Je to jedna z tých krajín, ktoré s korupciou skutočne bojujú.

Lebo Generálny prokurátor je nezávislý a má autoritu. Pri relevantných podnetoch padajú hlavy aj politických špičiek. Bez ohľadu na zásluhy, či politické krytie. Nerozpráva teatrálne o „pekle“, namiesto toho si robí svoju robotu. Vyšetrovanie korupčných škandálov či kriminálnych činov je spravidla skutočným vyšetrovaním, do ktorého sa nikto z politikov neodváži zasahovať, ani ho komentovať. A mimochodom, polícia bez škrupúľ  a sebavedomo vypočúva aj práve slúžiaceho premiéra.

Minimálnou hranicou pre vstup do parlamentu v tejto krajine je 3,25 %. Takže v zákonodarnom zbore je, pre nás, neobvykle veľa politických subjektov. Aj vládne koalície sú veľmi pestré. Dehonestujúce pomenovanie „zlepenec“ by brali voliči ako urážku. Nie je výnimkou, že počas vládnych kríz sa zloženie vládnej koalície mení doslova z večera do rána. Argument, že odchod toho alebo onoho člena vlády „by ohrozil kontinuitu“ je ťažklo predstaviteľný.

Štát, o ktorom je reč, má okolo 8,5 milióna obyvateľov (viac ako na Slovensku), pritom má jednokomorový parlament so 120 zástupcami (menej ako na Slovensku). Pri diskusiách nad zákonmi to vrie. No tamojšie obyvateľstvo vníma dynamiku parlamentných rozpráv väčšinou skôr ako ich silnú stránku. Jednoducho to (v demokracii) tak má byť. A ešte treba dodať to, že väčšina parlamentných volieb len od osemdesiatych rokov sa konala v predčasnom termíne.

Bol som v tej krajine, rôzne dlho, už asi osemkrát. Napriek tomu, že je vo vojnovom stave s polovicou svojich susedov a je uprostred regiónu s takmer neustálymi vojenskými konfliktmi, nikdy som nemal pocit ohrozenia. Bezpečnostné sily boli, zdalo sa mi, vždy tam, kde byť mali. Ochraňujúc svojich občanov aj cudzincov, vediac zjednať poriadok svižne a zrejme vždy, keď je to nevyhnutné.

Je to krajina s rozlohou tak trochu podobnou nášmu bývalému strednému Slovensku. Z toho viac ako polovicu územia tvorí púšť a napriek takmer neustálym turbulenciám vo vnútri aj za hranicami, získala pomenovanie „Start up Nation“. Patrí do prvej desiatky najinovatívnejších štátov sveta. Či sa pozrieme na poľnohospodárstvo, alebo kultúru, bezpečnosť, technológie, alebo zdravotníctvo, sú v inováciách neprehliadnuteľní. Nedávno ohlásili úspech vo vývoji lieku proti HIV.

Áno, tým štátom je maličký Izrael. Krajina, ktorá je z globálneho pohľadu v centre takmer každej sprisahaneckej teórie. Geograficky leží v jadre permanentne nepokojného Blízkeho východu, kde na prvý pohľad nič nefunguje. Ale môže a funguje. Napriek tomu, že Izrael nemá ústavu, orgány štátu fungujú. Ich výkon spravidla nie je závislý od mena ministra. A inštitúcie majú dostatočný výtlak na to, aby za mreže nekompromisne smerovali aj tzv. veľké ryby.

Toto mi napadlo, sledujúc dianie na Slovensku za posledný mesiac.

Cieľom článku nie je povedať, v duchu socialistického hesla: Izrael náš vzor. Židovský štát má za sebou výrazne iný historický kontext a má svoje výzvy, ktoré mu sotva možno závidieť. V oblasti bezpečnosti a v mnohých ohľadoch aj čo sa týka ekonomickej situácie svojho obyvateľstva.

Slovensko je naopak súčasťou štruktúr euroatlantickej civilizácie. No posledný mesiac ukazuje, že je to viac forma. Politici, podozrivo prilepení na svoje stoličky, a chýbajúca kritická masa sebavedomo konajúcich vyšetrovateľov aj štátnych úradníkov. Keby sme len sčasti tak urputne bojovali s korupciou ako spomínaná (jediná fungujúca) blízkovýchodná demokracia, boli by sme dnes zrejme bez biľagu ohavnej vraždy novinára a jeho snúbenice.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto – TASR/AP