Denník N

Europoslankyňa za SMER-SD: Kaliňák mal odstúpiť už minulý rok

Monika Smolková sa prikláňa k rekonštrukcii vlády, o ktorej sa podľa nej hovorilo už pred vraždou Jána Kuciaka. Europoslanec Štefanec hovorí, že zistenia delegácie europarlamentu, ktorá príde na Slovensko, môžu mať za následok aj zastavenie fondov EÚ.

Nebol na takéto rozhovory priestor, odpovedá europoslankyňa Monika Smolková (SMER-SD, S&D) na otázku, či sa jej v Európskom parlamente pýtajú na prepojenia organizovaného zločinu na Úrad vlády – tak ako o nich písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

„Netušila som, že sú možné takéto prepojenia, a tom som členkou od začiatku,“ hovorí Smolková, ktorá je členkou predsedníctva SMERu.

„Celý týždeň som to predychávala, mne sa o tom sníva. Zamávalo to celou spoločnosťou a aj so mnou,“ povedala na pondelkovom seminári Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku v Košiciach.

Rekonštrukcia vlády

Pokiaľ ide o politickú odpoveď, hovorí, že by nerada reagovala pod dojmom emócií. Myslí si však, že minister vnútra Róbert Kaliňák mal odstúpiť už minulý rok.

„Vtedy som navrhovala, aby sa dočasne stiahol, kým sa nevyšetrí kauza Bašternák. Ako členka predsedníctva sa prihováram za rekonštrukciu, mám informácie, že sa aj chystala, a toto to len urýchli.“

Podľa nej by to privítali aj koaliční partneri. „Neboli sme spokojní s tým, ako niektoré ministerstvá fungovali.“

Uvítala by aj odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nepáči sa jej, že na verejnosti hovoril o veciach, ktoré nie sú overené, konkrétne, keď povedal, že vražda pravdepodobne súvisí s prácou Jána Kuciaka, čo vyvolalo vlnu emócií.

Politická vs. trestnoprávna zodpovednosť

Europoslanec za KDH Ivan Štefanec (EĽS) hovorí, že v politickej rovine je zodpovednosť úplne jasná a majú ju premiér Róbert Fico a minister Robert Kaliňák. Tú však treba oddeliť od trestnoprávnej roviny a vytvoriť priestor na nezávislé vyšetrovanie.

„Tieto udalosti nás posúvajú do minulosti. V Európskom parlamente to bola téma číslo jeden.“ Najviac podľa Štefanca rezonoval fakt, že polícía neriešila sťažnosť novinára na to, že sa mu vyhrážajú a že minister vnútra dokonca zosmiešňoval tento prípad.

Monitorovacia misia

V najbližších dňoch vedenie Európskeho parlamentu rozhodne o zložení delegácie osobitnej vyšetrovacej misie Európskeho parlamentu, ktorá čoskoro príde na Slovensko. Inicioval ju líder Európskej ľudovej strany, Nemec Manfred Weber.

Delegácia bude mať osem členov, zástupcov všetkých politických frakcií z výborov pre kontrolu rozpočtu (CONT) a výboru pre občianske slobody (LIBE). Viesť ju bude vplyvná nemecká europoslankyňa Ingeborg Grässle.

Podobná misia bola aj na Malte v reakcii na vraždu tamojšej investigatívnej novinárky Daphne Caruana Galizia.

Ivan Štefanec hovorí, že súčasťou delegácie pravdepodobne nebudú slovenskí europoslanci, pretože s tým, práve z Malty, nie sú dobré skúsenosti. „Nechceme to zneužívať na vnútropolitický boj, ide nám o informácie,“ dodáva Štefanec.

„Máme vo výbore pre kontrolu rozpočtu poslanca, ale keďže bol na svojom výbore výbore pre rozpočet asi trikrát, verím, že prenechá miesto iným,“ povedala Smolková zjavne v narážke na lídra SaS Richarda Sulíka.

Možnosti a limity misie europarlamentu

Europoslanci vysvetľujú, že misia EP nesupluje vyšetrovanie ani činnosť slovenských inštitúcií. Jej úlohou je získať, čo najviac informácií. Tie následne poskytne Európskemu parlamentu a ďalším európskym inštitúciám, ktoré sa zaoberajú zneužívaním európskych zdrojov.

„Ak by misia našla veľké zistenia, tak nevylučujem, že by to mohlo vyústiť až do zastavenia eurofondov,“ myslí si Štefanec.

Cieľom je poukázať na nezrovnalosti, ktoré sa môžu pretaviť do návrhov na novú legislatívy, ktoré by zamedzili systematickým pochybeniam.

„Delegácia možno bude chcieť byt informovaná aj od vyšetrovateľov, ale nemôžeme ani nechceme zasahovať do vyšetrovania,“ dodáva europoslanec.

Ukáže sa, čo si kto o Slovensku myslí

Budúci týždeň sa zároveň bude o aktuálnej situácii na Slovensku diskutovať v pléne Európskeho parlamentu.

„Tam sa ukáže, čo si mnohí dnes o Slovensku myslia,“ konštatuje europoslankyňa Smolková.

Európsky parlament zhrnie svoje postoje, zistenia a odporúčania v nelegislatívnom uznesení, ktoré bude schvaľovať plénum Európskeho parlamentu.

Ochrana novinárov

Zasahovať bude aj do takých tém ako je boj proti finančným podvodom a daňovým únikom.

Smolková sa ako šéfka delegácie slovenských europoslancov vo frakcii S&D stretáva v utorok s predsedom frakcie Udom Bullmanom k návrhu uznesenia, ktoré sa bude postupne dopĺňať.

Bude tam tiež apel na systematickejšiu ochranu novinárov. „Bez ohľadu na motív vraždy Jána Kuciaka je potrebné túto tému oveľa viac riešiť z európskej úrovne,“ dopĺňa europoslankyňa.

Autor: Zuzana Gabrižová | EURACTIV Slovensko

Článok bol uverejnený na stránkach EURACTIV.sk, je súčasťou projektu „EÚ na križovatke“, financovaného Európskym parlamentom.

Teraz najčítanejšie

EURACTIV

EURACTIV.sk je spravodajský portál o dianí v Európskej únii a európskom dianí na Slovensku. Vychádza od roku 2003. Blog je súčasťou projektu EU na križovatke, realizovaného s podporou Európskeho parlamentu.