Denník N

Europoslanec o eurofondoch na východe Slovenska: Už v minulosti sa objavili „systematické nezrovnalosti“

Hlavný dôvod návštevy europoslancov nie je vražda, ale podozrenie z defraudácie európskych fondov, hovorí český europoslanec TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ. Pripravuje štvrtkovú a piatkovú misiu Európskeho parlamentu na Slovensku.

Tomáš Zdechovský je členom Kresťanskej a demokratickej únie – Československej strany ľudovej (KDÚ-ČSL), v Európskom parlamente je súčasťou frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS). Je členom výboru pre kontrolu rozpočtu, a z tohto titulu pripravuje misiu Európskeho parlamentu na Slovensku. V rozhovore pre EURACTIV hovorí, že

  • ak sa európske inštitúcie nebudú zaujímať o rozkrádanie eurofondov, narastie euroskepticizmus;
  • očakáva útoky zo strany slovenského premiéra podobne ako v prípade Andreja Babiša a Čapího hnízda;
  • verejné prezentovanie viacerých verzií vraždy je podozrivé a neštandardné;
  • aj keby vražda nesúvisela s čerpaním dotácií, treba informácie z posledného článku Jána Kuciaka preveriť;
  • europoslanci prídu podporiť úradníkov, ktorí sa boja prehovoriť, a policajtov, ktorí na vyšetrovaní vraždy pracujú;
  • maďarský premiér sa pohybuje na hrane a je lepšie, ak zostane u ľudovcov, ako by mal odísť k extrémistom.

Hoci samotnej misie europoslancov na Slovensku sa zrejme nezúčastníte, od začiatku ste zapojený do jej prípravy. Aká je presne vaša úloha?

Dodal som všetky kontakty a informácie o ľuďoch, s ktorými sa môžu europoslanci stretnúť. Dodával som informácie o prípade, ako aj o požiari daňového úradu v Košiciach a ďalších veciach, ktoré s prípadom môžu súvisieť. Europoslanci sa chcú stretnúť formálne aj neformálne s čo najvyšším počtom ľudí.

Sám zrejme na Slovensko nepocestujem. Keďže však vo výbore pre kontrolu rozpočtu ako jediný rozumiem po slovensky, budem sa tomuto prípadu aj vyšetrovaniu rôznych sprenevier venovať počas ďalšieho poldruha roka.

Budete to riešiť až do konca mandátu súčasného Európskeho parlamentu?

Určite áno. Ak existuje podozrenie na zneužívanie európskych peňazí, výbor pre kontrolu rozpočtu musí reagovať. Európsky parlament bude prerokúvať kauzu Čapího hnízda, kauzu osvetlenia v prípade príbuzného maďarského premiéra Viktora Orbána. Slovenská vec je taká citlivá, že budeme žiadať informácie o priebehu vyšetrovania.

Prečo ste sa rozhodli tejto úlohy zhostiť?

Tieto kauzy jednoducho treba vyšetrovať. Euroskepticizmus v Česku začal vtedy, keď politici dostatočne nereagovali na niektoré kauzy. Regionálny operačný program „severozápad“ bol v Česku rozkradnutý. Politici dostatočne nereagovali a ľudia začali byť veľmi skeptickí. Ak sú niektoré európske fondy systematicky rozkrádané, ako mi to hovorili slovenskí novinári, nesmieme pred tým zatvárať oči. Musíme sa pýtať Európskej komisie, či prebehol audit, a ak áno, tak ako.

Chcete teda ukázať, že v krízových situáciách je Únia tu a rieši problémy, ktoré najviac trápia ľudí?

Áno, ale ide aj o štandardnú procedúru. Určite si od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vypočujeme, že je to neštandardné. Český premiér Andrej Babiš ma pred dvoma mesiacmi nazval najväčším udavačom v Bruseli a pri rôznych vystúpeniach začal do mňa verejne kopať. Predpokladám, že to isté  sa stane aj na Slovensku po tom, ako prejavia záujem europoslanci. My sa na to však slovenských politikov musíme pýtať, ide o naše spoločné peniaze.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) sa vyjadril v tom zmysle, že socialisti v Európskom parlamente o misii diskutovali viac ako iné skupiny, a tým zdržovali jej odchod.

Určite tu bola diskusia. Robert Fico (Smer-SD) patrí do socialistickej frakcie. Ale bola tu zhoda, že europoslanci musia čo najskôr na Slovensko prísť a čo najskôr zistiť stav ohľadne eurofondov. Tých sa totiž kauzy, ktoré pokrýval aj zavraždený novinár, týkali.

Gašparove vyjadrenia sú podozrivé

Verejnosť a médiá vkladajú do tejto parlamentnej misie veľké nádeje. Čo reálne môžu europoslanci zistiť?

Misia má ukázať záujem Európskej únie o vyšetrenie prípadu. Európsky parlament bude reprezentovať aj ďalšie európske inštitúcie. Dnes je už verejným tajomstvom, že situáciu začína preverovať Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Experti z Europolu spolupracujú na vyšetrovaní so slovenskou políciou. Navyše je tu spolupráca s ďalšími členskými štátmi, či už s Českom alebo Talianskom.

Budete zastupovať aj OLAF?

Nie, OLAF pôjde po vlastnej línii. My reprezentujeme politickú snahu. Chceme nezávislé vyšetrovanie vraždy. Odmietame rýchle súdy a prezentovanie rôznych verzií vraždy zo strany policajného prezidenta Tibora Gašpara. Hovoril napríklad falošnej stope ľudí s drogovou minulosťou. Každý, kto dlhodobo sleduje určité politické vyjadrenia, a vie, ako pribieha vyšetrovanie vo zvlášť citlivých kauzách, musí považovať Gašparove vyjadrenia za nanajvýš podozrivé a dosť neštandardné.

 

Podozrenia z rozkrádania nie sú nové

Vo svojich vyjadreniach o vražde zjavne narážate na tú verziu, podľa ktorej súvisí s jeho článkami o talianskej mafii na východe Slovenska. Čo ak sa ukáže, že toto nebol motív vraždy?

Hlavný dôvod návštevy nie je vražda, ale podozrenie z defraudácie európskych fondov.

Sú pre vás podozrenia z rozkrádania poľnohospodárskych eurofondov na východe Slovenska novou informáciou?

Nie je to nová informácia. Ale nikdy nebola tak silná. V auditoch výdavkov sme zistili chyby v projektoch a boli tam korekcie. Nikdy sme však nečelili takej silnej informácii, že je to spojené s mafiou. Až v posledné články vyjasnili kontúry prepojenia medzi chybami (v čerpaní eurofondov) a činnosťou organizovanej skupiny. Tieto podozrenia sa začali preverovať.

Ak hovoríte o korekciách v minulosti, o akom type porušení pravidiel hovoríme? Išlo o administratívne nezrovnalosti alebo o vážne porušenia komunitárnych pravidiel?

Hovoríme o systematických nezrovnalostiach vo vykazovaní a uplatňovaní niektorých žiadostí o dotácie z eurofondov.

Prečo to potom Európsky parlament a Európska komisia neriešili skôr?

My to riešime. Zbierame materiály. Aj v minulosti prišli od ľudí zo Slovenska anonymy. Išlo o systematické upozornenia na problematické čerpanie európskych dotácií zo strany niektorých skupín. Vražda ešte umocnila potrebu objasnenia.

Muselo naozaj dôjsť až k vražde Jána Kuciaka, aby sa tomu začali naplno venovať?

My sme sa tomu venovali. Ale vražda je tak silný motív, že treba urobiť výjazd, ktorý dá veci systematicky do súvislostí. Aj keby sa zistilo, že vražda nesúvisí s čerpaním dotácií, aj tak treba informácie z Kuciakovho posledného článku minimálne preveriť. Kuciak aj ďalší slovenskí novinári prišli s mnohými novými informáciami. Nie ste prvý novinár, s ktorým v posledných týždňoch hovorím. Ešte pred Kuciakovou vraždou som bol niekoľkokrát upozornený na nezrovnalosti, ktoré mali panovať pri čerpaní eurofondov na východe Slovenska. Ak však nemáte relevantné dôkazy, nemôžete nikoho obviniť. Platí prezumpcia neviny. Najskôr treba vyzvať kontrolné úrady, aby situáciu preverili.

Európska komisia sa podľa našich zistení snažila vysvetliť si celú situáciu najskôr so slovenskou vládou. Dúfajme, že vláda uplatňovala všetky kontrolné mechanizmy. Európske inštitúcie musia teraz zistiť, či to naozaj tak bolo.

Úradníci a policajti potrebujú podporu

Aký typ dokumentov si budú europoslanci pýtať a od koho?

Nejde o dokumenty, ale o stretnutia s ľuďmi. Na programe sú stretnutia s asi 15 ľuďmi  – s novinármi, predstaviteľmi inštitúcií, s vyšetrovateľmi. Podobne ako v prípade maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej máme eminentný záujem na nájdení vrahov. Je dôležité, aby policajti nezávislým spôsobom celú vec prešetrili. Je snahou stretnúť sa s čo najviac ľuďmi, ktorí majú k prípadu čo povedať.

Nebojíte sa, že misia vzbudí nereálne očakávania? Spomenuli ste parlamentnú misiu na Malte. Tam niektorí ľudia na stretnutia s europoslancami neprišli alebo iba prečítali pripravené stanovisko.

Demokratická politika je väčšinu času o stretnutiach a vytváraní si názoru. Naozaj treba prísť na Slovensko, vycítiť atmosféru. Mnohí ľudia, napríklad úradníci, sa boja hovoriť, preto sa musíme skúsiť s nimi stretnúť.

Nebojíte sa, že dostanú politický pokyn nič dôležité vám nepovedať?

Môže sa to stať. Ale aj to by bol pre nás dôležitý signál.

Cítite zo strany slovenských úradov ústretovosť pri príprave misie?

Misia sa nám pripravuje veľmi dobre. Ani slovenské úrady jej nijako nebránia, ani nič nezatajujú. Ktokoľvek bol požiadaný o stretnutie, neodmietol ho. Zatiaľ cítim, že podpora misie tu je. Ona nemá Slovensku vynadať, má sa zoznámiť so situáciou.

Komu budú určené závery misie?

Vypracujeme závery pre Európsky parlament, Európsku komisiu a Radu EÚ.

Je možné, že misia sa zopakuje, ak budete potrebovať viac informácií? Tak to bolo aj na Malte.

Určite. Navyše sa môžeme kedykoľvek spojiť s jednotlivými aktérmi. Ešte raz zdôrazňujem, že nechceme akokoľvek zasahovať do práce polície a vyšetrovacích orgánov. Chceme sa uistiť, že vyšetrovanie ide správnym smerom.

Kaliňáka musia riešiť slovenskí politici

Ako sa chcete uistiť, že vyšetrovanie ide správnym smerom a je nezávislé?

Z rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa podieľajú na vyšetrovaní. Často sa stretávam s policajtmi. Vždy mi hovoria, že potrebujú politickú podporu, pretože v mnohých prípadoch objavujú súvislosti, ktoré môžu ohroziť politikov, a majú strach sa do nich pustiť.

Európsky parlament teda prichádza aj s psychologickou podporou.

Určite áno. Preto tu Európska únia je. Keby sa niečo podobné stalo v Česku alebo Nemecku, bolo by dobré, keby sa taká misia uskutočnila aj tam.

Môže byť vyšetrovanie nezávislé, ak je ministrom vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD)? Kuciak sa venoval jeho politickej strane.  

Verím, že áno. Ale na túto otázku musia odpovedať slovenskí politici. Z môjho, českého pohľadu môže veľký konflikt politika a novinára vyvolávať pochybnosti a otázky (o vyšetrovaní vraždy novinára – pozn. red.). Určite by som však z toho hneď nevyvodzoval, že vyšetrovanie nebude nezávislé. Potrebujeme urobiť maximum pre to, aby minister vnútra – ak sa ukáže, že nitky vedú k nemu, čo sa zatiaľ neukázalo – musí byť od vyšetrovania odstavený. Je zodpovednosťou ministra Kaliňáka, koalície a opozície vedieť, či má pokračovať na čele rezortu, ak sa ho v istom momente začne vyšetrovanie dotýkať. Toto je však slovenská záležitosť, v ktorej nemôžu radiť európske inštitúcie.

Cítite záujem iných kolegov z Európskeho parlamentu o situáciu na Slovensku?

Určite áno. Situácia na Malte vyvolala veľa otázok. Zavraždená novinárka písala aj o maltskom premiérovi, a tým bola tamojšia situácia o dosť závažnejšia.

Kuciak písal o slovenskom premiérovi.

Preto tam vidím istú paralelu. Obaja sú mimochodom socialisti. Celá situácia a budúcnosť kauzy bude európske inštitúcie a susedné krajiny veľmi zaujímať.

Môže situácia na Slovensku ovplyvniť rokovania o viacročnom finančnom rámci, teda sedemročnom európskom rozpočte? Môže klesnúť ochota čistých prispievateľov podporovať čistých prijímateľov?

Situácia na Slovensku zrejme už neovplyvní súčasné rokovania o viacročnom finančnom rámci. Potvrdzuje však, čo sme hovorili dlhodobo: Musíme obmedziť dotácie pre súkromné subjekty a zaviesť dôkladnú kontrolu tých, ktorí dotácie dostávajú. Európske inštitúcie musia nájsť mechanizmy, ako zabrániť rozkrádaniu eurofondov alebo obchádzaniu pravidiel. Musia jednoznačne stanoviť väčšie sankcie, ak k tomu dochádza.

Zbaviť sa Orbána je jednoduché

Členom vašej politickej skupiny EĽS je aj maďarský premiér Viktor Orbán. Ten priviedol Maďarsko na európske dno Svetového rebríčka slobody tlače (71. miesto v roku 2017), ktorý vypracúvajú Reportéri bez hraníc. Nie je aj toto problém?

Určite áno. Asi viete, že Maďarsko sme veľakrát preberali.

Áno, ale Orbánova strana Fidesz je stále členom európskych ľudovcov.

Veľakrát sme o tom v EĽS diskutovali. Orbán prišiel a celú vec vysvetlil. U Orbána je známe, že iné hovorí doma a iné v Bruseli. Vo frakcii európskych ľudovcov zožal veľkú kritiku za to, že chcel referendum o treste smrti. Na základe kritiky potom túto referendovú otázku stiahol.

V Maďarsku funguje veľmi málo nezávislých médií. Verejnoprávne médiá ovláda priamo vláda, súkromné skupujú oligarchovia blízki Orbánovi. Nie je toto pre EĽS dôvod vylúčiť zo svojich radov Fidesz?

Človek je vždy súčasťou nejakej rodiny. Zbaviť sa ho je vždy veľmi jednoduché. Niekedy je lepšie mať ho tam a viesť s ním intenzívny dialóg. Viktor Orbán je človek, ktorý s nami vedie pomerne silný dialóg. Nie je v jeho prospech, ani v neprospech. Zo strany EĽS je dialóg neutrálny. V Bruseli si vždy vypočuje kritiku. Ja však nie som predstaviteľom EĽS, musí sa vyjadriť Manfred Weber (šéf frakcie EĽS v Európskom parlamente).

Aký je váš osobný názor?

Som veľmi smutný zo situácie v Maďarsku a Poľsku. Vyšehradská skupina by mala ukázať svoju demokratickosť a to lepšie v nás.

Politické skupiny nemajú nástroje zmeniť správanie svojich členov?

Keď ho vylúčite, do akej skupiny pôjde? Dostať týchto ľudí na okraj by bolo horšie. Máte nejaký kruh, niekto je bližšie k stredu a niekto ďalej od neho. Otázka je, kedy kruh opustíte. Orbán sa dokáže krásne pohybovať na hrane toho kruhu.

Keď sa pozriete na rebríček slobody tlače, nemáte pocit, že Orbán je ďaleko za hranou?

Treba to zvážiť v kontexte. A to je otázka na predstaviteľov EĽS, ktorí sa s ním stretávajú a poznajú kontext. Nikdy som sa na Maďarsko nešpecializoval, nepoznám tamojšie mediálne vlastnícke vzťahy. Na Slovensku ich poznám veľmi dobre.

Autor: Pavol Szalai | EURACTIV Slovensko

Článok bol uverejnený na stránkach EURACTIV.sk, je súčasťou projektu „EÚ na križovatke“, financovaného Európskym parlamentom.

Teraz najčítanejšie

EURACTIV

EURACTIV.sk je spravodajský portál o dianí v Európskej únii a európskom dianí na Slovensku. Vychádza od roku 2003. Blog je súčasťou projektu EU na križovatke, realizovaného s podporou Európskeho parlamentu.