Denník N

Sebapoškodzovanie vo filme

Ak sa raz ocitnete v bludnom kruhu sebadeštrukcie, je veľmi ťažké dostať sa von. Na počudovanie mi pomohli filmy. Preto som sa rozhodla uverejniť zoznam snímiek, ktoré mi dali silu prežiť nepríjemné momenty.

Sebapoškodzovanie je veľmi široký termín. Ja pod ním chápem akékoľvek správanie, ktoré nám škodí, no my v ňom napriek tomu pokračujeme. Nemusí ísť len o rezanie. V odborných článkoch sa uvádza, že aj nedostatočný pohyb, zanedbaná hygiena či monotónna strava spadajú do deštruktívneho správania.

Len pre ujasnenie, týmto článkom žiadnym spôsobom nechcem vyzdvihovať a upozorňovať na sebapoškodzovanie. Práve naopak, myslím si, že ide o škodlivý spôsob správania, ktorý by sme sa mali snažiť minimalizovať. Sebapoškodzovanie totiž funguje ako závislosť. Porežete sa, fyzická bolesť prebije psychickú a príjemné pocity sú na svete. Našťastie sa u mňa problémy so závislosťou na rezaní neprejavili.

Priechod dostali iné formy deštrukcie. Mala som na seba vysoké nároky, kládla si na chrbát povinnosti, ktorých tiaž som nebola schopná uniesť. Odopierala som si zábavu a voľný čas; ten je predsa pre slabochov!

Dodnes neviem poriadne oddychovať. Ak sa raz ocitnete v bludnom kruhu deštrukcie, je veľmi ťažké dostať sa von. Na počudovanie mi pomohli filmy. Vedela som, že nie som sama, cez obrazovku počítača som sledovala postavy, ktoré žili rovnako pokrútené životy. Dokázala som sa stotožniť, čo mi dávalo silu pokračovať.

Aj preto som sa rozhodla uverejniť tento zoznam filmov. Ak spoznanie inej ľudskej bytosti s podobným osudom pomohlo mne, je šanca, že vo filmoch nájdete oporu aj vy. Veľa zdaru!

Trinástka

IMDb: Thirteenr. Catherine Hardwicke, 2003  

Dospievajúce dievčatá, ktoré sa nevedia vyrovnať so svojimi komplikovanými životmi tvoria ústredný motív tohto filmu. Porušovanie pravidiel ich však dovedie až k problémom so zákonom. Zaujímavosťou je autobiografickosť snímky. Hlavná postava totiž stvárňuje skutočný život, ktorým si prešla herečka Nikki Reed. Tá hrá vo filme zhodou okolností kamarátku tejto dievčiny. Film odporúčam najmä tínedžerkám a rodičom dospievajúcich rebeliek.

Smrť panien

IMDb: The Virgin Suicides, r. Sofia Coppola, 1999

Príbeh sestier, ktoré vyrastajú v silne veriacej rodine s puritánskym nádychom. Dievčatá proti výchove rebelujú a snažia sa žiť po svojom. Snímka má aj (viac-menej priemernú) knižnú predlohu, no filmové stvárnenie je v tomto prípade výnimočne lepšie. Počin režírovala dcéra slávneho režiséra Francisa F. Coppolu, Sofia.

Wristcutters: A Love Story

IMDb: Wristcutters: A Love Story, r. Goran Dukic, 2006 

Táto odľahčená snímka je určená pre všetkých mladých ľudí so samovražednými myšlienkami. Film ukazuje posmrtný svet tínedžerov, ktorí si vzali život. Tým sa snaží divákov primäť k reflexii.

Bláznivý

IMDb: Manic

r. Jordan Melamed, 2001 

Nezávislý titul z drsného prostredia nápravného centra pojednáva o živote mladého Lyla, ktorý nevie kontrolovať svoj hnev. Výbuchy agresie uňho končia roztržkami s okolím alebo deštrukciou samého seba. Jeho túžba po slobode je veľmi intenzívna, no vopred odsúdená na zánik. Väzením je mu totiž vlastná myseľ.

Čierna labuť

IMDb: Black Swan

r. Darren Aronofsky, 2010

Triler z pera Darena Aronofskeho sa sústreďuje na postavu baletky, ktorá si odopiera základné potreby – popiera samú seba i vlastnú sexualitu. Vynikajúce herecké výkony, temná atmosféra s hororovými prvkami. Odporúčam divákom, ktorým ulahodia drsnejšie snímky.

Lilja 4-Ever

IMDb: Lilja 4-Ever

r. Lukas Moodysson, 2002 

Veľmi kvalitný počin z prostredia ruskej chudobnej štvrte rozpráva príbeh o dievčati, ktoré sníva o živote v Amerike. Pije lacný alkohol, fetuje lepidlo s kamarátmi a vydáva sa na nebezpečnú cestu do neznáma. (Viac o filme v tomto článku – pozor, obsahuje spoilery!).

Smashed

IMDb: Smashed

r. James Ponsoldt, 2012 

Príjemná komédia, ktorá odľahčene popisuje život manželského páru závislého na alkohole. Jedného dňa sa však partnerka rozhodne závislosť zanechať. Ako sa zachová jej manžel..?

Sekretárka

IMDb: Secretary

r. Steven Shainberg, 2002

Vtipne podaná téma sadomasochizmu v podaní dvoch výborných hercov v bizarnom fantasy svete.

Hanba

IMDb: Shame

r. Steve McQueen, 2011

Film znázorňujúci ako hlboko môže hypersexualita narušiť život človeka.

Sebapoškodzovanie sa vo filmoch vyskytuje častokrát v spojení so psychickými poruchami, najmä emočnou nestabilitou, ktorou trpím. Keď som sa snažila pochopiť vlastné prežívanie, pomohli mi uvedené tituly. Mnohé z nich precízne objasňujú HPO. Ponúkajú zaujímavý náhľad na túto problematiku bez nánosov stigmy.

All the real girls

r. David Gordon Green, 2003

Znovu a inak (Young Adult)

r. Jason Reitman, 2011

Rachel sa vydáva (Rachel getting married)

r. Jonathan Demme, 2008

Biely oleander (White Oleander)

Nuž a na záver niekoľko dokumentov o sebapoškodzovaní pre fajnšmekrov.

Ida‘s Dagbok

r.  August Baugstø Hanssen, 2014

Výborný dokument o hraničnej poruche. (Viac o filme tu).

Amy

r. Asif Kapadia, 2015

Život speváčky Amy Winehouse.

Thin

r. Lauren Greenfield, 2006

Dievčatá s poruchami príjmu potravy sa v liečebni snažia opätovne postaviť na nohy.

Snáď vám budú filmy k úžitku. Ak vás zaujali moje články z oblasti psychického zdravia, sledujte moju facebookovú stránku tu.

Ilustrácia: Flickr.com

Video: YouTube.com

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.