Denník N

Malé úlomky odpadových plastov plávajú voľne vo vode, ktorú pijeme každý deň… a (nie) je nám to jedno

V poslednom blogu som písal o tom, ako reagovala britská kráľovná na dokument sira Davida Attenborough. Dnes by som chcel upozorniť na ďalší globálny problém. Vedci totiž nedávno dokázali, že plastové mikročastice z odpadu sa nachádzajú nielen v moriach, ale aj v balenej vode, ktorú bežne kupujeme v obchode a s ilúziou „čistej vody“ ju pravidelne pijeme.

Plastové mikročastice

Už minulý rok viaceré médiá (napr. tu, tutu) písali o téme, že drobné plastové úlomky a vlákna tzv. mikroplasty sa nachádzajú vo vode, ktorá tečie aj z vodovodného kohútika. Podľa analýzy, ktorú urobili v dvanástich krajinách celého sveta, až 83% bolo kontaminovaných malými vločkami plastov.

Mikročastice vznikajú lámaním a trhaním plastových odpadov, ktoré sú vo veľkom množstve prítomné v riekach, moriach či oceánoch. Značná časť mikroplastov dosahuje rozmery nanometrov, takže bez problémov prenikajú aj cez čistiarne vôd a následne sa dostávajú do organizmov zvierat a samozrejme aj ľudí.

Ak ste na tieto informácie v septembri zareagovali tak, že ste začali kupovať balenú vodu, veľa ste nevyhrali. Mikročastice sa objavili aj v nej. Odkazujú na to nedávno publikované správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Organizácia analyzovala 259 fliaš jedenástich obľúbených značiek balených vôd, predávaných aj na Slovensku, z deviatich rôznych krajín. V priemere našli 325 (!) plastových mikročastíc v každom litri predanej balenej vody. Na zdravie!

Podľa tohto prieskumu sa zároveň ukazuje, že v balenej vode je takmer dvakrát viac plastových častíc ako vo vode, ktorá tečie z vodovodného kohútika.

Opäť sa vrátim k videu, ktoré som zdieľal v predchádzajúcom príspevku – „Koľko plastu zjete?“ Naozaj patrí k zdravému životnému štýlu to, že budeme jesť plasty? Bolo by celkom vhodné k tomu napísať aj ich výživovú hodnotu? Aký je pomer tukov, cukrov, bielkovín? Hodia sa do nízkosacharidovej diéty?

https://www.youtube.com/watch?v=veMdowmPSbw

Bali je ďaleko, čo tam po plaste, ktorý pláva kdesi v oceáne

Moja kolegyňa zo spoločnosti Vassal EKO, Sandra, dovolenkovala na Bali. Veľmi sa na to tešila. Veď tam sú nádherné pláže a úžasná krajina. Dlho pred odchodom všetkým na okolo rozprávala, ako plánuje prechádzky s partnerom pri východe a západe Slnka s výhľadom na nekonečný horizont oceánu. Úprimne sme jej to priali a trochu aj závideli. Rozdelila kolegom svoje povinnosti a odišla.

Po príchode z dovolenky do kancelárie sme ju hneď podrobili krížovému výsluchu. Čakali sme romantické príbehy podporené krásnymi fotkami, ale nedočkali sme sa. Z jej rozprávania vyberám:

Ako každý človek, tak aj ja mám v živote svoje plány a sny. Jeden z nich sa mi práve splnil a mala by som byť šťastná, ale nie som. Práve naopak, som sklamaná a asi by bolo lepšie keby sa mi tento sen nebol splnil. Poznačilo ma to a zmenila som sa. Od dnes si totiž musím dávať pozor na to, čo si budem želať, pretože by sa mi to náhodou mohlo splniť – tak ako sen o Bali.

Vlastne to ani nebolo úplne najhoršie, ale do dokonalosti to malo ďaleko. Nebojím sa povedať, že to bol prepadák. Počasie vyšlo, ubytovanie bolo super, strava a obsluha tiež, ale pláž a more, čo boli pre mňa tie najväčšie lákadlá, tak to bola úplná katastrofa. Smeti kde sa len pozrieš, až som sa bála, kde stúpim a čoho sa dotknem.

Keď sa mi igelitka, či sáčok otreli pri plávaní o kožu, v duchu som myslela na naše kúpalisko, kde by som za takéto niečo pomaly vraždila. Pod sprchou som si to miesto na tele vždy dôkladne do červena vydrhla, no napriek tomu som sa stále cítila špinavá, ale hlavne smutná a sklamaná. Namiesto romantických chvíľ, ktoré som pôvodne očakávala, som rozmýšľala nad tým, ako je vlastne možné, že sme sa dostali až do tohto stavu. Prečo sme toto dopustli ? Prečo sa z nášho sveta stáva smetisko? Veď to nie je o nikom inom ako o nás. Prestaňme sa konečne obzerať okolo seba a kričať, že za znečistením planéty je niekto iný, len nie my osobne.

Sandra

Dve zdanlivo odlišné témy a predsa majú veľa spoločného

Sandru som poprosil o jej názor k videu, ktoré nedávno zverejnil potápač Rich Horner a prevzali ho aj noviny Guardian. Aj on bol na Bala plával medzi plastovým odpadom.

Na videu môžeme vidieť, ako plast vo vode pracuje, ako sa ohýba, a tak ako sa vodou obrusujú hrany kameňa, rovnako sa „obrusuje“ aj plast a vznikajú plastové mikročastice, ktoré sa dostávajú do potravinového reťazca živočíchov a samozrejme aj ľudí.

A to isté sa deje aj vo vzduchu, ibaže mikroplasty, ktoré vdychujeme sú ešte drobnejšie. Žijeme v dobe plastovej a napriek všetkému, čo sa v posledných mesiacoch objavuje v médiách, ignorujeme základný fakt:

Plasty sa nesmú dostávať do prírody.

Ako z kola von?

Ak teda začneme pri sebe, spýtajme sa samých seba, či robíme už to najjednoduchšie – separujeme odpad? Kam odhodíme plastovú fľašu od nápoja? Kam odhodíme plechovku, papier, batérie, starú elektroniku … ?

Jasné, my nemáme „more“ alebo „oceán“. Ale aj my máme krásnu prírodu. Odhodiť na túre fľašu do lesa, prípadne všetok odpad z domácnosti do spoločnej nádoby je tak strašne jednoduché. Stačí nám, že sme nápoj vypili, fľaša skončila v koši a príbeh končí? Tvárime sa všetci ako páni sveta a nám „toto“ stačilo, zvyšok nech rieši niekto iný? Kto? Kde? Ako? Pýtam sa, ako je možné, že sme zašli až sem?

V mysli si predstavujem našu Sandru na Bali. Na pláži je bordel, ktorý ona neurobila, nie je to jej vina. Mohla to ignorovať ako mnohí ďalší. Našla si však čas a túto pláž sa vybrala aspoň trochu upratať. Nebola sama, pridali sa ďalší a mňa inšpirovala. Stačí, aby sme ako jednotlivci začali, potom tí menej odvážni sa k nám pripoja.

Som hrdý, že moja kolegyňa, a vlastne všetci moji kolegovia, sa v každodennom živote stretávame s týmito nie práve ľúbivými vecami, sme nerezignovali. Vo Vassal EKO triedime, recyklujeme a šírime osvetu, aby si ľudia už konečne začali uvedomovať vlastnú zodpovednosť a dôsledky svojho konania.

Plastové mikročastice už pijeme, jeme ich cez rastliny a mäso, a dýchame ich.

Plasty sa nesmú dostávať do prírody.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie