Denník N

Miss Vnútro

Minister vnútra by mal spĺňať tieto požiadavky:

 1. Odbornosť – zorientuje sa rýchlo
 2. Schopnosť riadiť – odborník bez schopnosti účinne a efektívne menežovať je nanič
 3. Dobrá motivácia, čisté záujmy a ťah na bránu.

Bod tri:

 • Žiadne napojenie na strany dôvodne podozrivé zo systematického rozkrádania a krytia zločincov. To je pri súčasnej koaličnej vláde, ktorej má byť ministrom, naozaj oriešok.
 • Minister vnútra môže byť:
  • Sabotér spravodlivosti, ktorý aktívne manipuluje a zneužíva postavenie. Typ Kaliňák ako ho poznáme, dúfam, že mieru viny mu jedného pekného dňa odmeria súd.
  • Pasívny taktik – sabotér. Nie je aktívne deštruktívny k spravodlivosti, ale nechá špinavú prácu na nohsledov, ktorí spoľahlivo vycítia, “čo chce vedenie”. Tiež čiastočne typ Kaliňák.
  • Pasívny ťuťmák. Netuší, neorientuje sa, ak by aj mal svedomie na správnom mieste, nemá schopnosti a jeho podriadení zo strany záporákov si robia čo chcú. Tento typ by nebol veľkým rizikom, pokiaľ by polícia bola zdravá. Bohužiaľ po Kaliňákovi nie je.
  • Neschopný, alebo brzdený klaďas. Vie, čo je správne, ale nemá schopnosti alebo možnosti, ako to presadiť, smutná slabá figúrka s dobrými úmyslami v rukách záporákov v pozadí. Aj by bol rád aktívny, ale akosi mu to nejde.
  • Klaďas líder, hrdina. Schopný akcie, vie inšpirovať zbor od liknavosti k vzopätiu sa. Každý policajt bude cítiť, že keď urobí správnu vec, nech sa týka kohokoľvek, dostane sa mu uznania a určite nie perzekúcie. Nebudú žiadni nedotknuteľní “naši ľudia”, padni komu padni. Akýkoľvek pokus o politické zasahovanie by stálo toho, čo by to skúsil toľko, že by to nikdy neskúsil. To je ideál, ktorý chcú tí “naši ľudia”, ktorí protestujú na námestiach.

Ako zhodnotí na vstupnom pohovore – ak nejaký bude – prezident Jozefa Ráža mladšieho? Dá sa to vôbec na základe informácií, ktoré sú o ňom k dispozícii?

Ja vôbec netuším. Paradoxné je, že aj to najjednoduchšie zamestnanie začína skúšobnou dobou, ale žiadnu skúšobnú dobu nemá obsadenie jednej z najdôležitejších stoličiek, na ktorej sa bude rozhodovať, kam sa Slovensko bude uberať.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie