Denník N

Radšej zmenu volebného zákona ako predčasné voľby

To čo by sme mali požadovať je zmena. Zmena zákonov, ktoré umožnili monopolizáciu mnohých odvetví. Nech sú požiadavky jednoduché, jasné a splniteľné.

Myslím, že predčasné voľby netreba. Nech sa s oligarchami vysporiadajú tí, ktorí ich dostali k moci. Bude to pre nich to najhoršie, čoho sa môžu dožiť.

To čo by mali požadovať občania, je zmena. Zmena zákonov, ktoré umožnili monopolizáciu mnohých odvetví. Nech sú požiadavky jednoduché, jasné a splniteľné. Nech nastolia rovnováhu medzi povinnosťami a právami, pretrhnú väzby medzi politikou a ekonomikou.

Mrzí ma, že nikto nehovorí o zmene volebného systému, ktorý umožnil vznik strán, ktoré sa len marketingovými technológiami dostávajú k moci. Strán, ktoré majú minimálny počet členov, ktorým postačuje na ceste k moci len dobre zvládnutá manipulácia. Ak budú musieť bojovať o svojich voličov v nových volebných obvodoch, ak budú sa budú musieť zodpovedať za svoju činnosť konkrétnym ľuďom, budú sa správať zodpovedne alebo sa proste k moci nedostanú. Zvýšiť podporu aktívnej účasti vo voľbách, napríklad zvýšením o 1% podielu zaplatenej dane za účasť v parlamentných a komunálnych voľbách.

Mám rád pozemkové úpravy a chcem, aby sa vykonávali v čo najväčšom rozsahu, lebo umožňujú efektívnu správu vlastníctva a v istom zmysle aj obnovenie väzby k pôde. Nechcem aby sa riešili problémy zákazmi a násilnými metódami (ako napríklad predaj poľnohospodárskej pôdy, prednosť nájmu pred vlastníctvom a podobne, viď tutu) a predchádzať im ekonomickou politikou podpory poľnohospodárstva, ekonomickými nástrojmi na zvýšenie produktivity a ziskovosti poľnohospodárskej výroby vo všetkých jej formách.

Teraz najčítanejšie