Denník N

K aktuálnym protestom a k fenoménu morálnej paniky

Prekáža mi jednostranné a presvedčené nastavenie, v ktorom sa spochybňuje opodstatnenosť protestných zhromaždení, ktoré sa považujú za zrežírované nejakým skrytým hýbateľom, pričom ich cieľom by mala byť zmena mocenských pomerov sama o sebe, alebo dokonca presvedčenie, že zosnovanie vraždy investigatívneho novinára a jeho partnerky malo presne takýto cieľ.

Ludvik Nábělek je môj veľmi dobrý šéf, ktorý mne a mojim kolegom často dokonale vychádza v ústrety a na našej banskobystrickej psychiatrii dokáže vytvoriť naozaj hrejivú a nezabudnuteľnú atmosféru. Taktiež je to asi jediný prednosta, ktorý sa do aktívnej praxe vrátil po niekoľkoročnom dôchodku, takže niektoré spomienky začína slovami „keď som bol ešte na dôchodku…“:) Chcem len povedať, že tento krátky text nie je vonkoncom ad hominem mierený. Berte ho prosím ako môj pokus o dištancovanie sa od postoja Ludvika Nábělka k súčasným protestom verejnosti ako k morálnej nákaze, ktorý vyjadril pre portál Bystricoviny.sk. Nezdieľam tento jeho názor a pevne verím, že i takáto podoba nášho dialógu má svoj veľký zmysel. Ludvik Nábělek je totiž známou banskobystrickou osobnosťou a jeho článok je umiestnený na titulke portálu.

Nábělkov text je inteligentne napísaný, s jednoznačným odkazom proti aktuálnym protestom verejnosti, pretože ich vyhodnocuje ako neprimeraný výsledok spindoktoringu, to znamená jednostranného systematického manipulovania spoločnosti len informáciami istého druhu, a na dôvažok, ich charakter opisuje fenoménom morálnej paniky. Tento jav zreteľne aplikuje na súčasné verejné protesty proti vládnemu zriadeniu, pričom v predvoji tejto aplikácie uvádza temné a skutočne desivé historické udalosti ako prenasledovanie čarodejníc alebo vyvražďovanie Židov, v čom sa podľa mňa dopúšťa slameného panáka, pretože protesty v skutočnosti nemajú s týmito udalosťami nič podstatne spoločné. V prípade súčasných protestov ide totiž o dočasne vzniknutý dav, ktorý sa pokojne a nenásilne sformuje a rovnako tak aj rozplynie. V prípade spomenutých udalostí išlo o emocionálnu nákazu spoločnosti, v ktorej skupinová dynamika zohrala nepochybne rolu, ale ako systematický jav, v ktorom násilie ako „forma terapie“ domnelého spoločenského neduhu zohrala kľúčovú úlohu.

Ten, kto tu verejnosť manipuluje a seje do nej emócie, je Robert Fico. Trápne sa nám snažil podsunúť predstavu Sorosa, ktorý organizoval Kiskov prejav a dokonca ho zo zahraničia diktoval či písal. Toto je jednoznačne paranoidizácia verejného života, a neštítim sa povedať, že zároveň aj parodizácia, pretože je to konšpirácia usadená na najvyšších miestach republiky. Potom varoval pred hrozbou násilností na verejných zhromaždeniach, ktoré však opakovane napriek desaťtisícom zúčastnených prebehli úplne pokojne, takže masovosťou i mierumilovným charakterom mnohým pripomenuli november 1989. Mimochodom, bol aj november morálnou panikou?

Takže, aby som uviedol svoj protinázor, poviem iba to, že aktuálne verejné protesty sú podľa mňa relevantnou, spoločensky vyzretou a demokratickou reakciou na zavraždenie investigatívneho novinára a jeho partnerky. To, čo žiadajú ľudia v uliciach, je dôsledné prešetrenie tejto vraždy. Keďže však existujú dôvodné podozrenia napojenia akejsi talianskej skupiny na štruktúry Smeru, tak im verejnosť nemôže naivne dopriať akúsi spoločenskú prezumpciu neviny, ale naopak, je namieste obávať sa, že práve pre tieto prepojenia je adekvátne vyšetrenie vraždy ohrozené a že bude nejakým spôsobom zmietnuté zo stola ako mnoho iných predchádzajúcich korupčných káuz. Korupčná kauza a dvojnásobná vražda sú však zásadne iným príbehom. Navyše, napojenie vládnych síl na mafiánske praktiky sme tu už raz mali a vieme, čo to prináša! Preto sú ľudia v uliciach!

Prekáža mi jednostranné a presvedčené nastavenie, v ktorom sa spochybňuje opodstatnenosť protestných zhromaždení, ktoré sa považujú za zrežírované nejakým skrytým hýbateľom, pričom ich cieľom by mala byť zmena mocenských pomerov sama o sebe, alebo dokonca presvedčenie, že zosnovanie vraždy investigatívneho novinára a jeho partnerky malo presne takýto cieľ.

Teraz najčítanejšie

Michal Patarák

Putujem psychickými krajinami a stále hľadám odpoveď na otázku, kým to vlastne sme. Dlhodobo sa snažím o to, aby ľudia chápali, čo sú duševné poruchy, že sú liečiteľné a že sa s nimi dá zmysluplne žiť. Na predsudky voči psychiatrii idem kladivom, k dušiam sa však približujem potichu a bosý.