Denník N

SNS nemôže ďalej riadiť slovenskú obranu

7 krokov, ktoré musí spraviť vláda v obrane. Výmena ministra je prvým z nich.

Stav našich ozbrojených síl a celkový prístup štátu k bezpečnosti je na historickom minime. Slovensko nemalo nikdy takého zlého ministra obrany ako dnes – ministra, ktorý nesie veľký podiel zodpovednosti za tento stav.

To, že diskusia o výmene na tomto poste nebola ani len otvorená, je urážkou všetkých občanov, poctivých príslušníkov OS, a dokonca aj koaličných partnerov SNS. Peter Pellegrini bez mihnutia oka akceptoval nomináciu SNS. Všetkým je nám jasné, že privretie očí voči rezortu obrany je cena, ktorú Smer platí za udržanie SNS vo vláde. Transportéry sú tmel, ktorý drží túto vládu pokope.

Generál Gajdoš je bezpochyby druhým najhorším ministrom tretej vlády Roberta Fica. Celkovo je tretím najhorším členom vlády po predsedovi Ficovi a ministrovi Kaliňákovi. Ale ak by sme zobrali do úvahy len výkony v tomto volebnom období, je v skutočnosti suverénne najslabší článok tejto vlády.

Súčasťou rekonštrukcie vlády by mala byť aj výmena na tomto poste.

Je neakceptovateľné, že v rezorte, kde sa stalo za posledné dva roky všetko – od spackaných tendrov po stratené zbrane z muničných skladov, sa ráta aj v druhom polčase vlády s rovnakým ministrom.

V lete 2016 vláda schválila Bielu knihu z produkcie MO SR, v ktorej sa otvorene priznáva, že:

 • Realizovaná modernizácia neumožnila odstrániť dlhodobé deficity, ktoré boli pomenované v Bielej knihe o obrane Slovenskej republiky (2013), prejavujúce sa nedostatkom niektorej a zastaranosťou väčšiny výzbroje, techniky, materiálu a komunikačných a informačných systémov (väčšina hlavných druhov výzbroje a techniky je za hranicou životnosti), ktorá neumožňuje dosiahnutie potrebných spôsobilostí OS SR na obranu štátu, je poruchová s nízkou prevádzkyschopnosťou. 
 • V kontexte dosiahnutých výsledkov implementácie rozvojových zámerov, ako aj z hľadiska dôsledkov dlhodobých rozvojových deficitov pretrváva zastaranosť hlavných druhov výzbroje a techniky, obmedzenia v oblasti materiálu, komunikačných a informačných systémov, ako aj v pripravenosti vojenského personálu, čo spôsobuje výrazné zaostávanie v rozvoji spôsobilostí OS SR a dosahovaní interoperability jednotiek OS SR podľa štandardov NATO, ktorej celková úroveň v roku 2015 dosahovala iba cca 50 % štandardov NATO.
 • Väčšina objektov v správe MO SR je v zlom technickom stave, je zastaraná a nákladná na prevádzku, niektoré objekty sú v havarijnom stave, čo obmedzuje ich využiteľnosť a vytvára riziká následkov najmä na životné prostredie.

Čo sa medzičasom podarilo? Žiaden z rozvojových projektov sa zásadne nepohol – okrem transportérov. Radary, či nadzvukové lietadlá smerujú do stratena. Z objektov, ktoré sú naďalej v havarijnom stave, mizne munícia. Naše vrtuľníky majú falošne generálky, pre ktoré si armáda nevie plniť ani základné úlohy. Namiesto toho, aby to minister riešil, podáva trestné oznámenia na kritikov.

Hazardovanie s národnou bezpečnosťou, s obrannyschopnosťou krajiny, nemôže byť žetónom v koaličných vyjednávaniach. Otvorenie programového vyhlásenia vlády a rekonštrukcia vlády sú šancou na reštart trestuhodne zanedbaného rezortu obrany. Náš bezpečnostný sektor je plný šikovných ľudí, ktorí robia dobré meno Slovensku v zahraničí, potrebujú ale dostať politické vedenie s jasným plánom, ktorý dokáže náš bezpečnostný sektor dostať na adekvátnu úroveň.

Dôrazne preto žiadame premiéra o nasledovné:

  • Personálna výmena na poste ministra a generálneho sekretára MO SR. Je zrejmé, že minister nedokáže zabrániť politickým tlakom v rezorte. Stopa pána Hoľka v problémových veciach je očividná.
  • Zastavenie a prehodnotenie nákupu obrnených transportérov. Nespochybňujeme potrebu modernizácie. Musí však byť zladená s požiadavkami v rámci aliancie a nemôžu existovať pochybnosti o jej realizácii.
  • Reštart riešenia nadzvukových lietadiel. Dnes nemáme túto otázku vyriešenú a MO SR pod vedením SNS nás tlačí do udržania pretrvávajúceho stavu závislosti od ruského dodávateľa.
  • Audit modernizačných projektov, ich zladenie s reálnymi rozpočtovými možnosťami a požiadavkami spojencov. Zapojenie parlamentu a opozície do podpory modernizačných krokov. Zásadné zvýšenie transparentnosti a otvorenosti pri hľadaní konkrétnych alternatív v rámci jednotlivých projektov. Revízia výdavkov v obrane v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.
  • Stabilizácia ľudských zdrojov. OS sa nachádzajú v komplikovanej situácii – kvalitné kádre odchádzajú a v kontexte ekonomického rastu pri súčasnej úrovni miezd vo verejnom sektore atraktívnosť služby v armáde klesá. Potrebné sú rýchle kroky v oblasti zabezpečenia vojakov a riadenia ľudských zdrojov.
  • Schválenie strategických dokumentov v NR SR. Dokumenty sa zasekli po rokovaní na vláde. Predseda parlamentu ich zatiaľ nechce zaradiť na rokovanie v parlamente. SNS sa musí jednoznačne prihlásiť k prozápadnej orientácii. Máme však pochybnosti, keďže Andrej Danko radšej vystupuje v Dume a pohotovo ako prvý gratuluje Putinovi k znovuzvoleniu.
  • Zverejnime hodnotenie NATO. Ak chceme viesť normálnu diskusiu o týchto témach, MO SR by malo zverejniť hodnotenie NATO, ako to urobili aj iné krajiny v aliancii.

 

Toto je nutné minimum, ktoré musí súčasná vláda v polčase urobiť, ak chceme aby si naša krajina aspoň ako-tak plnila jednu zo svojich základných úloh.

Teraz najčítanejšie

Martin Dubéci

Som členom predsedníctva a sekretárom hnutia Progresívne Slovensko. Píšem si tu svoje poznámky k politike a spoločenským otázkam. Venujem sa politickej stratégii a bezpečnosti.