Denník N

„Múdrejší ustúpi“ nepatrí do politiky

Protestmi sa začala cesta Slovenska za slušným Slovenskom. Bude ešte dlhá a ťažká. Na to, aby sme ju úspešne dotiahli do konca, potrebujeme vytrvať a nevzdávať sa.

Existujú dve základné taktiky, ktorými sa (nečestní) politici snažia zvrátiť to, čo sami vnímajú ako nepriaznivý vývoj politickej situácie: odpútanie pozornosti a neustále odkladanie riešenia  až do chvíle, kedy sa odpor prelomí. Obe tieto taktiky sme za uplynulé týždne mali možnosť vidieť v praxi aj doma na Slovensku.

Pán Fico sa najprv snažil verejnosť odlákať od reálneho problému konšpiračnými teóriami súvisiacimi s americkým miliardárom maďarského pôvodu, p. Sorosom. Hodinky tikali a dni v kalendári sa striedali rýchlejšie, než sme stíhali dýchať. Keď už bolo jasné, že pán Fico situáciu neustojí, blahosklonne oznámil národu, že je ochotný vzdať sa postu premiéra. V rovnakom prejave zároveň pohrozil slovenskému národu, že v prípade zmeny vlády, hrozí krajine chaos a nestabilita. Hodinky tikali a dni v kalendári sa striedali.

Keď napokon pán Fico podal demisiu, mnoho z nás prežívalo počiatočnú eufóriu. No príbeh sa zďaleka nekončí.

Pán Fico nám ponúkol drobné kozmetické úpravy. A hodinky tikajú ďalej a dni sa menia na týždne. Mnohí z nás už na to, ľudovo povedané, nemajú nervy. Chceme sa vrátiť k vlastným životom a stráviť piatkový večer inak, než demonštrovaním na námestiach. Chceme byť doma alebo na chalupe, s rodinou či priateľmi, pri pivku alebo kávičke. Ale môžeme si to dopriať?

Spomeňme si, prečo sme vlastne vyšli do ulíc. Nešli sme tam len s cieľom odvolať pána Fica. Išli sme tam s túžbou o premenu politickej kultúry na Slovensku. Išli sme tam s túžbou prešetriť zločiny, potrestať páchateľov zločinov proti demokracii, prečistiť politický systém od neetických prepojení, zastaviť korupciu… Aktuálne stojíme len na začiatku tejto cesty.

Existujú len dva spôsoby, ako odolať taktikám, ktorými sa nás (nečestní) politici snažia znehybniť: nestrácať z očí cieľ a spoločne vytrvať, kým naše požiadavky nebudú akceptované. „Múdrejší ustúpi“ nepatrí do politiky. Cesta pred nami je ešte dlhá a ťažká, ale vieme, kam nás vedie—zajtra znovu na námestia.

Teraz najčítanejšie

Jaro Marcin

Som optimista a advokát zdravého rozumu. Rád spievam, píšem, učím sa jazyky a vymýšľam hlúposti.