Denník N

Nechcem, aby bol Andrej Kiska druhýkrát prezidentom Slovenskej republiky

Áno myslím to vážne a to aj s vedomím, že je doposiaľ najlepším prezidentom Slovenskej republiky. Ako však môžeme vidieť, tak by sa prezident mohol aj potrhať a proti parlamentnej väčšine nezmôže nič, nemá na to právomoci. Preto je jeho potenciál na tomto poste nevyužitý.

Po prečítaní Samovho blogu mi došlo, že predčasné voľby by teraz asi skutočne nič dobré nepriniesli. Tlačovkár Matovič síce vyzval k vytvoreniu novej „SDK“, čo je síce fajn, no viete si to niekto predstaviť? Ja teda nie. Nevyspytateľný Igor, ktorý koná podľa toho, ako sa vyspí je človek, s ktorým by chcel spolupracovať asi málokto. Pri ďalších lídroch opozičných strán by sme si mohli povedať to isté. Štefunko, ktorý verejne prehlásil, že volil SMER, Beblavý, ktorý má v prieskumoch 1%, či Hlina, ktorý nekomunikuje s predsedom najsilnejšej opozičnej strany.

Doťahovanie medzi sebou a neschopnosť sa spojiť. To vystihuje pravicu asi najviac. Teraz už toto vidieť nechceme. Pravicový volič chce skutočne vidieť nové „SDK“. Momentálne nie je čas na diskusiu o homosexuáloch, či riešiť legalizáciu marihuany. Teraz si situácia žiada obrátiť kormidlo, tak ako to urobil Mikuláš Dzurinda v roku 98. Teraz tu ale Dzurinda nie je a pravica je v totálnom rozklade.

A tu sa dostávam k tomu, prečo nechcem aby Andrej Kiska druhýkrát kandidoval na post prezidenta. Práve on dokázal v minulých prezidentských voľbách to, čo Mikuláš Dzurinda pri spojení všetkých síl proti Mečiarovi. Spojil všetkých pravicových voličov, ktorí nechceli Róberta Fica. Nezávislý kandidát dostal v druhom kole prezidentských volieb 1 307 065 hlasov a odvtedy nás presviedča, že je bravúrny diplomat a najlepší prezident akého Slovensko doposiaľ malo. Problémom je ale to, že prezident veľké právomoci v Slovenskej republike nemá. A to je dôvod, prečo by už Andrej Kiska nemal kandidovať za prezidenta a mal by sa presunúť do parlamentu, ako líder pravice.

Momentálne nemá Fico v parlamente poriadneho konkurenta, ktorý by dokázal zostaviť vládu. Bojí sa však hrozby z prezidentského paláca. Bojí sa človeka, ktorý ho už dokázal poraziť v prezidentských voľbách, a na ktorého nevie nájsť nič lepšie, ako to, že je scientológ, ktorý je riadený Sorosom. Navyše sa nespráva ako ukričané dieťa, ktoré ukazuje prstom a vystupuje ako pravý diplomat a štátnik na úrovni. To, že sa pravica zjednotí pod menom Andrej Kiska, je ale asi len moje zbožné prianie.

Momentálne totiž nemáme čas na vyjadrenie: „ideme do volieb samostatne“ a odpoveď „toto vyjadrenie rešpektujeme, pretože ide o najsilnejšiu opozičnú stranu“.  Páni máte pocit, že Slovensko je v stave, že si môžete dovoliť niečo také tvrdiť? Z môjho laického pohľadu študenta mám pocit, že nie. Nechcem žiť v krajine, kde sa nie sme schopní dohodnúť na kompromise v momentoch, kedy naša krajina krváca, kde začínajú mať moc extrémisti a, kde sa mám báť vyjadriť svoj názor. Treba zastaviť túto chobotnicu, ktorá siaha aj do tej najmenšej dedinky na Slovensku a povedať dosť, prestať sa škriepiť medzi sebou a spojiť sa spoločne proti zlu, ktoré tú vládne.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, ktorý navštevuje Strednú odbornú školu Svite. Vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Mimo toho sa venujem aj organizovaniu kultúrnych podujatí a písaniu blogov o politike.