Denník N

Vodopád Bystrô

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na majestátnu Poľanu (1 458 m n. m.) vedie niekoľko turistických trás. K najobľúbenejším patrí tá, ktorá prechádza cez vodopád na Bystrom potoku.

Ospravedlňujem sa, že sem občas vtesnám články oddychového, rekreačného charakteru, ale možno tým niekomu dám tip, ako prežiť zaujímavý deň, víkend alebo dovolenku, a možno niekomu dobre padne, keď sa na chvíľu odpúta od prepolitizovaných blogov.

Vodopády obdivujeme najmä pre ich búrlivé, hučiace riavy, rútiace sa z výšky do priepasti. Tak je tomu na jar počas topenia snehu alebo v lete po prudkých lejakoch. V zime sa tieto prírodné fenomény menia na ľadopády, ktoré upútajú chladnou modrastou krásou alebo žiariacou bielobou. Vari najkrajší a najobdivovanejší je vodopád na prelome zimy a jari, v čase, keď sa jeho ľadový pancier bráni, no napokon neodolá čoraz silnejším lúčom slnka.

Nedávno som vám vďaka fotografiám starého kamaráta ponúkol ako nenáročný tip na turistickú vychádzku Brankovský vodopád južne od Ružomberka: https://dennikn.sk/blog/1052989/tip-na-turisticky-vylet-brankovsky-vodopad/.

Teraz aspoň niekoľko fotiek vodopádu na južných svahoch Poľany. Dovolil som si použiť nárečové pomenovanie, ktoré mi znie milšie ako spisovne správne, ale strohé Bystré. Zastavil som sa pri ňom už počas mojej prvej vychádzky na Poľanu takmer pred polstoročím a hoci vzhľadom na zdravotný a finančný stav som musel moje turistické aktivity silne obmedziť, výlet k vodopádu Bystrô môžem určite odporučiť. Dosahuje výšku 23 m a pred 30 rokmi ho vyhlásili za chránenú prírodnú pamiatku.

Ako sa k nemu dostanete? Možností je niekoľko. Tou najjednoduchšou je vyviezť sa autom po úzkej horskej ceste z Hriňovej na Prednú Poľanu, zaparkovať a podľa zelených značiek zbehnúť za pol hodinu cez Huklove lúky a les na prah vodopádu.

Samotný prechod andezitového brala, cez ktoré padajú vody Bystrého potoka, umožňujú lano, rebrík a schody v skalnej špáre. Samozrejme, že predovšetkým v čase zaľadnenia treba byť pozorný a opatrný. Aj tu už došlo k tragickým nehodám.

Na celodennú túru k vodopádu Bystrô sa môžeme vybrať z Detvy alebo z Hriňovej, prípadne z Kriváňa. Zelené značky smerujú z detvianskej osady Skliarovo lazníckym krajom. Na Zánemeckej križujeme modro značenú trasu, ktorej východiskom je železničná stanica Kriváň. Je to tiež jedno z možných východísk, pravda, v tomto prípade musíme chôdzi venovať o dve – tri hodiny viac, ako je tomu pri bližších východiskách, resp. môžeme ju využiť pri zostupe. Na kraji lesa križujeme žltú značku, ktorá prichádza z Hriňovej a ktorá sa nám núka takisto ako trasa pre návrat. Z Prednej Poľany sa však môžeme vrátiť aj späť do Skliarova podľa modrých značiek, ktoré prechádzajú cez Vrchdetvu a okolo nevšedného andezitového brala – Melichovej skaly. Treťou alternatívou okruhu je návrat do Detvy po červenej značke cez ďalšie známe zoskupenie skál a skalných stien Kaľamárka. Na horných skalách boli odkryté stopy po osídlení človekom už v dobe bronzovej.

Nech si vyberiete ktorúkoľvek trasu, výlet k vodopádu Bystrô je síce náročnejším turistickým podujatím, ale určite zaujímavým a príjemným, na ktoré budete potrebovať okolo päť hodín chôdze.

Foto: autor a Elena Hipmanová.

Teraz najčítanejšie