Denník N

Súzvuk troch odlišných kultúr

Young Fathers vydávajú nový album a ukazujú, že aj z odlišností sa dá vytvoriť krása.

Young Fathers

Cocoa Sugar

9.5 / 10

Kapelu Young Fathers tvoria tri, na míle si vzdialené, charaktery z rôznych kútov sveta – Nigéria, Škótsko a Libéria. Možno práve preto je hudobný žáner tejto kapely ťažko definovateľný. Spája lo–fi so zvučným r’n‘b a prvkami trip-hopu a rapu. Osobnostné rozdiely vnímajú aj samotní členovia, no naučili sa ich využívať vo svoj prospech. Preto na ich albumoch tradičné africké melódie i elektronické prvky vždy tvoria homogénnu zmes zvukov.

Členovia kapely sa stretli počas dospievania v jednom zo škótskych klubov. Iritovala ich klubová hudba, preto počas karaoke využili príležitosť a obecenstvu zaspievali po svojom. Záujem o rovnakú hudbu ich spojil. Tak vznikla prvá, vysoko cenená nahrávka, za ktorou nasledovala ďalšia s podobne experimentálnym nánosom.

Na najnovšom albume sa však Young Fathers rozhodli experimentovať. Chalani boli znechutení z hudby valiacej sa z popovo ladených rádií. Vadilo im, že poslucháči piesne konzumujú bez premýšľania nad ich obsahom. Preto sa aj členovia skupiny rozhodli pre chytľavejšie melódie. Chcú totiž okoliu ukázať, že popová hudba sa dá robiť aj kvalitne.

Toto úsilie sa im rozhodne vyplatilo. Problém je len jeden – napriek rytmickejším piesňam zostáva ich album Cocoa Sugar od mainstreamu na míle vzdialený. Obsahuje skôr prvky r’n‘b, sem-tam sa vyskytne gospel či trip-hop. To však rozhodne kvalite na nahrávke neuberá. Práve naopak. Po menej populárnom počine White Men Are Black Men Too sa Young Fathers darí ako nikdy predtým. Ktovie, či je za tým aj ich spolupráca na soundtracku k filmu T2 Trainspotting, do ktorého prispeli až šiestimi piesňami.

Young Fathers sú tou kapelou, ktorá z temných časov ťaží a vie z nich vyprodukovať niečo krásne. Peknotu zručne ukazujú najmä v piesňach „Tremolo“ a „Holy Ghost“ a „Toy“. Skladby obsahujú množstvo biblických odkazov i príležitostí na kontempláciu.

Samotné texty sa zmenili tiež. Práve spomínaná „Toy“ hlása: I know I’m on the sidelines / But if you don’t mind I’ll stay / You can let me be your puppy dog / Leading you astray. (Viem, že si ma odsunula na okraj / No ak ti to nebude vadiť, zostanem / Budem tvojím poskokom / Ktorý ťa zavedie na zlé chodníčky.)

Melancholický podtón textov priznávajú aj samotní členovia: „Vidíme, čo sa deje vo svete a našu náladu vkladáme do textov.“ O tom, že sa im toto úsilie vyplatilo svedčí aj ich najnovší album.

Foto: youngfathersofficial.bandcamp.com, flickr.com

Teraz najčítanejšie