Denník N

Kyslý sneh

Zem zbabělých mozků a odvážných břich?

Začnime všeobecnou úvahou o človeku – je to jediný živočích, ktorý:

  • je, hoci nie je hladný,
  • pije, hoci nie je smädný,
  • hovorí, hoci nemá, čo povedať,
  • chce ovládať iných, hoci neovláda ani svoje (negatívne) emócie a pohnútky,
  • zabíja, hoci nie je v ohrození života,
  • hromadí majetok, hoci už ho má dávno dosť,
  • tlačí sa do ďalších funkcií, hoci nepozná ani funkciu sin(x) – a aj o tej si myslí, že to má byť ďalšia funkcia pre jeho syna (t.j. syn(x)), synovcov, suseda, spolužiaka apod.

Veru, takto to rozkvitlo v smeráckej záhradôčke, a pre pamätníkov by sa našli aj „špinavé rypáčiky“. Vyústilo to tým, že zjavne niekto dal zabiť, keď mu hrozilo, že môže prísť o časť majetku/moci, čo už nakradol/nahonobil niekde inde. Touto nenažranosťou sa tento hrozný príbeh začal. Akou formou nenažranosti sa skončí?

Tak tu máme „ rekonštruovanú“ vládu majstra Pellegriniho. Očakávať, že, čo sa týka kvality, bude mimo-riadnou, by bolo ilúziou, dúfať, že by bude aspoň „riadnou“ je zatiaľ ničím nepodložené.  Prvý dojem vyústil do formulácie komparatívnej výhody typu: Komunistickou stranou dosadení robotnícki riaditelia fabrík v ČSSR vedeli o tej fabrike to, že sa tam ide električkou číslo 6. Jediný kvalifikačný predpoklad, ktorý spĺňa časť členov tejto vlády je, že majú nový oblek a vedia, čo je to električka, resp. ako na ňu minúť eurofondy. Najťažšiu časť už majú za sebou – urobili si spoločnú fotografiu. Len tam akosi absentuje vyškerenec – ich krstný otec. Nechýba tam preto, že by si uvedomil: Povinnosťou skutočne zásadového človeka je vyhnúť sa vysokému štátnemu úradu (Sokrates). Jeho „hodnotová orientácia“ je totiž zásadne iná,  masarykovské princípy „Demokracie, toť diskuse“ a “Nebát se a nekrást“ zmenil na:

  • tlačovky typu: „Vy sa pýtate (vo výnimočných prípadoch) a my vám nadávame do prostitútok“
  • Nebáť sa a kradnúť vo veľkom

U jeho súverencov ma zaráža nápadná podobnosť s komunistami, tí si tiež mysleli, že tu budú večne. Až jedno ráno sa zobudili a zistili, že sú na samom spodku všetkých rebríčkov popularity.

Najprv sme chceli zatraktívniť našu krajinu pre zahraničných investorov a teraz ju oni, pomocou eurofondov, zatraktívnili pre zahraničnú mafiu.

V r. 2018 premiéra R. Fica tajné služby na zasadnutí Rady obranu státu informovali, že niekto (zjavne G. Soros) rozmiestnil v parku pri Úradu vlády dlažobné  kocky. V r. 1962 prezidenta J. Kennedyho tajné služby informovali, že Sovietsky zväz rozmiestnil jadrové rakety na Kube. Prezident John Kennedy nariadil námornú blokádu Kuby. Premiér Fico zvolal ďalšiu tlačovku. Čo nám toto podobenstvo hovorí?

V. Renčín má kreslený vtip s typickou renčínovskou postavičkou sediacou na lavičke a pod obrázkom je text: „ Položte vedľa neho krabičku zápaliek, nech ľudia vidia, aký veľký je to blbec. Vtedy tým Renčín asi nechcel nič povedať.

Správa pre konšpiračné centrum na ÚV: 19.3.2018 G. Soros tajne navštívil Košice, kde na Kuzmányho ulici zvalil múr bývalých kasární smerom na električkovú trať. Ohrozil tým bezpečnosť štátu aj električky a odhalil vojenské tajomstvo, ktoré sa skrývalo za múrom kasární.

V ten istý deň Markíza vysielala diskusnú reláciu venovanú aktuálnej politickej kríze. Najmä diskusie s Bélom B. miestami pripomínali záškodnícku akciu, resp. podivné „jazykové hrátky“. Pre ilustráciu pár úryvkov z diskusie:

BB: „Tí, ktorí boli vo vnútri, to pochopili“

Vo vnútri bola nejaká špeciálna akustika? BB počul to, čo chcel počuť?

BB: Počkajte, ja vám to vysvetlím.

Ja: Vysvetliť to viem aj ja, len tomu nerozumiem!

BB: Ja som v tejto chvíli hovoriť nechcel.

Prítomní neveriaci BB-ovi : Nech to trvá večne!

PP: Krajina akoby stála.

Zbytok krajiny: Áno, v uliciach.

Ak chcú hrať tieto „jazykové hry“, nech sa obrátia na skutočného profesionála , ten nám to odkázal úplne jasne: „Všetko, čo sa dá vôbec povedať, sa dá povedať jasne; a o čom sa nedá hovoriť, o tom treba mlčať.“ (Ludwig Wittgenstein).

Po tejto debate s PP mi ako prvé napadla otázka: Koľko percent svojho premiérskeho pracovného času bude tráviť obhajobou Fica? Z našich daní?

Bolo zrejmé, o čo im ide a rovnako zrejmé bolo aj to, čo už dávnejšie povedal G. K. Chestertom: Každý človek, ktorému záleží len na jednej veci, je nebezpečný.

A aby sa Chesterton necítil osamotený, pridal sa aj A. Lincoln: „Ak chceš poznať charakter človeka, daj mu moc. Lepšie je mlčať a byť považovaný za hlupáka, než prehovoriť a odstrániť tým všetky pochybnosti.“ Nie je vám po vystúpení niektorých poslancov všetko jasné? Pochybnosti zmizli. Pred istým časom mi v novinách skrížila cestu veta: „Kaliňák si myslí, že vláda nemusí padnúť“ Čím preboha si to „myslel“? Svojím bankovým kontom, novým fárom/motorkou, súkromnou databázou s menami všetkých, na ktorých niečo vie?

Pre uspokojenie situácie je treba  s dobrým úmyslom povedať, že aj medzi policajtmi, vyšetrovateľmi, prokurátormi, sudcami sa nájdu schopní a poctiví ľudia. Len nie sú na správnom mieste. Tento re-lokalizačný problém bude musieť rýchlo vyriešiť nový minister vnútra. Času nie je nazvyš. Pre celú „rekonštruovanú“ vládu po desiatich (druhá odmocnina zo 100) dňoch platiť: Je načase niečo vytlačiť alebo zliezť z nočníka.

Vyšetrovanie medzitým pokročilo, nemenovaný funkcionár Smeru, občianskym menom Augustín Augiáš ponúkol pomoc pri vyšetrovaní. Podľa jeho majetkového priznania v spolupráci s registrom nehnuteľnosti sa vyšetrovatelia pokúsia zistiť, koľko ďalších nehnuteľností kategórie: chliev je zaregistrovaných na území SR na jeho meno.

Na záver pokus o zamyslenie : Mladí nám znovu museli pripomenúť, že môžeme skončiť tak, ako nám už dávnejšie odkázal Karel Kryl, hovorca našej (staršej) generácie:

… Zem zbabělých mozků a odvážných břich.

..Čas hrůz, blábolu snobů,

znectěných hrobů, znectěných vět,

čas hrůz, bezlesých svahů,

najatých vrahů, popravčích čet (K. Kryl, Kyselý sníh)

Veru tak, ešte aj tých najatých vrahov predvídal.

Teraz najčítanejšie