Denník N

Výzvy z prievidzského námestia: čo alebo kto je slušné Slovensko?

Prievidza za slušné Slovensko

Slušné Slovensko nie je o politikoch, peniazoch, Bratislave a regiónoch. Ani o konkrétnych ľuďoch, ani o aktuálnych emóciách. Slušné Slovensko je o názore tisícok občanov, ktorý má spoločný základ a vychádza z rovnakých hodnôt. Zároveň je to názor pod ktorým si každý predstavuje možno niečo trochu iné. Veríme však, že odpoveď na otázku „prečo?“ je spoločná: chceme, aby Slovensko bolo krajinou, kde budeme žiť – my, naše rodiny, naše okolie.

Aká je teda dlhodobá vízia ako ďalej? Myslíme si, že z pohľadu tzv. veľkej politiky smerujeme k parlamentným voľbám v roku 2020. To však vôbec nevadí, lebo dlhodobá vízia o slušnom Slovensku nie je o politike. Je o našom každodennom fungovaní, našom správaní sa a drobných rozhodnutiach. Je o učiteľoch, robotníkoch, lekároch, študentoch, úradníkoch, podnikateľoch, dôchodcoch, umelcoch… každom z nás, ktorí sme a chceme byť súčasťou slušného Slovenska. Ponúkame vám náš pohľad na ďalšie kroky – navrhujeme tri konkrétne výzvy, ktoré môže realizovať každý z nás.

1. Nezabúdajme čo robil Ján Kuciak. Podporujme preto novinárov a kvalitné médiá. Konkrétne vyzývame, aby sme si kupovali – ideálne predplatili – kvalitné médiá. Veríme, že výsledkom takejto podpory bude aj boj proti extrémizmu, konšpiráciám a rôznym nezmyslom, ktoré rezonujú vo verejnom priestore.

2. Vytvárajme tlak na spravodlivé Slovensko. Sledujme pod drobnohľadom nezávislé vyšetrenie vraždy Martiny a Jána. Vyzývajme na odstúpenie policajného prezidenta Gašpara, ktorý spravil zásadné chyby už na začiatku vyšetrovania tejto vraždy. A trvajme na požiadavke na odvolanie špeciálneho prokurátora Kováčika, ktorý je dlhý roky nečinný – pričom z titulu svojej funkcie má byť dôležitou súčasťou spravodlivého Slovenska. Pozorne sledujme vyšetrovanie trestného oznámenia prokurátora Špirka, ktoré podal na Roberta Kaliňáka.

3. Buďme súčasťou drobných aj systémových zmien. Vyzývame všetkých k ďalšej aktivite: v oblasti, ktorá vás zaujíma, v oblasti, v ktorej prispejete k slušnému a spravodlivému Slovensku. Môže to byť starostlivosť o park, snaha zlepšiť situáciu seniorov alebo zapojenie sa napríklad do baníckej otázky na Hornej Nitre. A zároveň buďme veľmi pozorní a požadujme systémové zmeny v polícii, na prokuratúre a súdoch. (Možno o tom budú ďalšie zhromaždenia na námestiach.)

Nestrácajme nádej! Čaká nás každodenný život a najneskôr v roku 2020 parlamentné voľby, v ktorých každý z nás vyjadrí svoj hlas. Očakávania celej spoločnosti na morálne konanie platia pre každého z nás. Na každom z nás záleží, každý z nás je dôležitý. A každý z nás sa vo svojej oblasti môže realizovať – nedefinuje nás predsa len politika. Buďme aktívni!

Teraz najčítanejšie