Denník N

Ako bojujem proti finančným šmejdom a za skvalitnenie finančného poradenstva

Tisíce ľudí si každý mesiac ukladá peniaze do produktov, z ktorých naspäť skoro nič nedostanú. Myslia si, že sporia na dôchodok a raz ostanú veľmi nepríjemne prekvapení. Žiaľ, neskoro.

Článok „Prečo neinvestovať cez Investičné životné poistenie“ som napísal už takmer pred ôsmimi rokmi. Čo sa odvtedy zmenilo? Niečo áno, ale málo. Postupom času sa celý trh posunul smerom k rizikovým poisteniam, niekoľkým jednotlivcom sme zachránili úspory, ale podvodníkom stále nikto reálne neklepol po prstoch. Regulátor je aj naďalej míľové kroky pozadu.

Zoberte si napríklad túto firmičku – Ertrag & Sicherheit. Skrachovali, tak ako som hovoril. Veľká časť z toho, čo ponúkali, bol podvod, tak ako som hovoril. Stovky, možno tisíce ľudí prišli o peniaze, tak ako som hovoril. A neviem, či si to v NBS vôbec všimli. Asi nie, keďže pôvodní ľudia založili dve nové firmy, ktoré ponúkajú opäť to isté.

Blogy o šmejdoch píšem už skoro desať rokov. A čo som si ja za tie roky vypočul, čo som ja predžalobných výziev dostal. Vraj ma čaká väzenie. NBS mi dala vysokú pokutu. Som neúspešný uchádzač o prácu u nich, a preto na nich kydám. Závidím im ich produkty. Dokonca som virtuálny, a preto ma nevedia zastaviť súdnou cestou! No a samozrejme toto moje písanie je len veľmi nekalý a špinavý konkurenčný boj.

Roky som kritizoval cez blogy a snáď som aspoň trošku prispel k pozitívnej zmene, ale stačí len písať? Nestačí. Nerád robím veci, ktoré nemajú konkrétnu koncovku. Od štekania cez blogy som prešiel ku konkrétnym činom. Na niektoré poisťovne sme začali podávať žaloby a zatiaľ sa nám celkom darí. Stal som sa predsedom občianskeho združenia na ochranu spotrebiteľov, aby sme to mohli robiť systematicky a vo veľkom. Ak nás chceš podporiť, prečítaj si prosím tento blog, pomoc je viac ako vítaná.

Druhý spôsob ako dosiahnuť skutočnú zmenu je cez politiku. Keďže regulátor hryzká len slabučko a nemá kontakt s praxou, v štýle „urob si sám“ pracujem na tom, aby som raz do znenia regulácie hovoril ja. Ako? Cez dôchodkový systém.

Vysvetlím. I. pilier je neudržateľný, II. pilier je zle nastavený a aj keby nebol, švajčiarske dôchodky z neho nebudú. Ak chceme dať I. pilieru mantinely, aby sme mali udržateľné verejné financie (čo chceme) a zároveň nechceme zvyšovať povinné odvody (čo nechceme), tak musíme podporovať ľudí, aby si na dôchodok čo najviac nasporili v súkromných sporeniach. Aby sme boli v tejto snahe úspešní, základným predpokladom je, že najprv urobíme na trhu a vo finančnom poradenstve poriadok. So šmejdmi, podvodníkmi, aj s produktmi, ktoré sľubujú modré z neba a pritom len parazitujú na klientovi.

No a keďže v SaS mám na starosti Odvodový bonus (OB), ktorý okrem iného dáva I. pilieru mantinely, plus dôchodkový systém, a OB bude jedna z najdôležitejších reforiem našej vlády, začínam pomaly nadobúdať istotu, že sa mi to skôr či neskôr podarí. Karty sú rozdané priaznivo. Týmto považujem za vybavenú aj otázku, aké sú moje politické ambície.

A ako to raz bude vyzerať v „ideálnom svete“, keby malo byť po mojom?

  1. SFA (makléri) budú plne zodpovední za spôsob vykonávania sprostredkovania ich podriadenými finančnými agentmi,
  2. inštitúcie (poisťovne) budú robiť povinný interný audit zmlúv a zistené pochybenia budú povinné riešiť a nahlasovať NBS,
  3. NBS bude mať právo a zároveň povinnosť dohliadať na všetky ponuky sľubujúce finančný zisk. Dnes totiž veľká časť podvodov nespadá pod definíciu investičných služieb,
  4. trestný čin podvodu bude upravený tak, aby v prípade odbornej spôsobilosti páchateľa (zápis v registri NBS) nebolo potrebné dokazovať úmysel,
  5. NBS bude mať presne vymedzené pochybenia, za ktoré sa odoberá licencia a zakazuje činnosť,
  6. finančné produkty budú mať ako neoddeliteľnú súčasť návrhu zmluvy zrozumiteľný ukazovateľ nákladovosti a budú ho obsahovať aj výročné listy,
  7. celý zákon o finančnom poradenstve a sprostredkovaní bude napísaný odznova, bude zmenené delenie medzi sprostredkovateľov a poradcov, bude významne zoškrtaná byrokracia v podobe „tony lajstier“ tváriace sa ako ochrana spotrebiteľa (to sa analogicky týka aj zákona o poisťovníctve, bankách a pod.),
  8. kmeň klientov bude patriť poradcovi, nie SFA. To výrazne zníži vyjednávaciu pozíciu a lobistickú „váhu“ niektorých molochov, ktoré iba deformujú trh a ich pridaná hodnota je v skutočnosti blízka, ak nie rovná nule,
  9. do II. piliera zavedieme investičné schémy životného cyklu. V samotnom dôchodkovom sporení máme toho podstatne viac, väčšinu som napísal tu.

Tak vyzerá svet podľa Petra. Ak sa sám seba pýtaš, čo si dnes urobil pre skvalitnenie finančného poradenstva ty, môžeš dať napríklad lajk mojej fanpage. Alebo poslať 2 % dane môjmu OZ sa tiež počíta. Požiadať o darovanie svojich 2% z dane môžeš až do konca apríla.

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn.