Denník N

Strasti a útrapy násťročných

Keď som minulý rok čítala knihu Trinásťroční, nevedela som, že autorka Zuzana Štelbaská chystá pokračovania. Teraz je už na svete trilógia 13, 14 a 15-roční. Ak máte doma tínedžera alebo tínedžerku, týmito knihami ako darmi veru nič nepokazíte. Knihy môžete v blogu aj vyhrať.

Knihy 14-roční15-roční sa celkom líšia. Akoby vek 15 rokov, keď človek dostane občiansky preukaz, už oddeľoval to, kedy sa čitatelia a čitateľky môžu ponárať do príbehov v rôznych časových obdobiach a kedy už majú viac rozmýšľať o svete a udalostiach v nich. Kým v knihe 14-roční autorka zasadila príbehy postáv do rôznych období (roky 2017, 8017 pred Kristom, 1973, 1944 a 1966) niektoré s fantastickými prvkami, v knihe 15-roční už od tejto schémy upustila a nachádzame tu príbehy oveľa vážnejšie. Vážnejšie svojimi okolnosťami, ale aj dôsledkami.

V prvej knihe nájdete príbehy o akné, možno dávnom stratenom bratovi, príbehy o láske z dávnej minulosti s pohanskými prvkami aj príbeh z druhej svetovej vojny a obdobia povstania. V druhej knihe je zriedkavá choroba, gaming, zoznamovanie sa cez internet aj príbeh pekných gest.

Ako prvý diel aj tieto dve sú veľmi čitateľné, pútavé a aj ja aj moja neter v puberte sme ich rýchlo prečítali. To, čo som sa vnímala veľmi citeľne, ona vnímala menej, ale tak to má byť. Hoci je v knihe 15-roční aj príbeh o zlom sexuálnom vzťahu, nie je to moralizované, vysvetľované a odsudzované. Tieto knihy sú stvorené na začatie rozhovor medzi deťmi a rodičmi alebo inými blízkymi dospelými. Pretože v týchto knihách sú na pozadí vymyslených príbehov skutočnosti, ktoré sa dejú. A týchto skutočnostiach by sme sa mali s našimi puberťáčkami a puberťákmi rozprávať. Bez hanby, bez poučovania. Príbehy v knihe sú skvelou malou pomôckou.

Ak chcete vyhrať knihy 14-roční a 15-roční, vyplňte tento dotazník. Súťaž prebieha do 10.9.2018 a dvaja z vás získajú knihu.

Aktualizácia 17.9.2018: Knihy vyhrali emaily rastislav.w….r@gmail.com a dagmara.l…a@gmail.com.

Teraz najčítanejšie

Veronika Pizano

Pracujem v oblasti marketingu, v súčasnosti vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Som členkou tímu MONO.sk.