Denník N

Malí podnikatelia na odstrel!

Všade, po celom Slovensku, z úst všetkých politikov počúvame ako sa Slovensku darí. Ekonomicky napredujeme, nezamestnanosť je na historických minimoch, mzdy stúpajú. Optimizmus však prechádza, keď sa začnete pýtať malých podnikateľov a živnostníkov ako sa im podniká v tomto superlatívami opisovanom ekonomickom prostredí.

Napriek tomu, že tvoria kostru Slovenskej ekonomiky, vôbec nepociťujú adekvátnu náhradu zo štátu vo forme poskytovaných služieb. Je tu množstvo problémov, ktoré nevedia sami vyriešiť. Sme svedkami slovenského športu klamania malých podnikateľov. Neplatenie faktúr, zvyšovanie daní a odvodov, nečinnosť a pomalosť súdov pri vymáhaní pohľadávok, rozkrádanie DPH, dlhé splatnosti faktúr. Namiesto toho, aby im štát podal pomocnú ruku, im hádže polená pod nohy.

V Združení malých podnikateľov Slovenska sme zadefinovali 5 kľúčových problémov podnikania na Slovensku s návrhom riešení:

  1. Nezaplatená faktúra = trestný čin
  2. Splatnosť faktúr 14 dní
  3. DPH a daň z príjmu len zo zaplatených faktúr
  4. STOP investičným stimulom a odvody z reálneho príjmu
  5. KONIEC rozkrádania DPH

Áno, toto je päť najzávažnejších problémov malých podnikateľov a živnostníkov aj s návrhom konkrétnych riešení. Dokonca sú to riešenia, ktoré pomôžu celému Slovensku.

Možno sa pýtate, prečo to vláda a politici nechcú riešiť? Nepotrebujú. Štát totiž pri malých podnikateľov vždy dostane svoje. Malý podnikateľ a živnostník vždy zaplatí odvody, daň z príjmu a dokonca aj DPH. V mnohých prípadoch sa zaúverujú aby si tieto povinnosti splnili (napriek tomu, že jemu nebolo zaplatené a aj napriek tomu, že v mnohých prípadoch sú tieto kroky pre neho likvidačné). Načo by to mal štát riešiť?

Možno sa pýtate, prečo to neriešia malí podnikatelia a živnostníci? Na to sú dva dôvody. Nedostatok času a nedostatok času. Áno, podnikanie je časovo náročná práca.

Uvedené body aj s riešeniami predstavím postupne, vždy jeden bod za týždeň. Zároveň sa budem snažiť komunikovať s médiami, politikmi a vládou s jediným cieľom: Začnite konečne riešiť skutočné problémy malých podnikateľov.

Potrebujem zároveň aj Vašu pomoc. Pokiaľ podnikáte, pridajte sa k nám. Pokiaľ máte podnet ako zlepšiť podnikateľské prostredie, pridajte sa k nám.

Lebo len v jednote je sila a za nás to nikto iný nevybojuje!

Jiří Horák, predseda Združenia malých podnikateľov Slovenska
www.zdrumap.sk

Teraz najčítanejšie

Jiří Horák

Malí podnikatelia a živnostníci sú na okraji záujmu štátu a politikov. Napriek tomu, že sú "motorom" ekonomiky nedostávajú adekvátnu spoločenskú náhradu za svoje platby. Zmeniť sa to dá len spoločenským tlakom a preto sme založili Združenie malých podnikateľov Slovenska.