Denník N

Uverí Drucker číslam vlastného ministerstva?

Ilustračný obrázok – Marco Verch (CC BY 2.0)
Ilustračný obrázok – Marco Verch (CC BY 2.0)

Hlavné výzvy pre políciu v priebehu ostatného mesiaca zásadne zmenili dve udalosti – okolnosti vraždy Jána Kuciaka a trestné oznámenie prokurátora špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. Dúfať, že v týchto výzvach polícia obstojí, aj keď ostane „všetko po starom“, je príliš optimistické. Jej úspešnosť objasňovania prania špinavých peňazí sa dlhé roky pohybuje na úrovni 10-18 %.

V prvom prípade (okrem vyšetrenia samotnej vraždy) je kľúčové objasnenie podozrení na subvenčné podvody (jedna z hlavných tém Kuciakových článkov), v druhom vyšetrenie podozrenia masívneho prania špinavých peňazí. Ich kľúčová priorita je daná tým, že oba prípady môžu byť prepojené na politické špičky, byť súčasťou organizovaného zločinu a dokonca ohrozovať ústavné princípy štátu.

Či s prípadnými zmenami/opatreniami v polícii možno čakať týždne a či ich vôbec treba, môže naznačiť odpoveď na otázku: Ako sa polícii darilo objasňovať takéto trestné činy počas vedenia policajným prezidentom Tiborom Gašparom?

Subvenčné podvody

Od roku 2012 do roku 2017 polícia „poriešila“ subvenčné podvody v celkovej hodnote 17,2 milióna eur.

Ako perličku možno skonštatovať to, že kým za rok 2012 polícia vyčíslila riešené subvenčné podvody na 5,7 milióna eur, za rok 2017 uvádza už len 0,6 milióna. Vlani išlo o 75 prípadov – priemerná škoda 8-tisíc na jeden prípad dáva tušiť, že veľa veľkých rýb v policajnej sieti neuviazlo.

Asi nikto nesčítaval dokopy podivne udelené agrodotácie a dotácie na fotovoltaiku, o ktorých pár médií informovalo len v priebehu ostatných troch týždňov – no neprekvapilo by, ak by žurnalisti za pár týždňov dokázali len pri použití otvorených zdrojov poukázať na možné subvenčné podvody vo väčšom objeme ako komplet slovenská polícia za šesť rokov.

Ako vyzerá „vyšetrovanie“ prípadu, keď polícii „na striebornom podnose“ posuniete profesionálne zaistené a už raz súdom akceptované dôkazy, Aliancia Fair-play popísala pred pol rokom v materiále „Dá sa vôbec strčiť podvodník do basy?“ – mimochodom, odvtedy „vyšetrovanie“ nijako podstatne nepokročilo.

Pranie špinavých peňazí

Ohľadom vyšetrovania „legalizácie príjmov z trestnej činnosti“ je situácia ešte zúfalejšia. Za ostatných šesť rokov polícia popísala prípady so škodou 78 miliónov eur. Šokujúcou je však objasnenosť – tá sa v uvedenom období na Slovensku pohybuje medzi 10 a 18 % ! Pre porovnanie – česká polícia (ktorá v efektivite má tiež čo doháňať) v tejto oblasti dosahuje v jednotlivých rokoch objasnenosť 25 až 49 %.

Len pre istotu – to je objasnenosť toho, čo polícia vyšetrovala ako pranie špinavých peňazí, NIE odhad toho, akú časť z reálneho prania peňazí sa polícii podarilo objasniť…

Najúspešnejší policajný prezident?

Je jednoduché zamotať sa do diskusií ako a kto by mal hodnotiť prácu policajného prezidenta. Či je dôležitejší menší počet dopravných nehôd alebo nevyšetrené rozkradnuté milióny.

Vzhľadom na trestné oznámenie ohľadom zatiaľ najmasívnejšieho prania špinavých peňazí v histórii Slovenska je však ťažko veriť, že na tomto úseku doteraz zlyhávajúca polícia (10-18 % objasnenosť ťažko nazvať inak) túto výzvu zvládne bez podstatných systémových zmien.

Zmeny v nedohľadne

Podstatným pre budúcnosť sú zmeny a zistenie kto ich dokáže zabezpečiť – a kto nie. No cesta k zmenám v polícii nie je ešte ani len vytýčená, nieto aby po nej niekto kráčal. A nezdá sa, že by Tibor Gašpar túto cestu dizajnoval.

Aby k nejakým zmenám došlo treba aspoň minimálnu sebareflexiu. Ako však od niekoho očakávať systémové návrhy na zmeny, keď nie je schopný ani len pomenovať/pripustiť chyby? Pritom situácia vyzerá tak, akoby sa zodpovední vyhýbali čo i len diskusii o nich.

Iste, je jednoduchšie sa tváriť, že všetko je v poriadku a kritikov označiť ako nezodpovedných amatérov, prípadne verejnosti nenápadne podsúvať, že polícia v podstate ani nemôže pochybiť, lebo je pod dohľadom prokuratúry. Pointou však je, že prešiel mesiac volania po zmenách a policajný prezident nedokázal predložiť verejnosti ani zbežnú analýzu o tom, čo bráni efektívnejšiemu vyšetrovaniu niektorých trestných činov. Nehovoriac o tom, že taká analýza a návrh riešení mali byť urobené už pred rokmi.

Samozrejme, je možnosť aj naďalej sa tváriť, že 10 % objasnenosť je fajn, prípadne, že za ňu nikto nemôže.

Nový minister na ťahu

Váhanie ministra vnútra Tomáša Druckera ohľadom odvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara (a následných ďalších personálnych zmien) sa prezentuje ako snaha o objektívne posúdenie práce policajného prezidenta a snaha nepodľahnúť tlaku ulice. Vyššie uvádzané čísla však pochádzajú z jeho ministerstva, nie z médií či ulice. A, žiaľ, nedávajú veľkú nádej, že bez radikálnych zmien (a to nielen personálnych) sa podarí objasniť prípady kľúčové pre budúcnosť Slovenska ako právneho štátu.

Mimochodom, počuli ste, že by bol ohľadom Špirkovho oznámenia zostavený nejaký špeciálny vyšetrovací tím?

Peter Kunder

Poďakovanie patrí aj spoločnosti Surveilligence za zverejnený Prehľad hospodárskej kriminality v Čechách a na Slovensku.


Chceme prispieť k tomu, aby polícia aj prokuratúra pracovali rýchlo a profesionálne. A aj vy sa môžete na tom podieľať.  Kliknutím na obrázok nižšie môžete finančne podporiť Alianciu Fair-play a vytvoriť tak možnosti, aby sme mohli publikovať podobné materiály. Ďakujeme aj za venovanie 2% z daní

Darujte

Tento projekt financujeme z podpory občanov. Ak chcete mať najčerstvejšie informácie o našej práci, názoroch a aktivitách, sledujte našu facebookovú stránku alebo sa prihláste na do nášho novinkového mailinglistu.

Teraz najčítanejšie