Denník N

Tri zásady konštruktívnej kritiky

Ísť cestou slušného Slovenska je správne rozhodnutie. A keďže slušné Slovensko začína každým z nás, pripomeňme si tri zásady konštruktívnej kritiky.

V uplynulých týždňoch sme sa zhodli, že chceme na Slovensku budovať slušnú občiansku spoločnosť. To je zaiste správne rozhodnutie. No napriek tomu človek na sociálnych sieťach ešte stále natrafí na komentáre, ktoré takúto spoločnosť nebudujú.

Nezabudnime, že slušná spoločnosť začína slušnými občanmi. A ako slušní občania by sme sa mali riadiť tromi základnými zásadami konštruktívnej kritiky:

Buďme informovaní. Sociálne médiá nám poskytujú len veľmi nedokonalý náhľad na veci. Preto je dôležité, aby sme sa informovali o kľúčových témach zo zdrojov, ktoré sú overené a ktoré disponujú priestorom (a odbornou kapacitou) rozobrať situáciu v jej komplexnosti. Knižky a žurnalistika, ktorá ide pod povrch vecí, by mali tvoriť základ našej čitateľskej diéty. Naopak, sociálnym médiám by sme sa (ako zdroju informácií) mali vyhýbať, keďže od svojej podstaty poskytujú len útržkovité a z kontextu vytiahnuté informácie.

Buďme konkrétni. Svet, v ktorom žijeme, je zložitý a plný prepojení, ktorým mnohokrát dobre nerozumieme. Kedykoľvek sa vyjadrujeme príliš všeobecne, je preto dosť veľká šanca, že sa v mnohom mýlime. (Áno, chápem iróniu posledných dvoch viet.) Najlepšie, čo môžeme spraviť, je byť konkrétni: Dať jasne najavo, s čím nesúhlasíme, prečo s tým nesúhlasíme a ako navrhujeme spomínaný problém riešiť. Touto vecnosťou zároveň ukazujeme, že nám záleží na hľadaní riešenia a nielen na tom, aby sme sa “nechali počuť.”

Buďme slušní. Pokiaľ chceme slušnú spoločnosť, musíme, prirodzene, začať sami od seba. Častovanie ľudí nevyberanými výrazmi a posielanie iných do ľudskej anatómie tento účel neplní. Práve naopak, ide o prejav arogancie—akoby sme tých druhých tak dobre poznali (a sami boli bez viny), že ich môžeme súdiť a odsudzovať. Miesto toho sa skúsme radšej držať známeho: “Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe.”

Slušná spoločnosť nie je nekritická. Slušná spoločnosť ale ostáva aj vo svojej kritike informovaná, vecná a—slušná.

Teraz najčítanejšie

Jaro Marcin

Som optimista a advokát zdravého rozumu. Rád spievam, píšem, učím sa jazyky a vymýšľam hlúposti.