Denník N

Ako môže byť detská kniha napísaná pred 40 rokmi stále aktuálna aj dnes? + súťaž

Je bežné, že máme obľúbené knihy z detstva. Už menej bežné je, že sa ich v dospelosti rozhodneme nanovo preložiť a vydať. Podarilo sa to ale Jane H. Hoffstädter s knihou Tri životy Maxi, ktorú môžete v blog aj vyhrať.

Maxi žije len so svojou mamou, pretože sa rodičia rozviedli. Jej mama pracuje ako vodička električky, často chodí z práce unavená, nemá na Maxi čas. Maxi sa necíti v ničom výnimočná, nevyniká ani v škole, ani mimo nej. Zaželá si, aby sa stala svojou spolužiačkou Laurou, ktorá je hviezdou triedy aj vynikajúco pláva. Maxi sa toto želanie splní, ale zisťuje, že pre úspechy musí Laura tvrdo drieť a nemá ani chvíľu voľného času. Praje si teda premenu na spolužiačku Kaju, ktorá nemá žiadne starosti a môže si robiť čo chce. Maxi si chvíľu aj tento život užíva, ale čoskoro zistí, že možnosť robiť si čo chce je spojená s nezáujmom jej rodičov. Maxi sa vracia do svojho života a snaží sa nájsť svojho otca. Hoci sa jej to nepodarí, zdá sa, že konečne nájde samu seba, upevní priateľstvo s Jonášom a najmä pochopí svoju mamu.

Hľadanie samej seba je pre deti na prahu puberty veľmi aktuálna téma. V niektorej z troch postavách v Troch životoch Maxi sa čiastočne nájde každé dieťa. Nenásilným spôsobom kniha ukazuje, že za každým aspektom života sa skrývajú ďalšie veci a nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá. Toto posolstvo je ukázané nielen v troch postavách Maxi, ale aj v Jonášovi,učiteľke či mame.

Ako som už písala, kniha vyšla prvýkrát pred takmer 40 rokmi. V knihe to však vôbec nespoznáte. Autorka vytvorila nadčasovú knihu, v ktorej vám neprítomnosť smartfónov a iných moderných vecí nebude chýbať. Je to určite aj zásluha slovenského prekladu Jany H. Hoffstädter a redaktorky Dany Brezňanovej. Keďže im autorka povolila zmeny (napr. sa nespomínajú trabanty, ktoré sú v pôvodnej verzii), máte pocit, že sa nachádzate v súčasnom meste. Navyše vďaka drobnostiam sa zdá, že sa príbeh odohráva na Slovensku, napr.: Potom Maxi-Kaja stíšila hlas a opäť sa dôverne obrátila k staršej panej. „Stojí len päťdesiat korún,“ odhadla, že pani ešte stále ráta v korunách a je šetrná, preto jej nepovedala, koľko krájač stojí v eurách.

Krásnym doplnením knihy je množstvo ilustrácií Brone Schragge. Sú veľmi čisté a jednotlivé životy Maxi sú farebne rozlíšené. Na porovnanie pripájam obe obálky. Vľavo je pôvodná nemecká z roku 1979 a vpravo súčasná slovenská. Páči sa mi aj to, že na obálke nie sú tri Maxi, ale je tam zobrazený moment, keď Maxi získa odvahu a skočí do vody. Je to práve ten moment, kedy Maxi zistí, že odvahu musí nájsť sama a nezíska ju tým, že sa premení na niekoho iného.

Podporila som vydanie tejto knihy Gerti Tetzner ešte na Startlabe a nevedela som sa jej dočkať. Keď konečne prišla, zhltla som ju na jedno prečítanie v noci a neviem sa dočkať, kedy moje deti dorastú, aby som im ju mohla čítať. Je to naozaj kniha vhodné pre spoločné čítanie, lebo rodičov nudiť nebude. Odporúčala by som ju pre vek 8 až 12 rokov. Čo je na knihe najlepšie je to, že aj keď je to kniha o dievčati, páčiť sa bude aj chlapcom. A to je pomerne zriedkavý jav, pritom veľmi dôležitý. Aby detské knihy nemali len dievčenské postavy, ktoré sú buď princezné alebo ich jedinými záujmami sú výzor, ale aby aj dievčenské postavy boli komplexné a prežívali rôznorodé dobrodružstvá. Z vlastnej skúsenosti viem, že takých kníh je menej, o to viac sú Tri životy Maxi cennejšie.

SÚŤAŽ: Dve knihy, ktoré darovalo vydavateľstvo E.J. Publishing môžu dvaja z vás vyhrať. Stačí vyplniť tento formulár. Súťaž prebieha do 10. apríla 2018. Ak sa vám nechce čakať, knihu si môžete kúpiť.

Aktualizácia 1.5.2018: Knihu vyhrali emaily barnov……mila@azet.sk a robert….kler@gmail.com.

Teraz najčítanejšie

Veronika Pizano

Pracujem v oblasti marketingu, v súčasnosti vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Som členkou tímu MONO.sk.